Doua testoase de specii diferite in acelasi acvariu

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Doua testoase de specii diferite in acelasi acvariu

de asx » 21 Mai 2017, 21:46

Este vreo problema daca as pune doua testoase de specii diferite in acelasi acvariu?
Am o broasca testoasa femela si as vrea sa mai iau una pentru a ii tine companie, eventual un mascul. La petshop am vazut niste broaste testoase de o specie diferita de cea a testoasei pe care o am si ma intrebam daca ar fi aceasta o problema.
O alta intrebare pe care o am este de ce sex ar trebui sa fie a doua testoasa? Are ceva daca ar fi de sex diferit de cea pe care o am?
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Mai 2017, 21:38

Re: Doua testoase de specii diferite in acelasi acvariu

de Sheppard » 22 Mai 2017, 15:47

Depinde despre ce specii vorbim, ca nu toate se impaca intre ele. Pune niste poze sa vedem ce testoase ai.

De preferat sa nu fie 2 masculi, ca o sa se bata pentru teritoriu. 1 mascul si 1 femela e ok sau 2 femele. Dar daca iei testoasa mica, din pet-shop, cum se vand la varsta de 1-2 luni, nu vei putea stabili sexul. Asta se face dupa vreo 2-3 ani, cand incep sa apara semnele sexuale secundare.

Trebuie sa ai in vedere si faptul ca va fi necesar un acvaterariu mai mare pentru a el acomoda pe amandoua (+ echipament mai puternic: incalzitor, filtru, becuri etc.)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Doua testoase de specii diferite in acelasi acvariu

de asx » 23 Mai 2017, 21:53

Am fost la petshop si am intrebat si mi-a zis din start ca cea pe care voiam sa o iau era vegetariana, deci nu se mai pune problema la acea testoasa.
Cand voi gasi in alta parte alta specie voi reveni cu poze.
Multumesc pentru ajutor!
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Mai 2017, 21:38

Re: Doua testoase de specii diferite in acelasi acvariu

de NatureHouse » 25 Mai 2017, 16:24

Din curiozitate, ce specie era cea "vegetariană"?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Doua testoase de specii diferite in acelasi acvariu

de asx » 25 Mai 2017, 17:22

Nu știu sa îți zic. Nu am mai întrebat când am aflat asta, însă arata foarte bine. Avea un model pe carapace și piele frumos și deschis la culoare.
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Mai 2017, 21:38


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori