Carapace Crapata

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Carapace Crapata

de Gabby1guru » 03 Feb 2021, 16:11

Salutare, acum 2 saptamani am cumparat o broscuta testoasa pentru copii si am observat ca ii crapa carapacea si ii pica unghile. Cand am luat-o cel de la petshop mi-a spus ca nu ii mai trebuie nimic decat recipientul de plastic cu insulita pe mijloc si mancare, sa ii schimb apa odata la 5 -6 zile. Dar apa era dupa 2 zile "jegoasa" si am zis sa ma documentez si m-am cam enervat ca cel de la petshop nu are nici cele mai minime cunostiinte despre broaste testoase. I-am cumparat recent Un acvariu cu insulita facuta din pietricele de 20L (40/20/25cm) un filtru, incalzitor setat la 27 de grade, termometru, bec Uva de 50W (care sa ars a doua zi) si un bec Uvb (repti Uvb 5.0), solutie albastra aqua safe, o broasca de calciu si diferite sortimente de mancare (inima de vita, gammarus, shrimps... problema ii ca si pe burta deja ii lipsesc bucatele din carapace chiar daca am incercat sa ii fac cam tot ce am gasit in echipamentul obligatoriu pe acest forum. Ce ar trebui sa ii mai fac sa ii fie bine. Sincer nici nu stiu ce rasa ii, dar atasez cateva poze cu ea poate imi spune si mie cineva :)

https://imgur.com/a/gSfBJUZ
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Feb 2021, 14:17

Re: Carapace Crapata

de Sheppard » 04 Feb 2021, 01:51

Specia e Mauremys sinensis. Nu arata deloc ok ce se vede in poza din carapace. Ai nevoie urgent de un consult veterinar: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare

Eventual mai pune niste poze cu problemele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Carapace Crapata

de Gabby1guru » 06 Feb 2021, 22:49

Am fost la veterinar si a confirmat ca sunt probleme din cauza ca nu a fost tinuta corespunzator.... am primit uleiuri si picaturi cu vitamina A si D sa ii pun in mancare si sa ii ung carapacea. Ma reprogramat marti la un consult sa vedem cum se comporta. Ce mie cel mai ciuda ca in orasul unde locuesc cei care vand in petshop-uri nu au habar de nimic (Interesul ii sa vanda si atat), am fost sa ii reprosez treaba asta, poate isi da interesul pe viitor si m-am simtit eu certat ca am fost la veterinar :))
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Feb 2021, 14:17


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron