Hibernare broscuțe de apă

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Hibernare broscuțe de apă

de Lori » 27 Noi 2021, 06:23

Bună ziua! Fetita mea a primit o broscuta țestoasă de apă. Aceasta a întrat în hibernare în urma cu 3 zile. Am citit informații contradictorii și pentru ca este inerta și are carapacea moale nu știu dacă este în regula. Ce putem face pentru Brosky? Menționez ca nu avem acces la un veterinar specializat, am consultat un veterinar care nu a reușit să ne ajute. Va mulțumesc!
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Noi 2021, 06:17

Re: Hibernare broscuțe de apă

de Sheppard » 27 Noi 2021, 11:12

Despre ce specie vorbim? Ce conditii are (poze cu habitatul, temperatura apei, cat stau aprinse luminile UVB, ce temperatura are sub becul de incalzire etc.)? Nu strica nici poze cu testoasa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Hibernare broscuțe de apă

de Lori » 27 Noi 2021, 14:56

Bună ziua! Este o broscuta cu tâmple galbene, asa cred. Nu avem lampa UV, doar sistem de încălzire al apei. Temperatura era în jur de 23 - 24 de grade. Am înțeles ca trebuie sa nu mai încălzim apa și am oprit încălzirea. Acum temperatura este în jur de 20 de grade. Nu reușesc să vă încarc pozele. Broscuta nu este în carapace.
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Noi 2021, 06:17

Re: Hibernare broscuțe de apă

de Sheppard » 27 Noi 2021, 16:29

Pozele trebuie incarcate pe un site de genul imgur.com si postat linkul aici.

La 20 de grade nu este hibernare si ii faceti doar rau. Uitati aici ce inseamna hibernare - se face in conditii foarte precise: viewtopic.php?f=26&t=3654

Becul/neonul UVB nu este optional. Nici filtrul si becul pentru incalzit: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
Sunt niste conditii minime care trebuie respectate, altfel sfarsitul e unul singur.

Specia trebuie identificata clar, pentru ca nu toate speciile hiberneaza si nu toate tolereaza bine frigul.

Neavand experienta oricum nu va recomand hibernarea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron