Broasca țestoasa chinezeasca cu gât dungat

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Broasca țestoasa chinezeasca cu gât dungat

de Andreea1234 » 04 Iun 2021, 09:46

Buna, am cumpărat o broasca țestoasa chinezeasca cu gât dungat de 2 zile și am câteva întrebări. Precizez ca ea este foarte mică are și bloc de calciu și mâncare probaby.
1 nu știu câta mâncare ar trebui sa consume, mănâncă dar mi se pare prea puțin
2 este ok sa-i schimb apa in fiecare zi?
3 cum se folosesc acele picături de limpezire a apei?
4 este ok sa-i pun o lampa normala deasupra?
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Iun 2021, 09:36

Re: Broasca țestoasa chinezeasca cu gât dungat

de Sheppard » 04 Iun 2021, 23:23

Salutare,

As avea nevoie de niste poze cu habitatul pentru sfaturi mai tintite.

1. Despre alimentatie: viewtopic.php?f=5&t=3789

2. Nu e bine, e nevoie de filtrare pentru obtinerea unui echilibru. In functie de regiunea tarii, apa de la robinet poate contine mai mult sau mai putin clor si diverse metale de pe instalatii, care nu sunt tocmai sanatoase. E recomandat sa fie decantata apa macar 24h inainte de a o pune testoasei pentru a se evapora clorul.

3. Nu e nevoie de ele. E nevoie de filtrare eficienta: viewtopic.php?f=4&t=9&fbclid=IwAR111JhwWTL_A5fbipggsHtW3faCcJ71xSdN6kpTJGY31oHEvrkRVx0SPTI
Recomand si discutia asta: viewtopic.php?f=1&t=3810

4. Nu stiu exact la ce te referi prin lampa normala. Becul/neonul UVB sunt obligatorii la testoasele crescute in apartament. Radiatiile UVB nu trec prin sticla/geamuri si e nevoie de aceste radiatii pentru metabolismul fosfocalcic, digestie, piele sanatoasa si dezvoltare armonioasa. Se pot folosi lampi de birou spre exemplu impreuna cu becuri incandescente/pe halogen pentru caldura.

Recomand sa incepi de aici cu documentarea: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron