Testoasa gasita

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Testoasa gasita

de d4n4 » 23 Aug 2017, 09:44

Buna ziua, am gasit o testoasa in gradina si nu stiu ce sa fac cu ea. Am citit pe aici si ma gandesc ca cea mai buna idee ar fi sa o eliberez in natura (mentionez ca langa noi se afla o gospodarie abandonata, am gasit-o langa gardul comun cu respectiva gospodarie), dar din pacate locuim in mediul rural si nu am posibilitatea sa o duc in alta parte. Atasez si link cu poze, pentru recunoasterea speciei. Va rog sa ma ajutati, sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez, vreau sa aleg metoda cea mai buna pentru ea. Multumesc!
http://imgur.com/a/tp8MM
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Aug 2017, 09:15

Re: Testoasa gasita

de NatureHouse » 23 Aug 2017, 10:43

Salut!
Țestoasa este din specia Emys orbicularis, țestoasă europeană și este specie periclitată și protejată prin lege. Da, trebuie eliberată intr-un lac din apropiere de unde probabil a și venit și unde e cel mai potrivit pentru a fi relocată. De unde ești? Este vreun lac în apropiere?
Te vor sfătui colegii în legătură cu locul propice eliberării.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Testoasa gasita

de d4n4 » 23 Aug 2017, 12:29

Multumesc pentru raspuns. Singura apa dulce din apropiere este un lac în satul vecin, la aproximativ 2km, sau un fel de mlaştină (o vale unde se strânge apă atunci când plouă), la aproximativ 500 m. Spun că nu am posibilitatea sa o duc in alta parte pentru ca urmeaza sa plecam in concediu. Am vazut pe forum alte cazuri in care au fost preluate in Bucuresti. As putea veni maine sa o aduc, daca are cine sa o ia.
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Aug 2017, 09:15

Re: Testoasa gasita

de NatureHouse » 23 Aug 2017, 15:21

Foarte probabil sa fi venit dintr- unul din ele. Dacă e sigur, atunci e o idee buna sa fie eliberată acolo, dar aștept și alte păreri.
E posibil să fie cineva dispus din București. Mă interesez și te anunţ.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Testoasa gasita

de d4n4 » 23 Aug 2017, 16:07

Multumesc! Am postat pe forum tocmai pentru ca nu este prea sigur. Daca nu este nimeni disponibil pentru maine, o voi duce la lac, totusi. Din pacate nu am conditiile necesare sa o tin mai mult, iar pe perioada concediului nu ramane nimeni acasa sa o ingrijeasca.
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Aug 2017, 09:15

Re: Testoasa gasita

de NatureHouse » 23 Aug 2017, 18:33

Cu plăcere!
Rezolvat! Unul dintre colegii nostri este dispus să o preia. Îți trimit cât de curând detalii într-un mesaj privat.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori