Sunt nou si am nevoie de parerea voastra

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Sunt nou si am nevoie de parerea voastra

de George Antonie » 14 Feb 2017, 02:26

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

pana acum 2 luni nu stiam nimic despre aceste animale dar prietena mea avea intr-un lighean o broasca testoasa pe care o creste de 5 ani.
Are cam 15 cm carapacea in lungime. A crescut cu inima de vita si bucati de calciu intr-un spatiu mic fara uscat ... pentru ca a crescut a ajuns in acel lighian (pe vremuri avea un incalzitorintr-un acvariu ) nu a avut nici bec uv nici lampa pentru incalzire. pe scurt locuia intr-un lighian umplut cu apa cam de doua ori inaltimea broastei asezat langa o fereastra. Am gasit-o in semihibernare ( din ce spune iubita mea iarna nu mananca deloc)
mi-am facut mila de ea si m-am decis sa-i schimb soarta asa ca de 2 luni citesc si sunt tot mai confuz si obosit dar am ajuns la acest rezultat vazut in pozele de sus
-acvariu 80 35 50
-coloana de apa este la 25
-filtru intern (a venit cu acvariu de la hornbach- lafel si incalzitorul)
-platforma este facuta de mine din teaza sanitara, plexic, o bucata de plastic, silicon de acvariu, piatra si gresie (incape sa inoate dedesupt)
- capacul are 2 neoane (unul este inlocuit de mine cu ceva ce emite uva si uvb de la JBL) o aerisire am taiat-o si am improvizat si o lampa de caldura cu un halo de 35w (mie-mi pare ca incalzeste cam tare dar nu pare deranjata)
-am si un mopani care in 2 zile mi-a facut apa neagra ca abia vedeam broasca (l-am scos si sta in alt vas in apa de 2 saptamani -inca ingalbeneste rau apa) ma gandesc sa renunt la el dar nu as vrea.
- am si o priza programabila dar inca nu stiu sa o folosesc (este oribil meniul)
Am inceput sa ma pierd in tot felul de detalii si nu mai stiu nici ce sa intreb :
-Cred ca este testoasa cu tample galbene (asa este?)
-ma tem ca acel capac cu 2 neoane tine multa umezeala in acvariu chiar daca are o bucata buna decupata din elsi poate sa-i cauzeze ... ce parere aveti?( nu se formeaza condens pe pereti sau ceva nasol iar aerul este respirabil dar destul de cald in el)

-sa mai insist cu acel mopani? am obosit sa-i tot schimb apa dar as vrea sa prind ceva plante si muschi de el cu riscul ca le va manca
- zona cu filtru si incalzitor este ingradita de acel gard de plastic (de la hornbach -raionul de gradina) In aceasta zona vreau sa pun plante dar am auzit ca nu e bine sa pui plante langa filtru si incalzitor. Asa este ?
- plante va trebui sa gasesc din cele fara substrat - am vazut ca se vand pe olx destul de ieftine (1-5 lei) - sunt de incredere?
- eu zic ca este baiat

Va rog sa-mi raspundet-ti si sa-mi puneti si alte intrebari pentru ca am inceput sa devin descurajat ca am sa reusesc sa-i asigur o vita buna
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Feb 2017, 00:12

Re: Sunt nou si am nevoie de parerea voastra

de Sheppard » 15 Feb 2017, 23:45

Salutare si bine ai venit pe forum!

Ma bucur ca esti interesat, te documentezi si te straduiesti sa ii asiguri un trai bun testoase. Intr-adevar este Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene. Nu imi dau seama din poze de sex. As avea nevoie si de o poza cu coada si cloaca, de desupt, sa se vada bine distanta cloacei fata de plastron. Topic despre identificarea sexului: viewtopic.php?t=2

Nu te lasa descurajat! Ai inceput bine. E greu doar la inceput pana se instaleaza tot, pana se obtine un echilibru. Apoi e doar mentenanta ocazionala.

Sa incepem cu lista de lucruri necesare: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
Le ai cam toate, exceptand filtrul extern. Ai un filtru intern care nu o sa faca fata mizeriei si banuiesc ca schimbi destul de des apa. un filtru extern bun iti asigura apa cristal si fara miros luni de zile. Despre filtrare: viewtopic.php?f=4&t=9
Ceva discutii despre filtre externe: viewtopic.php?f=1&t=3810 - sunt si niste poze cu un setup actual pentru testoase mai mici.

Nu prea recomand capacul la acvariu. Cum ai spus, poate mentine umezeala ridicata daca nu are aerisire corespunzatoare si promoveaza astfel infectii respiratorii si de piele. Baga un higrometru si vezi ce umiditate indica.

Cat despre bec, daca ti se pare ca incalzeste prea mult (sare temperatura in locul incalzit de 30-35 de grade) recomand sa il ridici mai sus sau sa il inlocuiesti cu unul mai slab sau un bec obisnuit care sa ofere caldura. E bine ca insula sa fie incalzita doar partial, cu loc mai racoros pentru termoreglare.

Topic despre pante acvatice: viewtopic.php?f=4&t=17
Sunt ok si plantele de pe olx, atata timp cat nu sunt toxice (e o lista in topicul de mai sus si poti cauta dupa specia plantei pe wikipedia daca au sau nu ceva toxine si sunt contraindicate animalelor care le mananca). Testoasa le va si manca, sunt parte integranta din alimentatie si ofera nutrienti si microelemente care nu se gasesc totdeauna in hrana. Plus ca sunt sursa excelenta de calciu. Curata apa, reduc mult stresul testoasei si o sa vezi ca ii va placea sa doarma ascunsa printre ele si de aceea ar trebui raspandite peste tot in acvaterariu. Dau aspect estetic deosebit, ce mai, sunt excelente! O lista cu ce am mai avut si a mers relativ bine: viewtopic.php?f=4&t=3018
trebuie experimentat ce tolereaza mai mult testoasa. La testoase adulte e mai dificil cu plantele ca le distrug repede. Trebuie incercat cu mai multe specii, ancorate bine, cu pietre deasupra substratului, ca le va dezgropa. Recomand ghivece in care sa se planteze, in locul substratului pe tot fundul, mai ales din cauza dificultatilor de curatare.
Plantele nu e prea bine sa stea langa filtru in cazul in care jetul de la filtru bate direct pe ele. Iar daca stau lipite de incalzitor se vor arde. Cam astea ar fi contraindicatiile de pozitionare.

Acum cu privire la habitat: e recomandata suprafata de inot cat mai mare. Adancimea de 25cm e suficienta, adancimea e mai putin importanta. Conteaza lungimea si latimea. Sunt cam mici dimensiunile acvariului, mai ales latimea. Eu nu prea recomand acvarii pentru ca sunt grele, fragile, dificil de intretinut si extrem de scumpe fata de alternative: cutii de palstic, cutii pentru rozataore si mai ales iazuri prefabricate. Recomand asa ceva: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Cu radacina aia trebuie sa ai rabdare. Tine-o in apa si schimba apa zilnic. O poti si fierbe din cate stiu ca sa iasa mai repde mizeria din ea.

Topic despre hrana: viewtopic.php?f=5&t=3789
Topic despre hibernare: viewtopic.php?f=26&t=3654 - se poate renunta la hibernare la specia asta, dar asta presupune simularea conditiilor de vara pe timpul sezonului rece, adica bec UVB si pentru incalzit minim 12 ore/zi, incalzitor la 25 de grade, inclusiv noaptea.

Si inca 2 topicuri cu discutii utile pentru incepatori: viewtopic.php?f=2&t=3768 si aici viewtopic.php?f=1&t=3795

Recomand si puricarea forumului dupa alte informatii care te mai intereseaza. Poate doresti si lectura din carti: viewtopic.php?f=1&t=3661

Intreaba linistit si vom raspunde la orice nelamurire mai ai. Sa ne tii la curent cu amenajarea. Spor!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Sunt nou si am nevoie de parerea voastra

de George Antonie » 16 Feb 2017, 01:07

-A inceput sa miroase urat apa ... am schimbat cam 0 treime din ea dar tot miroase. o sa mai am ceva rabdare cu ea pana se formeaza bacteriile in filtru-(sambata face 2 saptamani). Daca nu va face fata am sa-l schimb cu unul extern chiar daca asta este facut sa tina peste 200 l si eu am 80 l. (apa este limpede insa, pentru ca nu o hranesc in acvariu)
- ca si dimensiuni nu am cum sa fac unul mai mare.. sper sa se adapteze in cei 80cm lungime (visez deja la un mini iaz in viitoarea mea casa dar mai are de asteptat 2 ani )
- ca plante o sa incerc cu zambila si lintita pt ca plutesc si ma incanta aspectul iar in apa o sa caut sa prind muschi de piciorul platformei si pe lemnul ce sta la fezandat. pe lemn inca studiez ce plante sa mai prind, poate ceva ce seamana cu o iarba deasa.
este complicat pt ca plimba prin acvariu tot pietrisiul. A reusit sa-mi mute si radacina intr-o zi cat a avut-o in acvariu :) (cred ca trage de fiare). Din acest motiv am si izolat zona in care sta filtrul si incalzitorul, zona in care visam sa umplu cu plante. Am renuntat dupa ce mi-ai scris aici.
Sper sa gasesc insa o solutie sa pun ceva plate agatatoare pe plasa ce-mi delimiteaza zona inchisa (inca nu am idee ce planta sa folosesc pentru ca o parte din plasa sta in apa si o parte deasupra apei )

Multumec mult pentru raspuns.
Ma apuc de citit mai riguros si o sa mai intreb cand ma lovesc de ceva.


Seara frumoasa
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Feb 2017, 00:12

Re: Sunt nou si am nevoie de parerea voastra

de Sheppard » 16 Feb 2017, 22:02

O mai poti lasa linistit sa se mai plimbe si prin casa, asa de diversitate, daca se simte bine testoasa. Cu cat reusesti sa ii amenajezi ceva mai mare mai repede, cu atat mai bine. Se va dezvolta mai repede si mai armonios.

Cu plantele, pe nervertebrate.ro (http://www.nevertebrate.ro/Plante-de-acvariu), la Hornbach, Zoomania, gardenstore.ro (http://www.gardenstore.ro/plante/plante ... ede9bb000b), iazz.ro (https://iazz.ro/iaz/plante-iaz/) si iazuri-acvarii.ro (http://iazuri-acvarii.ro/plante-de-iaz) gasesti o gramada de plante. Trebuie doar sa te decizi :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Sunt nou si am nevoie de parerea voastra

de George Antonie » 18 Feb 2017, 11:52

eu m-am decis, doar ca inca nu este folosibil lemnul ala de mopani, sta de 2 saptamani si inca face apa rosie in 12 ore. l-am mai pus la fiert azi poate grabesc asa lucrurile ca deja ma gandesc sa caut alta solutie.
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Feb 2017, 00:12


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron