am o problema si sunt nou

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

am o problema si sunt nou

de tart » 28 Aug 2007, 09:19

deci sunt nou pe forum si m-am uitat prin forum si as vrea sa imi spuneti daca broscuta mea a stat intr-un acvariu cu pietre nu mai mari de diametru 4mm si le-am tinut in acvariul acela un an, nu au avut probleme dar le-am vazut ca mai inghiteau pietricele si nu as vrea sa ramana cu ele acolo..........acum le tin intr-un acvariu unde am pus pietre de rau de la bam-boo sh sunt mari nu le pot inghiti dar as vrea sa stiu daca la marimea lor (carapace 8 respectiv 7,5cm) se poate intampla ceva daca au inghitit pietrele.

P.S. una din ele are coada mai groasa la baza dar nu cred din cauza ca incearca sa scoata pietrele poate ca e mascul, am incercat sa ii iau coada sa o examinez si nu pare sa aibe cv pare decat coada groasa dar sa imi fac ganduri negre??? :?:
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de Pandy » 28 Aug 2007, 09:44

Pietrele se pot bloca in intestine si sa moara tastoasa ... cel mai indicat e sa te duci cu ea sa-i faci o radiografie si sa scapi de orice problema
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de tart » 28 Aug 2007, 09:45

si unde pot face o astfel de radiografie in bucuresti stii......cam costa o radiografie asa ca sa stiu cu ce bani ma pregatesc.
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de Pandy » 28 Aug 2007, 09:50

In bucuresti poti sa te duci de preferat la facultatea de medicina veterinara, uite-te aici la adresa si la tot ce mai trebuie sa sti ... mie acolo mi s-a recomandat ca, cabinetele veterinare nu prea sunt dotate http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=8
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Pandy » 28 Aug 2007, 13:07

In legatura cu pretul unei radiografii ... pretul este diferit in functie de filmul si de tipul de radiografie cu ce se face nu prea stiu eu prea bine dar asta am inteles de pe usa unde sunt afisate preturile care sunt cuprinse intre 20 si 60 lei ... eu nu stiu prea bine ce sa-ti spun dar cel mai bine e sa ai multi bani pentru ca in caz ca are ceva sa te duci sa o si trateze (Dr. Laurentiu Tudor, acum 2 saptamani era in concediu, eu cred ca s-a intors). Cand am fost eu la Facultate acolo unde se fac radiografiile, cei de acolo erau in concediu dar sa sti ca poti ruga pe cineva de acolo sa cheme pe cineva sa iti faca (te duci drept inainte ... ) :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de tart » 28 Aug 2007, 13:13

pey da app de asta azi l-am sunat pe domnu doctor si mi-a z sa nu imi fac griji ca la cat de mici erau pietrele nu va avea probleme si ca daca nu au nimic timp de un an nu se v-a intampla nimic........dar as vrea sa stiu cat costa o lampa cu neon repti glo 5 ca am auzit ca asta trebuie sa ii iau cand e tanara si unde gasesc in bucuresti asa cv......momentan am decat o lampa de birou pe care le-o pun :wink:
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de Florin » 28 Aug 2007, 16:57

In Cora pantelimon.Mai demult era 36 lei. :D (60 cmL)
Ultima oară modificat de Florin pe 29 Aug 2007, 09:12, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Snickers » 28 Aug 2007, 19:12

Pretul unui neon repti 5.0 difera in functie de marimea lui.E bine sa cauti in mai multe locuri pentru ca unii lucreaza cu adaosuri mari.
Gizmo & Enigma :blob:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 10 Aug 2007, 12:27
Localitate: Deva

de Pandy » 28 Aug 2007, 20:01

In Cora saptamana trecuta nu aveau cand am fost sa imi caut un nou acompaniament ... :cry: aveau Repti Glo 2.0 si 8.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron