Țestoasa mea este agitată

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Țestoasa mea este agitată

de isu.tiramisu » 08 Noi 2020, 11:36

Bună ziua!
Am achiziționat acum câteva zile un pui de țestoasă cu tâmple galbene de la petshop. Până acum a fost totul ok, doar că i se murdărea apa foarte tare în fiecare zi. Am vorbit cu o doamnă drăguță de la petshop-ul respectiv care avea și ea o țestoasă și mi-a spus că este nevoie de un filtru. Zis și făcut. Însă astăzi când i l-am instalat, s-a speriat foarte tare și a început să fie agitată. Înota de colo-colo, respira greu și se chinuia să iasă la suprafață. Mă poate ajuta cineva cu un sfat? Ce să fac? Credeți că se va obișnui?
Mulțumesc anticipat!
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Noi 2020, 11:22

Re: Țestoasa mea este agitată

de Gabriel123 » 09 Noi 2020, 08:57

Salut!


Depinde, filtrul face galagie, vibreaza prea tare sau pentru ce volum este filtrul si ce volum are acvariul (din cauza ca ooate filtrul este pentru acvari mai mari) din cauza ca poate asta o deranjeaza ne trebuie detali despre filtru ca sa stim care este problema si iai luat insula. Opreste filtrul macar pana gasesti problema ca se vede ca o streseaza si este o problema destul de mare .
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Țestoasa mea este agitată

de Gabriel123 » 09 Noi 2020, 09:00

Insula o ajuta sa se mai odihneasca daca nu ai lampa ca sa si ia viramina D , plus ca sub insula este un loc destul de ok sa se ascunda si asta reduce stresul
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Țestoasa mea este agitată

de isu.tiramisu » 09 Noi 2020, 09:23

Gabriel123 scrie:Salut!


Depinde, filtrul face galagie, vibreaza prea tare sau pentru ce volum este filtrul si ce volum are acvariul (din cauza ca ooate filtrul este pentru acvari mai mari) din cauza ca poate asta o deranjeaza ne trebuie detali despre filtru ca sa stim care este problema si iai luat insula. Opreste filtrul macar pana gasesti problema ca se vede ca o streseaza si este o problema destul de mare .

Acvariul are capacitatea de 12,4 L. Am luat cel mai mic filtru găsit de la Diversa Claro (este intern). Pe cutie scrie că este conceput pentru a filtra între 10 și 40 L. Într-adevăr, filtrul scotea un bâzâit și vibra. I l-am oprit pentru că se vedea clar că nu îi place, dar acum este foarte supărata, zic eu: nu înoată și de abia a mâncat. A fost o noapte lungă! S-a urcat pe insuliță la un moment dat și a sărit direct pe filtru. Cred că s-a lovit la carapace. Nu știu ce să fac! Nu vreau să o chinui sau să o stresez!
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Noi 2020, 11:22

Re: Țestoasa mea este agitată

de Gabriel123 » 09 Noi 2020, 09:31

Nu stiu poate o fi bolnava daca nu mananca
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Țestoasa mea este agitată

de Gabriel123 » 09 Noi 2020, 09:34

Si intern este bine mult mai bine decat cel extern la testoase (ca eu mi am luat teapa cu un filtru extern) are vreun simtom ochi unflati carapacea moale etc.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Țestoasa mea este agitată

de Gabriel123 » 09 Noi 2020, 09:45

Sau nu se simte bine sau este stresata din cauza filtrului si chiar daca lai oprit tot nu se simte bine, o solutie ar fi sqa schimbi filtrul. Eu unul ti as recomanda un filtru tetratec in 300 plus este cel mai mic filtru din acestea pentru 10-40 de litri cu toate tipurile de filtrari ( biolocica, fizica, chimica) toti de aici recimanda genul asta de filtre eu cum ar fi imi iau un filtru tetratec in 400 plus
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Țestoasa mea este agitată

de Gabriel123 » 12 Noi 2020, 08:53

Dar acvariul de 12L nu o sa tina prea mult timp fiind ca testoasa o sa creasca mai mare si nu o sa mai aiba spatiu.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Țestoasa mea este agitată

de Sheppard » 12 Noi 2020, 18:29

Niste poze cu tot habitatul ei ar fi indicate pentru sfaturi tintite.

Ar fi bine sa citesti si asta intre timp: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator