Greutate

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Greutate

de Umbra09 » 26 Feb 2021, 02:24

Bună, caut de ceva vreme pe internet un grafic care să-mi spună la vârsta de 6 luni testoasa cu tâmplă galbenă trebuie să aibă o greutate de 200 de grame și lungimea carapacei de 10 cm. Problema e că nu găsesc pentru țestoasa mea cu tâmplă galbenă un asemenea grafic.
Faza e că nu știu dacă e obeza s-au nu... Cât trebuie să cântărească o țestoasă la 6 luni.. ce lungime a carapacei trebuie să aibe.. cât săi dau de mâncare că la asta dacă-i dau un pui nu se lasă până nu-l mâncă tot
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 16 Feb 2021, 01:07

Re: Greutate

de vladxyz » 05 Mar 2021, 16:31

Testoasa poti verifica daca e obeza prin verificarea pielii in exces pe la picioruse, in special intre piciorusele din spate si carapace. Eu cel putin asa procedez. De asemenea, carapacea poate arata obezitatea, prin fenomenul de pyramiding.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 13 Feb 2021, 16:16

Re: Greutate

de Sheppard » 05 Mar 2021, 23:05

Nu exista grafic pentru specia asta (sau nu stiu eu de vreunul). De fapt sunt putine grafice disponibile pentru o mana de specii.

De mancat, da-i pana se satura. Stie singura cand nu ii mai trebuie. Testoasele nu trebuie tinute la dieta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Greutate

de SIMRI » 14 Apr 2021, 09:58

Buna,

Am si eu o nelamurire in legatura cu obezitatea. Cele doua broscute Graptemys de pana intr-un an ( le-am cumparat de la pet in decembrie, asa ca nu stiu ce varsta au exact), au inceput sa le iasa pielea pe la piciorutele din spate (se face asa ca un balonas cand respira). In special dupa ce le dau sa manance si stau atarnate de rampa. Le-am urmarit si vad ca se pot baga de tot in carapace ( citisem ca daca nu se pot baga e un semn de obezitate).
Nu le dau mult sa manance. Cat pot sa iau intre degete de doua ori gramarusi, sau cate 4,6 peleti , sau un cub de inima de vita bucatit . Si totusi asa cum am scris de o luna le ies pieile :). Tot acum o luna au inceput sa manace mult dint cele doua ghemotoace de Dennerle Cladophora aegagropila. Sa fie asta o cauza? Sa le fi facut rau planta asta?
Daca le dau sa manance o data in zi am vazut ca parca nu le mai iese asa mult. Nu stiu ce sa fac? Ca nici sa le infometez nu as vrea, dar nici sa devina obeze :)
In rest ele sunt active si inoata. De cateva zile le-am mutat intr-un acvariu mai mare, de 140 cm/50/50. Au si rampa, bec de UVB si de caldura.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49

Re: Greutate

de Sheppard » 14 Apr 2021, 15:56

Recomand sa treci pe ceva mai sanatos, nu hrana uscata de pet-shop: viewtopic.php?f=5&t=3789
Da-le pe saturate la o masa, nu doza hrana.

Acelea pot fi si edeme. Uneori apar tranzitor, iar cauzele pot fi multiple. Deocamdata doar monitorizate, iar daca scade pofta de mancare e nevoie de tratament medical.

Ce temperatura ai la apa?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Greutate

de SIMRI » 14 Apr 2021, 16:10

Buna,

Temperatura apei este 26 grade. Le dadeam o data la 2, 3 zile sprot congelat, iar peletii sunt de la JBL (am vazut ca in lista ta recomanzi de la EXO TERRA).
Ok atunci renunt o perioada la mancarea de pet si o sa le dau peste. Este ok daca le dau la amandoua jumatate de sprot o data pe zi ?

multumesc mult de raspuns :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49

Re: Greutate

de SIMRI » 15 Apr 2021, 09:10

Dupa ce mi-ai scris ca pot fi edeme, am citit despre asta pe acest site https://www.medichub.ro/reviste/practic ... 7-cmsid-69. Un tratament bun pentru astfel de cazuri ar fi cu vitamina A sau cu ulei de ficat de cod. Ma gandeam sa ma duc diseara la farmacie sa cumpar un astfel de ulei si sa le pun o picatura pe bucata de peste , macar de 2 ori pe saptamana. Ce crezi? Ar putea sa le faca bine?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49

Re: Greutate

de Sheppard » 15 Apr 2021, 15:21

Din pacate chestia cu Vitamina A e o porcarie incetatenita de multi. Nu are nici un fundament stiintific. Carentele de vitamine la testoase sunt rare daca alimentatia e ok. Vitamin A trebuie sa si-o ia din alimentatie, iar pestele contine o gramada (ex. sprot). Deci o alimentatie echilibrata e suficienta.

In exces, spre exemplu daca se suplimenteaza injectabil sau pe mucoase, vitamina A e hepatotoxica. Deci nu recomand niciodata ungerea testoasei cu asa ceva - e inutil si nu ajuta la nimic.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Greutate

de SIMRI » 15 Apr 2021, 16:00

Am inteles. De acum o sa le dau doar peste. Astazi dupa ce le am dat sa manance am observat ca s a accentuat parca. Am atasat un filmulet si o poza cu una din ele. La ea se vede cel mai mult.
Crezi ca e cazul sa merg cu ea la doctor sau sa mai astept cateva zile?
Amandoua au pofta de mancare si sunt vioaie. Ce ma sfatuiesti? Sunt tare ingrijorata. Flash https://imgur.com/gallery/TNeeE9p. Flash2 https://imgur.com/a/Jv9BOHy
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49

Re: Greutate

de Sheppard » 15 Apr 2021, 19:03

Nu trebuie doar peste, ci diversificat si cu alte chestii: viewtopic.php?f=5&t=3789

Ce ai putea face acum, e sa o pui intr-un recipient mai mic (cutie de plastic), cu mai putina apa, doar cat sa ii treaca pestea ea cu 2-3cm si cat sa acopere incalzitorul de apa inauntru pe orizontala + o zona uscata (eventual niste pietre) + becul pentru incalzit. Si vazut cateva zile cum evolueaza treaba.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Greutate

de SIMRI » 16 Apr 2021, 10:17

Multumesc mult pentru raspuns. Azi le am scos un pic pentru dry doking, pentru ca nu prea stau la uscat si m am gandit sa nu fie si asta o problema si dupa ce s au uscat bine m am uitat si un pic la plastron si am observat niste pete rosiatice pe extremitatile plastronului. Poate fi sange sau se schimba culoarea plastronului? Ambele au pete de genul asta. Flash3 https://imgur.com/gallery/JEYUqN2
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49

Re: Greutate

de Sheppard » 17 Apr 2021, 22:04

Nu mi-as face neaparat problema acum, dar daca rosul acela devine mai proeminent si se extinde, poate fi vorba de o infectie sistemica ce va necesita tratament.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Greutate

de SIMRI » 18 Apr 2021, 11:46

Multumesc frumos pentru raspuns
O sa le urmaresc...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator