URGENT!!!!

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

URGENT!!!!

de liviaandreea » 13 Sep 2019, 09:39

Buna tuturor!
Am si eu o broasca testoasa harta si de vreo cateva zile nu prea mai deschide ochii, ii deschide mai greu , ba deschide unul si pe celalalt il lasa inchis, ori deloc. In unele zile ii deschide singura fara probleme. Cand o scot din apa si o pun in pat, cauta locuri ferite de lumina si se baga pe sub perne, patura sau chiar sub mine. De la un timp, doarme incontinuu, doar cand o scot si ma joc cu ea nu doarme, in rest se baga si doarme. II mai pun ser fiziologic in ochi cateodata.E bine sau ii face rau?
Tin sa spun ca nu am un acvariu special cu incalzitor si alte lucruri. Eu o tin in acvariu doar 6 ore pe zi si noaptea, cand ma culc, in rest o tin afara.
Oare intra in hibernare de la apa rece din acvariu?Oare are ceva la ochi?
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Apr 2019, 15:30

Re: URGENT!!!!

de Gradinaru Alin » 13 Sep 2019, 10:19

Salutare.
Cel mai probabil broscuta are conjunctivita, tocmai de la conditiile improprii in care este tinuta.

In primul rand este necesara vizita la un medic veterinar specializat pe reptile. viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare

In al doilea rand sunt imperios necesare oferirea unor conditii minime precum incalzitorul (obligatoriu in afara anotimpului verii pentru testoasele crescute in-door avand in vedere ca temperatura unei camere nu prea este constanta datorita miscarii frecvente, aerisirilor etc), insula USCATA cu iluminare UV (recomandam Exo-Terra Reptile 100-fostul Repti Glo 5.0) si caldura, filtru de apa (model in functie de volumul de apa al acvaterariului. Acestea 3 sunt MINIMUL OBLIGATORIU pentru a putea detine o testoasa fara probleme grave... Cu timpul, daca te va prinde microbul, vei avansa si cu echipamentele odata cu experienta, dar fara acest minim necesar testoasa ta va muri intr-un final, foarte chinuita.

In functie de marimea testoasei si bugetul disponibil iti putem recomanda si echipamentele de care ai nevoie.
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

Re: URGENT!!!!

de chelonianfan4ever » 07 Noi 2019, 22:36

Imi pare tare rau pentru micuta testoasa, dar vreau sa te Intreb ceva : inainte de a o lua de la un pet-shop sau o persona anume, nu te-ai documentat catusi de putin despre cum si in ce conditii trebuie crescuta pentru a fii sanatoasa si activa ?? Daca vrei iti recomand niste link-uri numai ca trebuie sa te mobilizezi sa faci cva sa o aduci la normal! Una la mana : incalzirea apei la minim 27°C , incalzirea mediului ambiant la minom 29°C , filtrarea apei - cruciala pentru a nu se forma bacterii (ex. Salmonella-cea mai des intalnita reziatenta la tratamente cu antibiotice !), apoi o zona de uscat - basking zone, unde mititica iese sa se usuce si sa isi regleze temperatura corpului ( nu in pat, nu sub perne si alte treburi nefiresti pentru o testoase acvatica !!!) Sa ne amintim ca testoasele orice ar fi (de uscat/acvatice) sunt fiinte ectotermice (poikllodermics) adica nu isi pot regla singure temperatura corpului decat in prezenta unei surse externe de caldura!! Asadar, deasupra basking zone cam la minim 80 cm inaltime se instaleaza o lampa Vezi de la JBL au un produs care este 3 in 1 mai precis heating, lighting si UV-B impetuos necesara pentru sintetizarea vitaminei D3, prevenirea ciupercilor si a altor formatiuni bactericide/fungicide daunatoare si bineinteles reglarea temperaturii corpului !!! In cazul tau, aduna 3 say 4 grade in plus pentru a o stabiliza pe micuta apoi cand ibservi ca e totul ok, la intervals de 1 sau 2 saptamani revii cu temperaturile la valorile indicate, far NICIODATA MAI JOS !!! daca vrei ca esti in stare sa urmezi aceste sfaturi pe care ti le dau cu draga inima, e bine, altfel vei contribui la distrugerea herpetofaunei care si asa e pe cale de disparitie datorita "GENEROZITATII" omului !!
SUCCES SI SANATATE MAXIMA MICUTEI TESTOASE !!!
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Noi 2019, 20:54

Re: URGENT!!!!

de Gradinaru Alin » 08 Noi 2019, 15:40

chelonianfan4ever am rugamintea sa verifici informatiile inainte sa le prezinti. 'Sfaturile' tale pot induce grav in eroare un incepator. "MINIM" 27 grade temperatura apei la care mai adaugam 3-4 grade din ce am inteles... Am auzit ca e chiar delicioasa supa de testoasa ! Cat despre lampa UV-B cu eficacitate la "minim" 80 cm, te rog lasa-ne un link, sunt sigur ca multora ne-ar simplifica setup-urile.

Toate cele bune !
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator