Testoase in mini iaz

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Testoase in mini iaz

de ClaudiuNechita » 15 Iun 2020, 18:59

Bună ziua, și bine v-am găsit!
Acum 5 ani am achiziționat, din Petshop doua broscuțe cu tâmple galbene.
Au stat intr-un acvaterrariu de cca 80 litri pana anul asta, când am hotărât sa amenajez in curte um miniiaz... mai mult un bazin de cca 1400 litricu o suprafață de 10 mp, unde sa le țin in timpul perioadei calde. In jurul ochiului de apa am pus pietre, iarba, plante specifice malurilor. Toată amenajarea asta am împrejmuit-o cu un garduleț de 25 cm înălțime.
Filtrarea o realizez cu pompa de iaz, prin strat de pietriș si bureți de acvariu.
Acum o luna și jumătate am mutat broscuțele in bazin, unde au stat cuminți pana acum câteva zile, când una dintre ele a evadat. Am găsit-o in gradina sub o prelata.
Evadarea numărul doi: a ajuns pe terasa casei, intree ghivecele cu flori.
Trei: sub folia bazinului cu nuferi (am amenajat un bazin separat pentru plantele acvatice, pentru ca le cam papă broscuțele).
Azi dimineață din nou... am gasit-o sub o tufa un gradina.. semiingropata.
Ma gândesc ca poate cauta un loc pentru ponta.. mai ferit si liniștit..
Asa ca am pus in interiorul ''incintei" o cutie din plastic răsturnată cu nisip.. in care are acces liber.
Oare am făcut bine?
Sau exista alte motive pentru care evadează?
Mulțumesc pentru atenție și eventualele răspunsuri!
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Iun 2020, 11:57

Re: Testoase in mini iaz

de Gabriel123 » 28 Oct 2020, 10:14

Salut!

Da, este foarte posibil . Dar am o intrebare , daca ai pus gard si spui ca ai amenajat locul ca sa arate ca la mal ai si un mal sau o suprafata de pamant pe care sa iasa din apa si asa si asa si ar putea sa depuna oole in groapa , si pentru asta ai putea sa le lasi aculo sau sa le iei intrun incubator.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori