Filtru homemade

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Filtru homemade

de Umbra09 » 23 Feb 2021, 01:08

Bună ziua, deschid această discuție legată de filtru deoarece o consider foarte importantă și necesară. Sunt un deținător de țestoasă cu tâmplă galbenă, urmează să mai achiziționez alte 2a țestoase. Având deja prima țestoasă am întâmpinat o problemă cu un filtru intern, nu făcea nimic așa cum era el din fabrică pentru că compartimentul unde era buretele și buretele in sine erau prea mici și prea des așa că am inceput experimentele. Am lipit un pet de filtru și am pus diferiți bureți in el de vase pentru tapițat etc. După multă cercetare am renunțat la toți bureți înafară de cel de tapițat, singurul in momentul actual. Și am mai conectat ieșirea apei din pompă la o sticlă de apă de1,5l umplută cu pietriș de 2, 3mm. Până in momentul de față această metodă a funcționat cel mai bine pentru mine apa este cristalină curată, fără miros. Mai am o singură problemă, se depune ceva verde pe pereți covatei de plastic în care țin testoasa in momentul de față. Este normal ? Din câte am citit sunt ceva alge ce tot trebuie curățate nu ? Cât despre această improvizație vo recomand cu căldură deoarece își face treaba foarte bine. Doresc să fac un filtru mult mai mare de aproximatv 40 50 de litri într-o găleată să pun un burete de vreo 5 10 cm de tapițat s-au special pt acvariu, și restul găleți doar pietriș fin de 2 3 mm după să conectez o pompă pentru recirculare apă caldă ce se folosește la apa caldă centrale, panouri solare etc,ce părere aveți ? Voi lăsa mai jos un video s-au niște poze.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 16 Feb 2021, 01:07

Re: Filtru homemade

de Umbra09 » 23 Feb 2021, 01:19

Pentru a putea fi cât mai clar ce am vrut să spun am aici o poză cu pompa cu buretele adăugat de mine și cu furtunul care trimite apa mai depare către următorul filtru cu pietriș de 1,5l. https://drive.google.com/file/d/1Iztitz ... p=drivesdk
Aici se poate vedea intreg "acvariu" și furtunul pompei conectat la sticla cu pietricele.
https://drive.google.com/file/d/1J0J2Fe ... p=drivesdk
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 16 Feb 2021, 01:07


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori