Dacă se poate sfat ciclare

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Dacă se poate sfat ciclare

de Micha » 16 Apr 2017, 21:26

Buna seara,
Am primit cadou o broscuță de 4 luni și nu mă dumiresc cum e cu ciclarea.Am un acvariu micuț de 11 L din sticla, filtru intern, încălzitor și pietre mari pe fundul acvariului...A și 2 melci.. De aia care curata acvariul..Ăștia i-am luat eu.
Știu că e un subiect repostat..Și rediscutat...Dar va rog daca este cineva amabil sa îmi spună pașii pentru ciclare...Sper să nu fi încălcat prea mult regulile forumului,am o fetița de 18 luni și nu am timp de documentare.Multumesc frumos.
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Apr 2017, 18:20

Re: Dacă se poate sfat ciclare

de Sheppard » 16 Apr 2017, 22:47

Salutare si bun venit pe forum!

Ar ajuta o poza cu testoasa pentru identificarea speciei. Asta e primul pas. Al doilea ramane documentarea. Nu e grozav de mult de citit si se poate face asta timp de cateva seri, cate 1 ora/zi. Ti-ai asumat raspunderea de a avea grija de o viata si fara documentare adecvata va muri, mai ales pentru ca este inca pui si destul de sensibil. O sa facilitez procesul cu cateva linkuri.

Apoi citeste asta, practic lista cu ce iti trebuie: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Din ce ai scris, 11L e cam putin si va fi greu de intretinut. Cu cat ai mai putina apa, cu atat e mai greu de obtinut un echilibru si de mentinut apa curata si limpede cu saptamanile.
Iti lipseste becul/neonul UV-B, extrem de important. Deoarece testoasa sta in casa, nu primeste radiatia UV-B de la soare (e oprita de sticla, deci degeaba sta langa un geam sau in acvariu). Aceasta e necesara pentru metabolismul fosfocalcic, mentinerea sanatoasa a pielii, dezvoltarea armonioasa a scheletului si carapacei, digestie.
Nu uita ca ai nevoie de un acva-terariu. Asta inseamna ca trebuie sa ai si o suprafata uscata suficient de mare. Eu totdeauna recomand modelul acesta: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Se pot amenaja fain si alte recipiente. Eu recomand cele de plastic. Sunt practice, rezistente, ieftine. Acvariile sunt prea fragile, grele si scumpe pentru gustul meu. Aici e o cutie de rozatoare amenajata pentru pui si juvenili: viewtopic.php?f=1&t=3810
Un model de acvariu amenajat corect e aici: https://www.youtube.com/watch?v=sQDepqFLpF4&t=41s

Despre alimentatie: viewtopic.php?f=5&t=3789
Despre filtrare: viewtopic.php?f=4&t=9
Despre plante: viewtopic.php?f=4&t=17

Ciclare inseamna practic ca se colonizeaza mediile de filtrare cu bacterii comensale, utile, care realizeaza filtrarea biologica, iar filtrul va atinge capacitatea maxima. Asta se intampla de la sine in vreo 2-4 saptamani. Nu trebie sa faci nimic, ili lasi pur si simplu sa mearga. Poti grabi procesul cu niste colonii de bacterii, starter-sets, precum acesta: https://www.heissner.de/en/products/pon ... 50-ml.html
Ca si filtre, cele mai bune sunt filtrele externe, iar daca au si un sterilizator UV-C e super.

Si aici am mai discutat cu un incepator concret lucruri despre amenajare si mai sutn cateva linkuri utile: viewtopic.php?f=1&t=3821

Carti de specialitate: viewtopic.php?f=1&t=3661

Asteptam poze si vesti. Spor la citit si amenajat!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori