De apa sau de uscat?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

De apa sau de uscat?

de Cosmin82 » 30 Apr 2019, 17:53

Buna seara. Băieții mei au găsit zilele trecute, in gradina casei, o broasca țestoasa. Problema este ca pana acum nu m-am gândit sa cresc o broasca țestoasa, dar copiii insista. Am căutat pe internet informații despre broaște țestoase și am găsit ca ar fi de doua feluri: de apa și de uscat. As vrea sa ii amenajez un loc, dar nu știu dacă sa predomine apa sau uscatul. Atașez doua poze, poate ma ajutați voi. Va multumesc
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Apr 2019, 13:35

Re: De apa sau de uscat?

de Cosmin82 » 30 Apr 2019, 19:27

Imagine
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Apr 2019, 13:35

Re: De apa sau de uscat?

de Cosmin82 » 30 Apr 2019, 19:28

Imagine
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Apr 2019, 13:35

Re: De apa sau de uscat?

de Gradinaru Alin » 30 Apr 2019, 19:46

Pui de Emys Orbicularis (testoasa de apa europeana) si este protejata de lege. Ar fi recomandat sa o eliberati in lacul din apropiere (de unde probabil a venit la dvs) si sa adoptati o alta specie daca intr-adevar va doriti.
Exista riscul ca ai dvs copii sa se plictiseasca rapid de ea intrucat nu ramane mica, si foarte rapid va ajunge la ~25 cm si va avea nevoie de un bazin de MINIM 300 litri de apa insotit de zona de uscat cu bec UV + bec de incalzire. Cresterea unei testoase este un angajament pe termen lung intrucat speranta de viata poate depasi 30 ani, iar unui specimen crescut in captivitate ii va fi foarte greu sau chiar imposibil sa se adapteze in unele cazuri. Toate cele bune !
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

Re: De apa sau de uscat?

de Cosmin82 » 30 Apr 2019, 20:02

Multumesc mult de răspuns. Problema este ca nu știu cum a ajuns la noi in gradina. Probabil ca a abandonat-o cineva, deoarece nu exista nicio sursa de apa in apropierea casei.
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Apr 2019, 13:35

Re: De apa sau de uscat?

de Sheppard » 01 Mai 2019, 00:57

Cum s-a confirmat deja, este Emys orbicularis, specie protejata si pe cale de disparitie. Ne ocupam de reabilitarea acestor testoase in cadrul ONG-ului Wilderness Research and Conservation (http://www.wildernessrc.ro). Am trimis un mesaj privat in acest sens pentru a prelua testoasa. Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori
cron