Broasca țestoasa chinezeasca cu gat dugat

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Broasca țestoasa chinezeasca cu gat dugat

de Emma » 23 Dec 2021, 22:53

Bună seara. De două săptămâni mi-am cumpărat o broască după cum ați văzut și în titlu. Țin să menționez i-am achiziționat destul de mare, Are lampă, Are filtru și chestie de încălzește apa nu știu exact cum se numește in romana.
Am citit ca ea hibernează, i am pregătit un loc cu frunze de stejar, pământ și putina apa…
Am observat că nu mai are doar câteva.. Adica unghii, ii cad. Am pus-o În acea cutie de Câteva zile. O verificăm odată pe zi și dormea mereu dar azi când am verificat-o se plimba. Am pus-o în apă să văd ce reacție are început să înoate. Nu știu Dacă a fost pregătită din magazin pentru hibernare și îmi este foarte frică să nu moară. Menționez că locuiesc în Germania și nu mergi cu ea la un doctor din cauza cauzelor de Corona și ale sărbătorilor… as fii extrem de trista dacă s ar întâmpla ceva cu ea
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Dec 2021, 22:32

Re: Broasca țestoasa chinezeasca cu gat dugat

de Sheppard » 29 Dec 2021, 22:59

Pentru inceput, Mauremys sinensis - testoasa chinezeasca cu gat dungat, este o specie care nu hiberneaza. Nu tolereaza bine frigul. Desigur, se poate adapta daca e nevoita, dar nu e ok deloc pentru ea sa hiberneze.

Hibernarea se face in conditii foarte precise si ce ati descris nu e hibernare. Aveti aici informatii despre asta: viewtopic.php?f=26&t=3654

Partea cu unghiile care cad nu o inteleg. Unghiile cad sau scuturile de pe carapace?

Mergeti cu ea la un veterinar de exotice. Va asigur ca nu puteti contracta Corona de acolo. De altfel la veterinar lasati doar animalul, veterinarul este sigur vaccinat si oricum toata lumea poarta masca FFP2, mai ales in Germania. Riscul este minim pentru dumneavoastra, dar foarte ridicat pentru testoasa daca nu se simte bine.

Recomand sa verificati si ca aveti conditiile necesare: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
E nevoie in primul rand de o documentare mai buna cu privire la testoasa pe care o detineti.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator