Posibil testoasa bolnava

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Posibil testoasa bolnava

de lulu24 » 09 Noi 2016, 18:28

Hei! De azi am observat ca testoasa mea(cu tample galbene, 1 an) e cam posomorata ca sa zic asa. Am ajuns de curand acasa am vrut sa le dau de mancare, deoarece dimineata le-am dat cam putin, si testoasa nu a vrut sa manance, ceea ce e foarte ciudat, deoarece ea mereu e cea mai entuziasmata cand vine vorba de hrana si incepe sa baltaceasca prin apa o groaza iar acum nici nu prea s-a uitat, mai mult e foarte timida acum iar dimineata nu stiu sigur daca a mancat sau nu deoarece nu m-am uitat la ele. Mentionez ca zilele trecute le-am curatat filtrul ca era foarte infundat dar cam o jumatate de zi am tinut apa murdara pana am avut timp sa-l curat. Ma gandesc sa nu fi luat vreun microb sau ceva. O sa o mai urmaresc zilele astea sa vad daca doar nu a avut pofta de mancare sau chiar e ceva mai serios. Cam ce as putea face pentru inceput in caz ca ar fi vorba de vreo boala? M-am uitat si nu are ochii umflati sau secretii. Cealalta testoasa momentan e bine si nu are niciun simptom
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Posibil testoasa bolnava

de Sheppard » 10 Noi 2016, 00:47

Vezi daca se potriveste ceva de aici: viewtopic.php?f=9&t=7&start=105#p28754

Ai bec UV-B? Bec pentru incalzit? Ce temperatura are apa? Ai simulat conditiile de vara cu lumina de la becul UV-B 12 ore/zi si becul pentru incalzit vreo 6 ore? S-ar putea altfel sa simta iarna cu ceasul biologic intern si sa vrea sa intre in perioada estivala/hibernare (brumare ar fi termenul mai corect din punct de vedere stiintific).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Posibil testoasa bolnava

de lulu24 » 10 Noi 2016, 07:14

Am bec Repti glo 5.0 si il tin aprins cam vreo 7-8 ore pe zi cat sunt acasa, dar nu am bec pentru incalzit deoarece nu-mi permite priza dar o sa incerc sa pun unul. Posibil sa fie din cauza ca in ultimele saptamani nu prea am aprins becul cum trebuia, fiind foarte ocupata si pur si simplu uitam. Testoasa vad ca tot e "rusinoasa", cum ma apropii se baga in carapace, ocazional mai iese la suprafata apei la soare, dar nu e atat de fericita cum era inainte.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Posibil testoasa bolnava

de Sheppard » 10 Noi 2016, 11:46

Lasa-l aprins mai mult timp. Poti lua o priza programabila pentru a-ti usura munca si a elimina interventia ta.

Cat despre bec pentru incalzit, e suficient si un bec normal. Ia un prelungitor cu vreo 6 prize (ar trebui sa fie suficient de multe), de preferat cu siguranta impotriva fluctuatiilor de tensiune, ca sa eviti spargerea becurilor sau scurt-circuitarea echipamentului electronic.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Posibil testoasa bolnava

de lulu24 » 16 Noi 2016, 19:13

Vad ca testoasa si-a revenit complet dar am o intrebare mai offtopic deoarece de curand mi-am achizitionat o pisica foarte interesata de testoase ca sa spun asa si se urca mereu la ele si am decis sa cumpar un capac la acvariu si vroiam sa stiu daca afecteaza cu ceva testoasele daca il am plus ca neonul nu mai e cu ultraviolete, ci este bec normal? :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Posibil testoasa bolnava

de Sheppard » 17 Noi 2016, 00:19

Neonul normal e degeaba. Nu ofera nici macar caldura. Iar becul/neonul UV-B este absolut indispensabil pentru testoasele crescute in casa. Nu au cum sa se dezvolte armonios altfel, vor aparea probleme la digestie, piele, probleme grave la schelet si carapace si carente de vitamina D.

Nu recomand capac pentru ca mentine umezeala mare si astfel promovezi infectii respiratorii si micoze. Plus ca strici si becul/neonul cu umezeala mare. Mai degraba un grilaj, ca la rozatoare. Eu asa am la recipientul pentru testoasele mici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Posibil testoasa bolnava

de lulu24 » 17 Noi 2016, 07:44

Off..acum chiar imi pare rau ca l-am luat..ma gandisem si la grilaj dar am zis ca nu e rezistent sau nu voi putea sa-l pun prea bine.Deschizatura de la capac o tin deschisa toata noaptea iar ziua mai putin. O sa incerc sa pozitionez cumva sa pun si becul repti glo sa lumineze.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron