Am gasit o broasca testoasa

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Am gasit o broasca testoasa

de Andreea K » 29 Mai 2018, 20:25

Buna seara. Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o informatie daca puteti. Am gasit o broasca testoasa, nu stiu daca este de uscat sau de apa, si as vrea sa stiu daca exista vreo asociatie in Bucuresti careia ma pot adresa pentru ai gasi o casuta. Nu vreau s-o pastez (nu stiu nimic despre ingrijirea broastelor testoase), sau sa o eliberez intr-un parc cu lac aferent (daca este de apa) sau sa ii gasesc un adapost la vreun prieten. Daca nu exista nici o asociatie, ma pot adresa gradinii zoologice? Multumesc frumos pentru un raspuns. Seara buna.
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Mai 2018, 19:28

Re: Am gasit o broasca testoasa

de Andrei_Dope » 29 Mai 2018, 22:19

Poti atasa niste poze ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 24 Dec 2017, 15:32
Localitate: Bucuresti,Sector 6

Re: Am gasit o broasca testoasa

de Sheppard » 29 Mai 2018, 22:40

E nevoie de niste poze pentru a stabili specia si apoi vedem ce e de facut mai departe. Poti urca poze pe site-uri precum imgur.com si copiezi linkul aici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Re: Am gasit o broasca testoasa

de Sheppard » 29 Mai 2018, 23:43

Este Emys orbicularis - testoasa de apa europeana. Pare femela. Este pe cale de disparitie si protejata prin OUG 57/2007.

Colaboram cu Visul Luanei, respectiv Wilderness Research and Conservation pentru a reabilita si reintroduce in natura astfel de testoase.

Prin urmare te rog sa iei legatura cu ei si ne ocupam mai departe de cazhttp://visulluanei.org/contact/

Sau la numarul de aicihttp://www.wildernessrc.ro/contact/

Multumesc anticipat.

Sa nu ramana in curte acum. Poate evada oricand (sunt maestre la asta). Recomand o cutie in casa. Daca reusesti sa te intalnesti maine cu cineva de la asociatiilr mentionate mai sus, e nevoie doar de niste carpe sub care sa se ascunda. Daca dureaza mai mult, trebuie o cutie cu putina apa, cat sa treaca putin peste carapace, un bec pentru incalzit sub care sa nu treaca de 30 de grade si care sa bata pe un loc uscat complet.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Am gasit o broasca testoasa

de Andreea K » 30 Mai 2018, 08:10

Multumesc mult, o sa iau legatura cu ei azi si o sa va tin la curent. Intre timp, daca gasiti filmulete pe internet cu o nebuna care a oprit traficul pe soseaua Petricani ca sa ia o testoasa din mijlocul strazii, sa stiti ca eu eram :) O zi placuta.
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Mai 2018, 19:28

Re: Am gasit o broasca testoasa

de Sheppard » 30 Mai 2018, 09:45

Haha, foarte bine. Felicitari :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Am gasit o broasca testoasa

de Andreea K » 31 Mai 2018, 14:46

Update: Am fost astazi la Visul Luanei cu broscuta si le-am incredintat-o. Dupa ce ii vor face un control, o vor elibera in Delta Dunarii - habitatul propice ei. Va multumesc din nou pentru ajutor! O zi buna si la cat mai multe testoase salvate! :)
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Mai 2018, 19:28

Re: Am gasit o broasca testoasa

de Sheppard » 31 Mai 2018, 16:16

Super. Multumim!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Am gasit o broasca testoasa

de fylox » 18 Iun 2018, 17:33

Salut,
Daca mi se permite,postez aici, fiind vorba despre aproximativ același subiect.
In urma cu aproximativ o luna am găsit o Emys in groapa vacaresti (rezervația) în stare groaznică. Îi lipsește laba dreaptă fata și stânga spate. Era lovită și la nas, foarte slabă. Are probele și la carapace, pare să fi fost călcată de ceva mare (mașină/ATV/om).
Am luat-o, deoarece nu părea să mai aibă mult de trăit, abia mișca. Nici nu a reacționat când am ridicat-o și am verificat ce e in neregula cu ea, și nici primele zile de captivitate. Doar a mâncat.
Între timp rana de la cap s-a mai vindecat, este mult mai vioaie, și chiar s-a îngrășat puțin.
Carapacea pare să aibă în continuare probleme, adică în momentul când se ascunde total, se simte cum mișcă.
Locul unde au fost amputate membrele par sa se cicatrizeze.
Că dietă a avut până acum pești uscați și cuburi din inima de vită.
Întrebată mea este: există un loc unde o pot duce, un refugiu, centru de reabilitare, unde să ducă o viață decentă? Deoarece nu știu cât de bine s-ar descurca in natură.
Eu sunt dispus să o țin in continuare până se mai vindecă, dar nu sunt condiții perfecte. Am și o țestoasă de Florida măricică, ținută în acvaterariu, cu filtrare, spațiu de înot, de odihnă, dar am evitat să le țin în același loc.
Avatar utilizator
 
Mesaje: 4
Membru din: 18 Oct 2009, 17:53
Localitate: Bucuresti din pacate

Re: Am gasit o broasca testoasa

de Sheppard » 18 Iun 2018, 19:17

Da, nu sunt de tinut impreuna testoasele, Trachemys putand fi agresiva fata de Emys, cu ranirea lui suplimentara.

Recomand asociatia Wilderness Research and Conservation (http://www.wildernessrc.ro/ ), mai specific, Visul Luanei din cadrul ei: www.visulluanei.org
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori