Testoasa gasita in drum

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Testoasa gasita in drum

de Lavinia-Iuliana » 06 Iun 2016, 20:56

Buna :) ma numesc Lavinia si locuiesc in Sibiu, am gasit in seara aceasta, impreuna cu sotul meu, o tetoasa in mijlocul drumului si cum nu ma last inima sa o las acolo (sau undeva in apropriere de unde putea reveni in drum) am luat-o acasa. O problema as avea ..... ce sa fac cu ea acum?! Saracuta e cam speriata de noi de numa si, sincer vorbind, si eu de ea .... un picut :oops: . Ce m-ati sfatui sa fac cu ea? O sa adaug si o poza cu btoscuta, care e destul de varsnica (cred pt ca e cam mare). Multumesc.
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Iun 2016, 20:32

Re: Testoasa gasita in drum

de Sheppard » 06 Iun 2016, 23:24

Salutare, este Emys orbicularis, testoasa de apa europeana, specie protejata de OUG 57/2007

Eu sunt chiar din Sibiu si as putea veni si maine sa o preiau si ma voi ocupa de ea, evalua starea de sanatate si elibera cu prima ocazie.

Iti trimit un mesaj privat cu numarul de telefon.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa gasita in drum

de Sheppard » 08 Iun 2016, 23:31

Ceva vesti?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa gasita in drum

de andra_p » 10 Iun 2016, 14:55

Si o prietena de-a mea a gasit una din aceeasi specie... M-a intrebat cum s-o creasca, eu mi-am luat recent 2 testoase cu tample galbenesi m-am pus pe cautat de net, tineam minte ca alimentatia, conditiile de viata depind de rasa... Dupa o zi de cautare am gasit rasa si i-am zis sa o elibereze fiind protejata de lege... Azi se duce sacaute un lac in apropiere, de acolo am inteles ca migreaza ea daca nu are conditii bune, ca a gasit-o pe uscat.. o are de 2 zile si nu mananca, e stresata in cativitate cred. Ea e din Galati parca.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 10 Iun 2016, 14:48

Re: Testoasa gasita in drum

de Sheppard » 11 Iun 2016, 10:09

Am trimis un mesaj privat cu numarul meu de telefon sa stabilim detaliile pentru a elibera testoasa din sibiu. La mesaje (simbolul cu plic sus in dreapta paginii) si in inbox se poate citi mesajul.

O sa intreb de un loc corespunzator pt eliberat in Galati. Ideea e sa nu se pescuiasca, sa fie vegetatie multa, ferit de sosele si asezari umane si cu alte testoase. Din pacate sunt tot mai putine locuri de genul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa gasita in drum

de ela_crux » 12 Iun 2016, 12:40

Salutare Andra!

Asa cum a zis si Sheppard, testoasa trebuie eliberata in zone in care mai exista populatii de testoase din aceeasi specie, brate moarte ale unor rauri, fara curenti puternici, cat mai departe de drumuri circulate si locuri de pescuit. Din pacate, din ce in ce mai rare aceste locuri, acesta fiind si motivul pentru care specia este pe cale de disparitie [lipsa habitatelor].

Din ce stiu eu, ar putea fi ok de eliberat pe Siret, in zona Namoloasa, Galati sau Sendreni, Braila. Daca nu se grabeste prietena ta cu eliberatul, eu am sanse mari sa ajung in zilele urmatoare in zona si ne putem vedea, pentru eliberat testoasa.

Toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

Re: Testoasa gasita in drum

de ela_crux » 12 Iun 2016, 12:44

@Lavinia: ceva vesti in legatura cu testoasa?
Daca doresti in mod special o testoasa pe post de animal de companie, iti putem oferi o testoasa din specia Trachemys Scripta. Insa este foarte important ca testoasa din poza postata de tine sa ajunga inapoi in natura, intr-un loc prielnic de viata, unde exista testoase din aceeasi specie, pentru a se putea reproduce, mai ales in conditiile in care specia este pe cale de disparitie.
Asteptam vesti de la tine! Toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori