Am gasit o broscuta si nu stiu ce sa fac cu ea

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Am gasit o broscuta si nu stiu ce sa fac cu ea

de AdynA » 21 Iul 2018, 10:27

Hey. Buna tuturor.
Sper sa ma puteti ajuta cu niste informatii sau macar cu niste persoane de contact cu care sa ma sfatuiesc.
Eu sunt din Iasi si acum doua zile, dupa-amiaza, am gasit o broscuta testoasa in mijlocul soselei. Incerca cred s-o traverseze pentru ca era foarte grabita. Si speriata cred. Norocul ei si al meu a fost ca semaforul era rosu si astfel am putut sari in strada dupa ea s-o iau.
Dar acum nu stiu ce sa fac cu ea. Nu vreau ca prin salvarea din calea masinilor mai mult sa o chinui eu tinand-o acasa.
Din ce am mai cautat pe net, inclusiv aici pe site, ca specie pare a fi Emys Orbicularis. Specie protejata de lege. Deci sunt pasibila de amenda daca o pastrez pentru mine. As vrea sa o pastrez daca se poate, dar nu stiu ce conditii ar avea nevoie. Plus ca din ce am citit i-ar fi mult mai bine libera in natura. Si inainte de dorinta mea de a o pastra e dorinta ca ei sa ii fie bine si sa fie in mediul in care se simte cel mai ok.
Totusi, stau si ma gandesc, daca am gasit-o in mijlocul orasului, in plina strada, fara vreo posibilitate de apa in apropiere, inseamna ca a fost abandonata de cineva. Deci a fost tinuta captiva. In cazul asta, daca ii dau drumul in natura, se poate adapta la un mod de viata nou?
Astept parerile si sfaturile voastre. Si scuzati povestea lunga, dar am vrut sa va spun toate temerile mele.
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Iul 2018, 10:14

Re: Am gasit o broscuta si nu stiu ce sa fac cu ea

de Sheppard » 22 Iul 2018, 22:47

Salutare,

In primul rand am avea nevoie de niste poze sa confirmam ca e Emys orbicularis. Se pot incarca pe site-uri precum imgur.com si posta linkurile.

Daca e Emys orbicularis, cel mai bine e in natura. Intr-adevar e protejata de lege, pentru ca e pe cale de disparitie.
Ne ocupam si de reabilitarea de testoase in cadrul asociatiei Wilderness Research and Conservation (http://www.wildernessrc.ro/) si iti pot face legatura cu cineva din Iasi pentru preluare si eliberare.
Nu iti face griji, testoasele au instincte foarte bine dezvoltate si se adapteaza perfect la emdiul salbatic, chiar si dupa ce au stat o perioada in captivitate.

Posibil ca testoasa sa fi scapat de la cineva care o tinea ilegal avand in vedere zona unde ai gasit-o sau provenea dintr-un parc (daca e vreunul in apropiere cu lac), unde a fost abandonata, la fel de ilegal.

Daca totusi iti doresti o testoasa acvatica ca animal de companie, iti recomand grupul nostru de adoptii pentru testoase exotice: https://www.facebook.com/groups/tarc08

Pentru a facilita comunicarea, as avea nevoie de un numar de telefon. Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Am gasit o broscuta si nu stiu ce sa fac cu ea

de Sheppard » 30 Iul 2018, 15:36

Ceva vesti?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron