Pesti sau melci in acvariu

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Pesti sau melci in acvariu

de danyc » 18 Ian 2021, 22:37

Buna.Se pot pune in acvariu pesti sau melci?
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Ian 2021, 22:19

Re: Pesti sau melci in acvariu

de Gabriel123 » 19 Ian 2021, 09:14

Buna!


In acvariu se pot pune și melici și pești daca ai încredere că țestoasa nu o sa ii mănânce. Eu aș recomanda melcii având în vedere că aceștiae curata acvariul
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Pesti sau melci in acvariu

de danyc » 19 Ian 2021, 17:38

Multumesc.
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Ian 2021, 22:19

Re: Pesti sau melci in acvariu

de Sheppard » 20 Ian 2021, 11:18

Unele testoase ii tolereaza, altele nu si ajung pe meniu. Ai grija doar sa nu introduci specii toxice.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Pesti sau melci in acvariu

de SIMRI » 07 Feb 2021, 19:06

Bună. Ce specii de melci? M-ar interesa si pe mine dar deoarece nu am capac la acvariu ma gandesc ca pot evada.
Multumesc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49

Re: Pesti sau melci in acvariu

de Sheppard » 08 Feb 2021, 01:03

In principiu majoritatea speciilor de melci acvatici. Intrebi in functie de specie daca e toxica sau nu, dar speciile toxice in general nu sunt vandute pe post de hrana si sunt destul de scumpe. Nu prea ies ei afara, doar putin deasupra apei ocazional. Fie cauti prin baltile noastre in sezonul cald, fie iei de la acvaristii care de obicei vor sa se scape de ei. In comert gasesti de vanzare, dar nu se prea merita sa iei de la pet-shop.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Pesti sau melci in acvariu

de SIMRI » 18 Feb 2021, 16:46

Buna,

Le-am luat la broscute ( doua Graptemys mici) melci si din 4 au mai ramas 2 in 4 zile. Ieri am fost si le-am luat pesti. Am luat 4 Corydoras Black Venezuela. Sunt niste sanitari mici de vre-o 2- 3 cm de culoare maron spre negru. Sunt atat de rapizi ca broscutele au ametit fugarindu-i, iar intr-un final au renuntat. Acum trec in viteze pe langa broscute si ele nici nu se sinchisesc, ba cateodata fug speriate. Deci daca vreti pesti, acestia sunt ideali :).
Acum am o nelamurire. Ar trebui cumva sa oxigenez apa pentru pesti? Mentionez ca am un filtru extern care scoate apa pe perete, ca sa nu faca zgomot, iar pe zi mai scot dopul de la teava, ca sa mai vanture un pic apa , caci altfel am vazut ca se formeaza deasupra apei o pojghita.

http://imgur.com/gallery/fslvg18

O seara frumoasa tuturor broscutelor :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Dec 2020, 20:49

Re: Pesti sau melci in acvariu

de Sheppard » 19 Feb 2021, 22:39

Da, poate nu ar strica sa oxigenezi apa mai mult. Pojghita aceea nu se mai formeaza daca ai cadere de apa mai mare si nu se mai prelinge apa pe perete. E biofilm.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori