Broasca Testoasa Cumberland ?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Re: Broasca Testoasa Cumberland ?

de Sheppard » 28 Oct 2020, 13:12

LEDurile nu emit UV-B. Nu stiu la ce produs te referi.
Pe becul de UV-B scrie la ce distanta se pune. Pt cel de la Exo Terra UVB100 se monteaza sub 30cm.
Cel pentru caldura trebuie ajustat astfel incat sub el sa fie 30, maxim 35 de grade. Dar sa fie si zone uscate pe insula in jur cu temperaturi mai scazute.

Ambele becuri se pot lasa aprinse 12h pe zi. Cel de caldura chiar si mai mult, nu se intampla nimic.

Capacul nu e recomandat. Mentine umiditate prea mare si favorizeaza infectii de tot soiul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Broasca Testoasa Cumberland ?

de Cryss » 28 Oct 2020, 19:37

Neon am vrut sa zic nu led , am reusit sa ii dau azi sa manance un pic cu forta pusa la bot cu penseta sau am tinut/o eu in apa si cu mancarea in fata mai musca :)) vai pretentioasa e ... cand sta deasupra apei pe incalzitor cu capu afara is umfla gusa , e normal nu ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 26 Oct 2020, 12:32

Re: Broasca Testoasa Cumberland ?

de Gabriel123 » 29 Oct 2020, 13:01

Da, din cate stiu este normal este pur si simplu ca un oracait care nu se aude(presupun ca de asta cei care nu sunt informati le spun broaste testoase) si a mea face la fel cand este cu capul la suprafata.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Broasca Testoasa Cumberland ?

de Cryss » 29 Oct 2020, 14:17

Problema e ca in continuare nu e interesata de mancare decat daca o tin eu de carapace si o tin cu mancarea la gura .., 3 ..4 guri , i/am luat si inima linfolizata si pesi albi uscati .. si e la fel ... nu stiu ce sa mai fac cu ea
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 26 Oct 2020, 12:32

Re: Broasca Testoasa Cumberland ?

de Cryss » 29 Oct 2020, 15:59

Broschi meu e doar vegetarian , au veni azi plantele de acvariu mega incantata e de ele , cum le-am pus cum a sarit pe ele sa le manance :)) si i-am cumparat mancare speciala si nu o baga in seama

https://imgur.com/a/8aNNlru
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 26 Oct 2020, 12:32

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron