Decolorare carapace

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Decolorare carapace

de AnaC » 14 Aug 2020, 20:54

Bună,
Am o țestoasă cu tâmple roșii de 6 ani care momentan este în perioada de naparlire.
Ieri i s-a desprins un solz de dimensiuni mai mari și am observat faptul ca bucata de carapace de sub acesta este mult mai deschisa la culoare fata de cel desprins, implicit de restul carapacei. Deși a naparlit de multe ori pana acum, este prima data când observ o diferență asa mare de colorit. Menționez ca zona nu este moale și solzii desprinși nu au fost desprinși forțat, au căzut pur și simplu.
Este posibil sa fie ceva în neregula sau e un comportament normal și doar are nevoi de bai de soare?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Apr 2020, 21:47

Re: Decolorare carapace

de Sheppard » 15 Aug 2020, 01:00

O poza ar ajuta sa vedem despre ce e vorba.

Verificati si daca are conditiile necesare: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Decolorare carapace

de AnaC » 15 Aug 2020, 09:33

Are toate condițiile, acvariu de capacitate mare (380l), filtru extern, încălzitor, lampa Uv, lampa de căldură, termometru, ii verific periodic parametrii apei, nu schimb apa în totalitate, folosesc doar apa decantata la soare în prealabil timp de 48h, mănâncă doar hrana proaspătă etc.

Atașez poza
https://photos.app.goo.gl/SdVUQFxxXLszqJWQA
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Apr 2020, 21:47

Re: Decolorare carapace

de Sheppard » 15 Aug 2020, 09:38

Posibil sa nu fi cazut inca toate straturile.
Tine-o doar sub observatie. Daca nu devine moale zona, cu secretii, nu cred ca e vreo problema.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Decolorare carapace

de AnaC » 15 Aug 2020, 09:44

Mulțumesc frumos pentru ajutor.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Apr 2020, 21:47


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron