Alternativa pentru acvariu

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Alternativa pentru acvariu

de mihul » 14 Mai 2017, 22:33

Salut,incerc sa ii cumpar testoasei mele un acvariu potrivit pentru dimensiunile ei(aprox 11cm)dar pe care sa nu trebuiasca sa il schimb prea curand dat fiind faptul ca se dezvolta rapid daca au conditii propice,deci as vrea ceva mai mare pentru a-l putea tine o perioada mai lunga de timp,la care sa adaug un filtru puternic si toate cele necesare.Am incercat sa ii fac unul la comanda dar pretul este destul de mare,de cele de la petshop nu mai zic.Asa ca am incercat sa gasesc alternatice mai ieftine dar nu mi s-a nazarit nimic convenabil situatiei mele.Varianta cu iazuri prefabricate nu imi este la indemana deoarece stau intr-un apartament nu prea mare si nu am spatiul necesar amenajarii unui iaz de 500l(nu am gasit unul cu volum mai mic).Am cautat pe emag,ikea,dedeman,praktiker,olx,okazii ceva cutii de plastic dar nu am gasit nimic mai mare de 100l,gasisem la dedeman o lada cu volum 270l dar ce-i de-acolo mi-au spus ca nu ar fi potrivita pentru nevoile mele dat fiind calitatea plasticului.M-am uitat pe forum si am mai vazut si ideea transformarii unei cutii de iepuri,dar la fel,pe zoomania si alte siteuri specializate nu am gasit nimic in care ar putea incapea mai mult de 75-80l,plus faptul ca erau undeva la 400 de lei.Am rugat pe cineva din Bucuresti sa se duca pe la Hornbach pentru a se interesa acolo(la mine in oras nu avem magazin Hornbach),dar mai dureaza cateva zile pana poate ajunge.As vrea sa va intreb si pe voi daca imi puteti lasa niste linkuri directe(poate eu nu am cautat cum trebuie) sau da alte idei pentru a-i asigura micutului o casa pe un termen mai lung.Din pacate sunt si restrans de dimensiunile apartamentului meu imbacsit de mobila,am facut cateva mutari si am rezervat un spatiu de 120(L)x50(l) pentru punerea acvariului/cutiei etc.Cum am mai spus,caut ceva mai pe termen lung cu un volum de 250-300l(presupun ca ce depaseste 300l nici nu s-ar incadra in dimensiunile spatiului rezervat din casa).Mersi frumos!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Mai 2017, 14:17

Re: Alternativa pentru acvariu

de Sheppard » 14 Mai 2017, 23:20

Sunt iazuri prefabricate de toate dimensiunile, mai mici, mai mari, ovale, patrate etc. Poate pot aduce pe comanda anumite dimensiuni si forme la magazinele astea de constructii. La Hornbach din cate stiu eu se poate. Treaba cu iazul prefabricat ramane varianta optima pentru tine.

Un magazin unde mai au astfel de modele la mai multe dimensiuni ar fi asta: http://gardenstore.ro/tehnica-acvatica/constructii/ - pe la pagina 2 sunt dimensiunile de care vorbesti, dar te orientezi tu pe acolo.

Sunt si alte magazine cu astfel de iazuri. poate reusesti sa gasesti pe google mai multe forme. Sa ne tii la curent. Daca nu, o sa mai incerc sa caut ceva.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Alternativa pentru acvariu

de mihul » 15 Mai 2017, 08:06

Uitasem sa mentionez ca m-am uitat si pe gardenstore unde am gasit acel iaz de 150l dar inca e destul de mare in latime(80cm) pt spatiul apartamentului meu,in rest pe google cam aceleasi optiuni,150l cel mai mic.Sunt sanse sa fac ceva la comanda?Astept sa vad ce-mi zic cei de la Hornbach zilele acestea.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Mai 2017, 14:17

Re: Alternativa pentru acvariu

de Sheppard » 15 Mai 2017, 13:13

Am vazut mai demult la Baumax (dar asta nu mai exista) iazuri prefabricate dreptunghiulare.

In fine, daca nu reusesti sa gasesti ceva pe masura, poti sa iti iei tu folie de iaz, optezi pentru folie elastica si groasa, faci o masca din lemn, caramizi sau ce alte materiale doresti si ii dai ce forma vrei si ce dimensiuni doresti. Si asa iesi si mai ieftin.

Cu iazul prefabricat e mai practic pentru interior ca nu trebuie sa ii mai faci vreun suport, eventual doar o masca in jur.

Recipiente de plastic mai mari ar fi cutiile astea:
- http://www.profitromania.ro/firme/elkop ... 20741.html
- http://www.profitromania.ro/firme/elkop ... 20748.html
- http://www.profitromania.ro/firme/elkop ... boxpaleti/
- http://www.profitromania.ro/firme/elkop ... transport/

Insa nu stiu ce preturi practica firmele respective.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Alternativa pentru acvariu

de mihul » 15 Mai 2017, 14:22

Multumesc,voi suna la numerele de pe acolo sa cer detalii despre marime si pret.Nu as vrea sa deviez de la subiect dar nici sa deschid n topicuri,daca e vreo problema rog sa se stearga comentariul,i-am cumparat o cadita de baie pt copii ca acvariu provizoriu,cred ca incap in jur de 60l-70l,as vrea sa cumpar de acum niste accesorii care sa fie potrivite si pe viitor pt casa mai mare,un incalzitor pt 300l (ma gandeam la aquael gold 300) ar fi prea mult pt cadita?si o recomandare de filtru extern potrivit pt ambele situatii-cadita si cutia mai mare in viitorul apropiat-(daca exista unul)am vazut ca se recomanda si cele pt iazuri,am gasit Aquaking drukfilter PF 10 ECO pe iazuri-acvarii.ro (cel mai ieftin de la categoria filtre sub presiune),din nou sunt limitat de buget,pot merge pana la 450 lei pt filtru desi nu mi-ar displacea nici ceva mai ieftin daca isi face treaba.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Mai 2017, 14:17

Re: Alternativa pentru acvariu

de Sheppard » 15 Mai 2017, 16:25

Cu filtrul acela trebuie sa ai grija, ca am impresia ca iti trebuie si pompa la el. Trebuie intrebat. Daca nu, te uiti la seturi complete de filtrare: http://iazuri-acvarii.ro/iazuri/seturi- ... &order=ASC

De pe iazuri-acvarii.ro am luat 2 seturi de filtrare Pontec Pondopress 10.000 si mi-a facut o reducere consistenta dupa negocieri la telefon, fata de pretul afisat pe site, deci merita sa incerci si tu (ii spui bugetul, ce vrei sa faci si ce poate sa iti recomande). Plus ca iti ofera sfaturi bune si domnul care se ocupa de site stie ce vorbeste, face recomandari bune. Recomand sa ramai pe filtru de presiune (il poti monta la orice nivel, fata de cel gravitational care trebuie sa stea neaparat deasupra apei) si sa iei cu sterilizator UV-C integrat (alea pt iaz cam toate au integrat; ajuta mult la mentinerea limpede, fara miros a apei).

Ar mai fi seria Tetra Ex de la 700 in sus pt volume de peste 300L (700+, 800, 800+, 1200 etc.). Sunt filtre pentru interior, silentioase, dar nu au sterilizator UV-C (poti lua unul eiftin si eficient de aici: https://iazz.ro/iaz/echipament-iaz/ster ... e-uvc-iaz/ ). Eu folosesc de cativa ani cu succes un Tetra Ex 700 si l-am folosit inclusiv afara timp de 2 ani la un volum de 300-400L. Imi tinea apa limpede cam 2 saptamani, in combinatie cu sterilizatorul UV-C de la linkul de mai sus, cel mai ieftin, cu 170ron). Acum l-am inlocuit cu un Pondopress 10.000, care imi tine apa limpede cel putin 1-2 luni (in conditiile in care hranesc testoasele in aceeasi apa) si am mutat Tetra Ex-ul cu sterilizatorul UV-C la un recipient de 80L, tot afara, unde am astfel apa clara tot sezonul cald si trebuie doar sa compeltez apa evaporata, fara sa o schimb vreodata.

Incalzitorul eu zic sa il iei pe cel mai mare, pentru ca oricum schimbi recipientul si nu e problema pentru ca are termostat si se opreste singur cand atinge temperatura setata. Cele mai puternice si fiabile s-au dovedit a fi Eheim Jager 300W din cate am incercat (gasesti la Zoomania, nevertebrate.ro spre exemplu). Incalzitoarele Aquael sunt cam slabe si se deregleaza repede, cel putin asa mi s-a intamplat mie cu mai multe dintre ele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Alternativa pentru acvariu

de mihul » 16 Mai 2017, 08:30

Am sunat la iazuri-acvarii.ro si domnul de-acolo m-a sfatuit sa ii cumpar deocamdata pt cadita filtrul acesta: http://iazuri-acvarii.ro/acvaristica/fi ... if304.html care a spus el ca este potrivit,deoarece un filtru de iaz ar fi prea mult pentru apartament,mi-a spus ca nu ocupa foarte mult spatiu ,ce parere aveti?Mentionez ca eu sunt dispus sa ii cumpar pana la urma un filtru tetra ex de acum pt a nu mai fi nevoit sa-l schimb pe viitor la cumpararea unui acvariu mai mare.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Mai 2017, 14:17

Re: Alternativa pentru acvariu

de Sheppard » 16 Mai 2017, 18:53

Nu, mergi direct pe filtru extern ca arunci bani aiurea pe cand iei cutia mare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Alternativa pentru acvariu

de mihul » 16 Mai 2017, 20:50

Mersi,voi lua acel tetra ex atunci.Revin cu alte detalii sau nelamuriri.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Mai 2017, 14:17


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori