Ajutor - medic veterinar priceput la testoase

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Ajutor - medic veterinar priceput la testoase

de simona0808 » 04 Noi 2016, 22:37

Ma ajuta si pe mine cineva cu o lista a medicilor veterinari priceputi la testoase? Sunt din Medias, jud. Sibiu, as prefera ceva in apropiere. Broscuta fiului meu nu mai deschide ochii si nu mai mananca de vreo doua saptamani. Am tot citit de hibernare dar chiar daca am ridicat temperatura apei nu s-a intamplat nimic. Pare tot mai apatica.
Multumesc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2016, 22:28

Re: Ajutor - medic veterinar priceput la testoase

de Sheppard » 04 Noi 2016, 23:19

Bine ai venit pe forum!

In primul rand trebuie sa te asiguri ca ai toate conditiile necesare unei testoase. Despre asta, in mare, aici: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis si aici: viewtopic.php?f=1&t=3659

Ce specie e testoasa? Daca pui niste poze clare cu ea, cu ochii si cu toata instalatia, putem oferi sfaturi mai tintite.

Lista cu cabinete veterinare recomandate aici: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare

Merita citita si asta: viewtopic.php?f=9&t=7&start=105#p28754

Hibernarea se face in conditii foarte speciale si orice abatere de la ele duce la daunarea starii de sanatate a testoasei sau moartea ei. Unele specii nu hiberneaza, precum specia gasita mai nou prin pet-shop Ocadia sinensis. Despre hibernare: viewtopic.php?f=26&t=3654

Asteptam informatii suplimentare si pozele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor - medic veterinar priceput la testoase

de simona0808 » 05 Noi 2016, 10:31

Multumesc,
se pare ca mai avem multe de invatat. Avem un acvariu de plastic, cam de 5 l, nu am filtru, ii schimbam apa zilnic.
Poze mai jos (am pus si o moneda pentru a va da seama de dimensiunile broscutei)

1.jpg

20161105_095004.jpg

20161105_095043.jpg
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2016, 22:28

Re: Ajutor - medic veterinar priceput la testoase

de simona0808 » 05 Noi 2016, 10:33

20161105_095318.jpg
20161105_095250.jpg
20161105_095227.jpg
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2016, 22:28

Re: Ajutor - medic veterinar priceput la testoase

de Sheppard » 05 Noi 2016, 12:11

Da, deci ati obsevat ca ii lipseste cam totul testoasei. Posibil sa fie vorba si de conjunctivita, dar fara conditiile bune e degeaba tratamentul, nu o sa isi revina niciodata si o sa moara curand.

Sfatul meu este sa luati cat mai repede un incalzitor - setat pe 27 de grade, neonul UV-B Reptiglo 5.0 sau becul Reptile UVB100 sau Turtle Bulb (toate sunt de la Exo Terra), un bec special sau obisnuit pt incalzit. Astea sunt urgente. Plus tratamentul pentru conjunctivita mentionat in linkul de mai sus. Altfel pierdeti testoasa.

Apoi sa va orientati spre marirea acvaterariului. Cea mai practica si ieftina varianta e cu recipiente de palstic cat mai mari. Pentru interior recomand sa va orientati spre asa ceva: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Conteaza suprafata de apa cat mai mare, deci latimea si lungimea. Adancimea e mai putin importanta. Daca luati din start ceva pentru o testoasa adulta (27cm lungime la carapace si 2kg greutate; peste 300L apa) nu va mai fi nevoie sa tot schimbati echipamentul si habitatul pe masura ce creste si se va dezvolta si mai repede.

In functie de acvaterariu si volumul de apa se alege si filtrul. Un alt topic unde am mai insirat cateva chestii utile e aici: viewtopic.php?f=2&t=3768 si aici viewtopic.php?f=1&t=3795

Despre alimentatie corecta: viewtopic.php?f=5&t=3789

Un exemplu de habitat pentru testoase mici si medii amenajat in cutie pentru rozatoare: viewtopic.php?f=1&t=3810
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor - medic veterinar priceput la testoase

de simona0808 » 09 Noi 2016, 22:07

Avem acum incalzitor, filtru si un spatiu de 50/35mm, insulite si pietris. Broscuta Anitza a deschis ochii, a mancat (nu i-am dat prea mult ca mi-a fost teama sa nu pateasca ceva, ea ar fi mancat mult mai mult). Apoi a inchis din nou ochisorii. Ieri a deschis iar ochii, s-a agitat putin, am lasat-o la o plimbare prin casa, a mancat si din nou sta cu ochii inchisi. Azi i-am luat picaturi pentru conjunctivita si am dat-o pe la ochi. Astept efectele... nu stiu daca ar avea conjunctivita pentru ca nu vad nici un fel de secretie... mai trebuie sa comand becul pe care mi l-ai recomandat. Cred ca suntem pe calea cea buna, daca a mancat, desi nu ca inainte - inainte de problema aceasta manca de doua ori pe zi. :roll:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2016, 22:28

Re: Ajutor - medic veterinar priceput la testoase

de Sheppard » 10 Noi 2016, 00:23

Dati-i sa manance pana se satura. Oricum ii sunt supte toate resursele de la infectie.

Conjunctivita poate fi adesea si fara secretii, mai ales daca e de natura chimica sau virala. Ce picaturi ati luat?

Nivelul de apa din imagini este absurd de mic pentru testoasa. Trebuie sa treaca bine peste carapace. Altfel o sa se dezvolte cu niste malformatii grave la carapace de la diferenta permanenta de umiditate intre partea superioara si inferioara. Am vazut cazuri urate de testoase tinute ani de-a randul fix asa. Imi pare rau ca nu am facut poze pentru exemplificare, dar nu e frumos deloc.

Acum cat e bolnava puteti lasa apa mai mica si sa treaca doar 1cm peste carapace. Sa aiba un bec obisnuit pentru incalzit orientat spre rampa sau locul uscat unde sta ea de obicei. Si incalzitorul setat pe 27 de grade.

Dupa ce ii aplicati picaturile, sa o lasati minim 30min - o ora pe uscat ca sa se absoarba. Ar fi bine sa ii aplicati picaturile de 2 ori pe zi. Inainte clatiti ochii cu apa plata (turnat peste ochi, fara frecat, fara jet), NU apa de la robinet sau altfel de apa, ca riscati sa iritati ochii mai mult.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor - medic veterinar priceput la testoase

de simona0808 » 11 Noi 2016, 21:50

Am luat betabioptal 2mg/5mg/ml betametazona/ cloramfenicol.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2016, 22:28

Re: Ajutor - medic veterinar priceput la testoase

de simona0808 » 16 Noi 2016, 00:13

Am luat de azi si kanamicina sulfat. Broscuta deschide putin mai usor ochii, dar tot nu sta cu ei deschisi tot timpul.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2016, 22:28

Re: Ajutor - medic veterinar priceput la testoase

de Sheppard » 16 Noi 2016, 00:31

Temperatura apei e la 27 de grade? Are acum si bec UV-B + de incalzit. Conteaza mult si conditiile generale. Reptilele a nevoie de caldura pentru a functiona, inclusiv in ceea ce priveste imunitatea. Caldura si-o iau din mediu exterior, de aceea trebuie sa aiba si conditiile astea, pe langa tratamentul topic local.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori