Acvaterariul testoasei mele

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Acvaterariul testoasei mele

de Franklin2 » 01 Mai 2018, 16:05

Salut ! Astazi vreau sa va arat acvaterariul testoasei mele ! https://www.youtube.com/watch?v=C5aAgdiffEk
Acesta are un neon , pentru lumina , urmeaza sa-i iau corp de neon pentru becul Repti Glo 5.0 UVB , un filtru Tetra Tetratec 600 plus ( peste o luna doua ii iau un filtru extern) cu filtrate biologica si un incalzitor Tetra Tetratec HT75 , 75W. Acvariul este de marimea 80x40x35 , capacitatea maxima fiind de 112 litri, capacitatea pe care o are acum este de 60l. Testoasa mea este din specia ocadia sinensis ( Broasca Testoasa cu Gat Dungat ) , il cheama Franklin si are aproape 1 an , nu stiu daca este mascul sau femela , insa eu imi pastrez ideea ca este mascul. Peste inca un an , sau doi , va voi spune ce este. ;) Niste pareri ? O zi buna !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Acvaterariul testoasei mele

de Sheppard » 01 Mai 2018, 23:31

As elimina pietricelele albastre. Nu sunt prea bune daca le inghite, mai ales cu colorantii aia artificiali de pe ele. Poti pune un strat subtire de nisipi find e rau daca chiar doresti, doar ca o sa mai retina mizerie, ca si cu pietricelele.

Recomand si plante acvatice naturale: viewtopic.php?f=4&t=17 - se pot planta si in ghivece pentru a nu avea substrat peste tot.
Poti pune plante naturale si pe insula (ex. feriga), tot asa, in ghiveci sau poti pune un strat de pamant acolo si planta ce doresti.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Acvaterariul testoasei mele

de Franklin2 » 02 Mai 2018, 06:46

Mersi ! Plante acvatice , chiar ma gandeam sa iau , pietricelele le-am luat mai mari ca sa nu le inghita , le-am spalat cat de bine am putut.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori
cron