Bec uvb

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Bec uvb

de Paun Antonio » 21 Dec 2020, 21:41

Am un bec uvb( gasiti mai jos poza cu cutia) dar pare sa nu îi palca acea lumina si vreau sa stiu daca este ok
Este amplasat la 10 cm de nivelul apei iar imediat dup ce il bag in prisa se incalzeste nu chiar foarte tare dar am inteles ca acestea nu ar trebui sa produca caldura
https://s.amsu.ng/ASjyE4RtW3UN
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Oct 2020, 20:48

Re: Bec uvb

de Gabriel123 » 22 Dec 2020, 08:59

Salut!


Daca am citit bine pe etichetă, atunci becul trebuie amplasat la 30cm de insulă, probabil de asta nu îi place, becul este prea puternic din cauză că este prea aproape de insulă si trebuie depărtat. Si legat de căldură trebuie sa citești descrierea becului de pe diferite site-uri. Eu am căutat acum descriere si scria ca ,,nu produce suficientă căldura asa că este normal sa se încălzească puțin șii ori cum ar trebui sa se încălzească după 10-12 ore de utilizare. De preferat ar trebui combinat cu inca un bec de căldură că să crească temperatura.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Bec uvb

de Sheppard » 22 Dec 2020, 20:12

Becul e excelent pentru testoase. Il poti ridica mai sus daca vrei, dar sa nu depasesti 30cm inaltime, altfel devine ineficient.
E normal sa se incalzeasca putin, dar nu e suficient ca sursa de caldura. Pentru asta se alege un bec incandescent/cu halogen sau ceramic (ideal) sau cu emitere de infra-rosii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Bec uvb

de Paun Antonio » 22 Dec 2020, 22:53

Ok! Marsi mult
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Oct 2020, 20:48


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori