Ce sex are broscuta mea?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Ce sex are broscuta mea?

de Adrian066 » 07 Sep 2018, 17:40

Buna ziua, am o testoasa harta de mississippi de aproximativ 2 ani si nu sunt 100% sigur daca este mascul sau femela, m-ar interesa asta deoarece vreau sa mai cumpar una mica sa nu mai fie singura si nu vreau sa nimeresc cu 2 fete sau 2 baieti sa nu o accepte.
Mai am o intrebare, credeti ca v-a fi o problema din cauza dimensiunii dintre ele?
Imagine
Imagine
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Apr 2018, 21:48

Re: Ce sex are broscuta mea?

de Sheppard » 08 Sep 2018, 17:05

E mascul.
Testoasele sunt solitare, deci nu se va simti singura.
Daca sunt 2 masculi, o sa fie probleme, fiind teritoriali. Iar la discrepante mari intre dimensiuni iarasi pot aparea probleme la hranit (cea mare o poate musca accidental pe cea mica cand mananca din aceeasi bucata de hrana).
Cand sunt <2-3 ani, nu ai cum sa iti dai seama de sex, deci nu ai cum sa stii daca nimeresti mascul sau femela.

Recomandarea mea e, daca chiar vrei sa iei alta testoasa (ia in considerare si ca e nevoie de mai mult spatiu, filtru mai puternic etc.) e sa iei o femela, chiar daca e mai mare. Mai mica sa nu fie testoasa.

De asemenea, recomand sa adopti, nu sa cumperi. Avem un grup de donatii/adoptii pentru asta: https://www.facebook.com/groups/tarc08
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori