Amenajare acvaterariu

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Amenajare acvaterariu

de Nini » 11 Feb 2021, 18:54

Salutare,
Am amenajat și eu de curând un acvaterariu, transformat din acvariu cu pești, într-un loc special pentru noul membru al familiei, NINI.
Vă rog frumos să îmi spuneți dacă este ok amenajat, dacă aveți ceva recomandări sau dacă am greșit ceva anume.
Am câteva întrebări :
1. După ce se mărește o pot lăsa prin casă liberă? Cât timp are voie să fie scoasă din apă?
2. În concediu o pot lua cu mine într-un vas cu apă din acvaterariu ei, gen 4-6 zile? Este mai bine să o las acasă?
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Ian 2021, 21:36

Re: Amenajare acvaterariu

de Bikerlemon » 14 Feb 2021, 13:45

Buna ziua,
Ati facut o treaba minunata cu NINI si cred ca este tare norocoasa pentru ca are pe cineva care se ocupa de ea.
Pentru moment, acvariul este echipat corespunzator... poate as fi adaugat mai multa apa totusi. broscutele sunt inotatoare excelente si le place tare mult apa.
Din poze, pare sa fie un Yellow Belly Slider mascul deci nu va trebui sa va faceti griji ca va creste foarte mare (aproximativ 15-17 cm maxim) dar va trebui sa schimbati substartul pe masura ce se mareste. Cel mai indicat este sa aveti substrat cu nisip de piscina (pentru a nu incarca filtrele) sau fara substrat deloc. Acele pietricele (gravel) pot fi inchitite usor de catre testoasa atunci cand se mareste si va fi aproape imposibil sa le elimine.
Deasupra zonei de uscat, este bine sa aveti un bec cu lumina UVB si unul care emite caldura (sau un bec special care le poate face pe amandoua dar este foarte scump). sa le tineti la o distanta de minim. 25 maxim 30cm de insulita pentru a putea absorbi razele uvb. Becul UVB se schimba cam la 6 luni de zile deoarece isi pierde din eficienta.
Apa este bine sa aiba o diferenta de vre-o 10 grade fata de insulita. deci minim 23 grade maxim 27. Daca apa este prea rece, broscuta va tinde sa hiberneze si daca este prea calda, o poate imbolnavi.
In rest, imi place foarte mult ce ati facut cu acvariul. Are si imagine de fond, si decoratiuni pentru a-l tine ocupat si a putea explora in voie.
Eu o mai scot afara din cand in cand mai ales noaptea dupa ora 23-24 si o lasa sa se plimbe putin si sa isi gaseasca un culcus sa doarma de unde iese singura dimineata cand ma trezesc eu la ora 7 si o pun la loc in acvariu.
Vara, ar fi bine sa o scoateti la iarba verde 1-2ore daca aveti posibilitatea, pentru a putea asimila razele UV direct de la soare.
Eu unul nu recomand sa o luati in calatorii deoarece se poate stresa destul de usor. Ar fi bine sa gasiti pe cineva care sa ii dea de mancare macar la 2 zile sau sa achizitionati un auto feeder cum exista la pesti, care ii poate da de mancare la anumite intervale de timp (12-24h)
Multa bafta!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Feb 2021, 13:11

Re: Amenajare acvaterariu

de Sheppard » 16 Feb 2021, 14:44

Testoasa este Graptemys ouachitensis.

As renunta la pietricelele colorate artificial. Daca le inghite, e problema. Plus ca vopseasua aia se degradeaza in timp in apa. Si mizeria o sa fie greu de curata printre pietre. Cel mai ok se folosesc ghivece cu substrat pentru plantele acvatice care necesita substrat.

Lipseste becul pentru incalzit pe insula (care sa mentina pe o parte din zona uscata o temperatura de 30-35 de grade).

Consultati si lista asta cu echipament necesar: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Filtrele interne nu sunt foarte bune pentru testoase, pentru ca produc multa mizerie si nu fac fata. Sunt recomandate filtre externe, de tipul celor sub presiune si se poate hrani testoasa in alt recipient pentru a minimaliza mizeria: viewtopic.php?f=4&t=9&fbclid=IwAR111JhwWTL_A5fbipggsHtW3faCcJ71xSdN6kpTJGY31oHEvrkRVx0SPTI si viewtopic.php?f=1&t=3810

Testoasa se poate lasa si prin casa atata timp cat nu exista substante toxice in jur (precum curata pe jos cu ceva toxic spre exemplu).

Cat despre plecat in concediu, nu se intampla absolut nimic ca testoasa ramane nemancata 1 satpamana. Reptilele pot rezista perioade lungi fara hrana. Nu e recomandat sa fie luata intr-un vas pentru ca e doar stres inutil si nu are cele necesare, iar peste granita ii trebuie pasaport ca la orice animal. Daca e cineva care sa ii arunce niste mancare in apa la 2 zile, e mai mult decat ok.

In functie de sex (e prea mica pentru a determina asta), va creste mai mult sau mai putin: masculii pe la 14-16cm, femelele pe la 20-25+ cm la specia asta. Deci va trebui pe viitor amenajat altceva, iar ideal ar fi asta: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Amenajare acvaterariu

de Nini » 19 Feb 2021, 00:03

Mulțumesc frumos pentru timpul acordat. Nădăjduiesc să fie totul bine!
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Ian 2021, 21:36

Re: Amenajare acvaterariu

de GABRIELAT » 04 Mar 2021, 17:17

Buna, acvariul tau este foarte frumos amenajat . Poti te rog sa imi spui cum sta insula ? Cum e fixata? Testoasa mea este destul de mare si o insula plutitoare nu o tine....in sensul ca insula se misca foarte mult si testoasa se sperie si nu mai vrea sa urce pe ea.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 04 Mar 2021, 17:07

Re: Amenajare acvaterariu

de Gabriel123 » 05 Mar 2021, 09:53

Buna!


Acea insula este Exo Terra și este prinsa cu doi magneți puternici care sunt puși în afara acvariului și insula rămâne lipita de peretele acvariului, puteți încerca pe Nevertebrate.ro au trei mărimi diferite și sunt destul de mari.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori