Pentru ca o iubim

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Pentru ca o iubim

de Mihaela Gheață » 15 Feb 2021, 05:47

Hello!
Exact cum am scris si in titlu, pt ca o iubim avem nevoie de ajutorul vostru. Informatiile vin in numar mare, uneori in contradictoriu si nu stim ce e mai bine pt ea.
Bumbi, broscuța noastră, locuiește de aproape 4 luni cu noi. Noi bănuim că este o țestoasă cu tâmple galbene, dar nu mai pot fi asa sigura.
Inițial a stat in acvariu pe sticla, recent am schimbat cu un recipient mai mare din plastic, am schimbat si nisipul, am pus încălzitor si filtru, pietre pe care sa se cațere...ne străduim să aibe conditii bune. Ca si hrana gammarus si ceva pelete baby accepta, inima de vită și peste alb nu pare să îi placă.
De vreo luna am observat ca ii creste cam deformată carapacea, partea de pe spate, spre coada, se ridica in sus . Pare ca nu mai are loc în carapace, sta înghesuită, ii iese cărnița/șunculița prin orificiile de la membre si pe burta s-au creat șanțuri destul de late intre plăci. Nu pare să își schimbe "solzii ".
De 1 săpt am început să o ung cu o soluție uleioasa cu vitamine si am redus si mâncarea. Dar ma tem ca nu este suficient.
Ce sfaturi aveti pt noi? Cum o putem ajuta?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Feb 2021, 05:19

Re: Pentru ca o iubim

de Mihaela Gheață » 15 Feb 2021, 05:51

Nu stiu cum as putea sa încarc poze cu broscuța, daca imi poate explica cineva as fi foarte recunoscătoare
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Feb 2021, 05:19

Re: Pentru ca o iubim

de Bikerlemon » 15 Feb 2021, 20:16

Broscuta are neaparat nevoie si de raze UVB pentru o dezvoltare armonioasa a sistemului osos (mai ales carapacea).
Asigurati-va ca pe langa lampa cu bec normal de caldura, are si un bec UVB 5.0.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Feb 2021, 13:11

Re: Pentru ca o iubim

de Bikerlemon » 15 Feb 2021, 21:05

Pentru a incarca poze, va trebui sa va faceti un cont pe un site de image hosting and sharing gen Imgur.
Va puteti ajuta de un tutorial de aici:
http://forum.wotblitz.com/index.php?/to ... he-forums/
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Feb 2021, 13:11

Re: Pentru ca o iubim

de Mihaela Gheață » 15 Feb 2021, 22:56

Multumesc pentru raspuns. Am citit toată ziua pe forum si am aflat foarte multe lucruri. De mâine începem să ne orientăm spre cele mai bune variante pt broscuță dar și pt noi. Va trebui să găsim o modalitate de a monta becurile deasupra locului unde sta. Apoi imi doresc sa schimb filtrul, sa gandesc si sa creez alt spațiu, mai mare si mai confortabil pt ea, stam la casa, deci la vara ne gândim si la un mini iaz si in final cred ca ne-ar place si sa adoptăm.
Încă o dată multumesc pt răspuns, e perfect forumul ăsta, păcat ca nu gasesc un grup pe fb pt ca mi se pare mai ușor de schimbat păreri. Noapte buna
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Feb 2021, 05:19

Re: Pentru ca o iubim

de Sheppard » 16 Feb 2021, 14:26

In grupurile de facebook vin tot felul de habarnisti care arunca cu sfaturi in stanga si dreapta desi nu au citit niciodata nimic despre testoase; uneori cu urmari fatale. O alta problema e ca informatiile se pierd repede in comentarile inutile si multe de genul "awww ce draguta, pupici" urmate de 10 inimioare, care nu ajuta cu absolut nimic la solutionarea problemelor. Plus ca postarile nu sunt organizate sub nici o forma. De aceea e nevoie de forumuri.

Daca doriti sa faceti un iaz, incepeti cu asta: viewtopic.php?f=5&t=3179&p=26152#p26152

Pentru interior, ideal e asa ceva: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Iar o discutie utila pe filtrare si un exemplu de setup pentru testoase juvenile gasiti aici: viewtopic.php?f=1&t=3810
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Pentru ca o iubim

de Mihaela Gheață » 17 Feb 2021, 11:07

Multumesc frumos. Revin cu intrebari daca nu gasesc informații pe forum. Zi faină!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Feb 2021, 05:19

Re: Pentru ca o iubim

de Mihaela Gheață » 17 Feb 2021, 11:10

P.S. Am mutat-o langa un geam unde bate soarele (cand nu sunt nori).
Si acum untrebare: cat timp putem lăsa becul uvb aprins daca are parte si de razele de soare?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Feb 2021, 05:19

Re: Pentru ca o iubim

de Sheppard » 17 Feb 2021, 11:17

Mihaela Gheață scrie:P.S. Am mutat-o langa un geam unde bate soarele (cand nu sunt nori).
Si acum untrebare: cat timp putem lăsa becul uvb aprins daca are parte si de razele de soare?


Prin geam e irelevant. Radiatiile UVB sunt oprite in mare parte de sticla. Becul trebuie sa imite o zi de vara, deci minim 12h/zi sa stea aprins la o inaltime de maxim 30cm de locul uscat, respectiv suprafata apei.

Grija sa nu se supraincalzeasca acvaterariul langa geam vara. Trebuie sa existe si zone mai racoroase pentru termoreglare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Pentru ca o iubim

de Mihaela Gheață » 17 Feb 2021, 11:31

Oh, am inteles si faza cu soarele. Sper ca pana la vara sa o mutăm în curtea in iad si pana in toamna sa o aducem in casa, în noul bazin la care ne-am hotărât să îl amenajam până atunci
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Feb 2021, 05:19

Re: Pentru ca o iubim

de Mihaela Gheață » 22 Feb 2021, 13:37

Hello!
Azi am primit becul si l-am si montat. Mult am mai cautat saptamana trecuta sa cumpăr unul dar nu am găsit în niciun petshop din oras, asa ca am căutat pe net. Am găsit asta https://www.nevertebrate.ro/lampa-uvb-u ... -13w-32332
Intrebare : este un produs care oferă si raze uvb si uva?
Am setat temporizatorul de la 7 la 19. E suficient? E ok intervalul?

Broscuța pare ca se simte mult mai bine in locul mai luminat de langa geam. Carapacea parca i se îndreaptă, fapt pt care am oprit administrarea de vitamine. Are mai multa pofta de mâncare dar nu reusesc sa o conving sa mănânce peste si nici carne de vită. O sa incercam si cu viermișori, poate aceia ii va mânca.
Si inca o intrebare. După ce am aprins becul a început să se agite foarte tare. De ce?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Feb 2021, 05:19

Re: Pentru ca o iubim

de Sheppard » 22 Feb 2021, 16:40

E ok sa fie aprins 12 ore/zi. Toate becurile cu emitere de UV-B emit si UV-A, ceea ce e ok (UV-A e util pentru plante).

Cand se introduce hrana noua, ar fi bine sa fie combinata si cu cea veche si intr-un final va incerca sa manance si din ea.

Niste poze cu habitatul ar fi utile pentru sfaturi mai tintite.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Pentru ca o iubim

de Mihaela Gheață » 28 Feb 2021, 12:58

Pppfffff! Ma cam depășește asta cu pozele... O sa încerc, sa vad daca si reusesc sa pun.
Intre timp am scos nisipul, am pus un bambus, i-am schimbat hrana, ii dau sa mănânce în alt vas... totul pare mult mai bine acum, ba chiar am observat ca si carapacea a inceput sa ia o formă mai normală.
Azi urmează să montăm un bec incandescent si mai ramane sa ii facem o insulă spatioasa si sa acoperim cu ceva pereții transparenți.

Am găsit și un grup pe fb dar mi se pare inutil. Ceream sfaturi in privinta bambusului si am primit răspuns că sa caut pe google. Deci, aveați dreptate! Ma bucur ca am descoperit idei de amenajare si alte pagini sau grupuri cu/despre broscuțe, animale exotice si chiar donații.

Ma duc sa hrănesc copiii si sa vad daca reusesc sa rezolv si cu pozele. Duminică faină!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Feb 2021, 05:19


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori