Ajutor cu pui de broscuta

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Ajutor cu pui de broscuta

de Schildköte » 01 Apr 2017, 20:48

Buna ziua, ma numesc Olimpia si impreuna cu fiica mea Sofie, avem 4 broscute testoase, 2 cu tample galbene si doua acvatice europene. De primavara pina toamna tarziu locuiesc intr-un iaz in gradina. Iarna hiberneaza toate patru in subsolul casei.
Acum 10 zile le-am adus afara de la hibernat si le-am repus in iaz.
Azi, cind vroiam sa le dam de mincare, fiica mea a gasit un puiut de broscuta in apa.
Intrebarea mea este de la care din broscute este puiutul si mai ales cum se poate sa apara un pui la doar 10 zile dupa iesirea din hibernare? :shock:
Nu gasim oute sau alti puiuti in lac, pe aceasta am pus-o deocamdata in acvariu, de teama de a a nu fi atacata de alte animale sau de a fugi prin gardul cu care este imprejmurat iazul.
Ce am putea sa-i dam de mincare?
Sunt multe intrebari, stiu, dar nu vrem sa facem nimic fals.

Va multumesc mult pentru ajutor.


Imagine
Imagine
Imagine
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Apr 2017, 16:25

Re: Ajutor cu pui de broscuta

de Sheppard » 01 Apr 2017, 21:42

Salutare si bun venit pe forum.

Pentru inceput, testoasele acvatice europene se numesc Emys orbicularis cu denumirea stiintifica a speciei. Fiind pe cale de disparitie sunt protejate in toata europa, iar detinerea, comercializarea sau inlaturarea din natura sunt ilegale.
Legislatia cu privire la testoasele acestea si un site dedicat speciei (realizat de herpetologul Tibor Sos cu care colaboram) este aici: http://emys-ro.webs.com/legislatieeliberare.htm

Testoasele dumneavoastra au depus oua anul trecut, au eclozat puii, au hibernat in cuib si au iesit acum afara. Numarul de oua depuse variaza intre 6-16. Deci pui sunt mai multi prin gradina. Asta daca nu au fost pradati deja de pasari, pisici sau alte animale, cum se intampla de obicei. Puii sunt extrem de sensibili, mai sensibili ca la alte specii, precum cealalta pe care o aveti, Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene. Au nevoie de un acvaterariu separat, cu multe plante, filtru, apa de circa 10cm adancime in primii 2 ani, incalzitor, becuri UV-B, de incalzit etc.
E delicata treaba si necesita experienta indelungata.

Noi ne ocupam de ceva vreme cu recuperarea testoaselor din captivitate si adesea suntem nevoiti sa avem grija si de pui pana la reintroducere in natura. Anual avem de-a face cu sute de cazuri de testoase luate din natura. O buna parte reusim sa o recuperam si sa le redam naturii in locatii cat mai sigure pentru ele.

Rugamintea noastra este sa ne cedati testoasele europene pentru a le reintroduce in natura, unde le e locul. Dupa cum spuneam, vorbim anual de sute de exemplare luate din natura, vandute, plimbate prin toata tara, ucise etc. Fiecare exemplar conteaza, cu atat mai mult puii. Stiu ca probabil v-ati atasat mult de ele, dar trebuie sa aveti in vedere imaginea de ansamblu, binele speciei si oferirea sansei copiilor nostri de a le mai prinde in natura.

Daca doriti, va putem oferi la schimb testoase din genul Trachemys.

Iar ca si chestie pe langa subiectul asta, legat de amenajarea unui iaz pentru testoase, poate va intereseaza topicul acesta: viewtopic.php?f=5&t=3179
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor cu pui de broscuta

de Schildköte » 01 Apr 2017, 22:07

Va multumesc de raspunsul atat de promt. Nu stiam ca aceste broscute sunt protejate, noi le-am salvat acum doi ani din gradina unei case parasite unde erau prinse intr-un butoi cu capac si o vecina le dadea salam de mincare. Ni s-a facut mila de ele si le-am luat acasa, le-am facut iazul si am incercat sa ne ocupam cit mai bine de ele.
O sa va pun maine o poza cu ele, sa-mi spuneti daca sigur este vorba de aceasta specie protejata. Sau va dati poate seama dupa poza puiului de broscuta? Este puiul acestor broaste?
Dar unde au fost puii in timpul iernii? Broastele mari au hibernat in subsol, intr-un mic bazin, acolo i-am fi vazut daca erau. Sa fi ramas in iazul inghetat? Asta nu inteleg...
Multumesc pentru ajutor
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Apr 2017, 16:25

Re: Ajutor cu pui de broscuta

de Sheppard » 01 Apr 2017, 22:18

Mda, foarte bine ca le-ati luat de acolo.

Puiul este categoric de Emys orbicularis, dar astept prevenitv si pozele cu cele doua testoase.

Testoasele sapa o gaura in pamant, unde umiditatea si temperatura sunt perfecte pentru incubat ouale; asta prin iunie-iulie. Dau o gaura de aproximativ 10cm adancime, cu o camera la capat unde sunt depuse ouale, intr-un mod aerisit, apoi camera e sigilata cu o bucata de pamant inmuiat cu secretiile testoasei (in mare parte apa provenite din cloaca). Deci cuibul se afla in gradina. Ma gandesc ca nu aveau cum sa treaca de gard, asa ca pe acolo pe undeva au sapat. Prin septembrie (dupa aproximativ 60 de zile de incubatie) puii eclozeaza. Dar se intampla adesea sa iasa mai tarziu din ou. Atunci, fiind deja frig afara, raman sub pamant unde hiberneaza. Cand se incalzeste, adica prin aprilie, in functie de vreme, sapa spre suprafata si ies afara si cauta imediat cea mai apropiata balta.

Deci, ca sa va raspund pe scurt la intrebare, puii se aflau in gradina, sub pamant unde au hibernat, iar odata cu venirea primaverii au iesit afara.

Alte topicuri care poate va intereseaza:
- Alimentatie: viewtopic.php?f=5&t=3789
- Hibernare: viewtopic.php?f=26&t=3654
- Lista cu cele necesare (becul UV-B nu e necesar daca testoasele stau afara): viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
- Plante: viewtopic.php?f=4&t=17
- Filtrarea apei: viewtopic.php?f=4&t=9
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor cu pui de broscuta

de Sheppard » 03 Apr 2017, 22:27

Buna seara,

Cum mai sunt testoasele? Ati reusit sa faceti niste poze?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor cu pui de broscuta

de Schildköte » 04 Apr 2017, 14:03

Buna ziua,

da, dar citind aici in forum mai multe am realizat ca numai de la Emys poate fi puiul.
Numai cu ele ma ocup in ultimele zile, am descoperit si locul in care a depus outele, am pus acolo mai mult nisip acum, in cazul in care va vrea sa mai faca un cuib sa aiba unde sapa. De acum voi fi foarte atenta si voi vedea daca depune iar oua femela.

Puiul e bine, si pare ca se simte bine, e foarte vioi si agil.
L-am pus intr-un acvariu separat cu cele necesare. Nu prea stiu ce sa-i dau de mincare in afara de gamarus maruntiti. Si nu am controlul asupra ce maninca.

Va multumesc mult de ajutor, conteaza mult pentru noi.

Olimpia
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Apr 2017, 16:25

Re: Ajutor cu pui de broscuta

de Schildköte » 04 Apr 2017, 14:19

Va trimit totusi o poza cu mama.


Imagine
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Apr 2017, 16:25

Re: Ajutor cu pui de broscuta

de Sheppard » 04 Apr 2017, 17:40

Da, sunt Emys orbicularis, fara dubiu.

Dupa cum spuneam, am dori sa ne ocupam de reintroducerea lor in natura. Mai ales datorita lipsei de experienta am dori sa preluam si puiul. E foarte dificil cu ei si daca nu sunt toate conditiile perfecte pot muri de pe o zi pe alta, chiar in cateva ore se poate deteriora semnificativ starea lor de sanatate.

Daca vreti la schimb testoase Trachemys, ramane valabila oferta.

De unde sunteti? Eventual daca imi trimiteti prin mesaj privat un numar de telefon putem discuta detalii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor cu pui de broscuta

de Sheppard » 06 Apr 2017, 19:24

Ar fi bine sa le recuperam cat mai repede pentru a le evalua starea de sanatate si a le reda naturii. Ar fi pacat sa rateze inca un sezon de reproducere...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor cu pui de broscuta

de ela_crux » 10 Apr 2017, 23:25

Ceva noutati in legatura cu aceasta situatie si testoasele Emys orbicularis?

Sheppard a explicat foarte bine situatia delicata a testoaselor din aceasta specie, exemplarele adulte sunt mult mai sensibile comparativ cu testoasele din alte specii [Trachemys Scripta, de exemplu], despre un pui iesit din ou de cateva zile nu mai vorbesc. Ii trebuie asigurate in mod OBLIGATORIU toate elementele enumerate anterior de Sheppard: acvaterariu cu insula unde sa poata iesi complet pe zona uscata, incalzitor pentru apa, incalzitor deasupra insulei, bec UVB, plante, mancare sanatoasa.

In lipsa acestor conditii stricte si a experientei corespunzatoare, va avea de suferit in primul rand puiul de testoasa, apoi adultii si specia in ansamblu.

Din pacate, am avut ocazia sa intalnesc destule cazuri de testoase moarte sau afectate de atitudinea egoista si atotcunoscatoare a omenilor, de la malformatii iremediabile ale carapacei si sistemului osos, pana la cazuri de orbire si decese. Speram ca veti intelege aceasta situatie si veti lua decizia cea mai buna pentru binele acestor finte si veti dori sa colaborati cu noi.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori