Probleme cu carapacea

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Probleme cu carapacea

de lulu24 » 09 Feb 2016, 15:49

Buna ziua! De aprox. 2 luni am si eu doua broscute cu tample galbene si dupa o saptamana dupa ce le-am luat, la una dintre broscute am vazut ca ii aparuse pe varful carapacei un mic punct alb spre galben si nu prea l-am luat in seama. Peste cateva saptamani am vazut ca i-a aparut un alt punct aseamanator cu celalalt si m-am gandit ca sunt fungi si atunci am luat un unguent antimicotic de la farmacia veterinara dar nu am observant nimic diferit si nici nu parea sa fie absorbita de carapace avand in vedere ca o tineam pe uscat in jur de o ora cat avea unguentul. acum am vazut ca sunt unele puncte unde parca ar fi sapat cumva in carapace si unde e maro, de asemenea si pe marginea carapacei am vazut niste ca solzii parca au cate un punct mic maro. Totusi, atunci cand ii stergeam carapacea ca sa pot aplica unguentul pe zona uscata observam ca nu pare ceva care creste deasupra carapacei, ci parea ca ar fi decolorat pe dinauntrul carapacei. Acum chiar nu stiu ce sa mai fac. I-am comandat de curand un bec Repti Glo 5.0 poate ajuta si posibil maine il instalez. Si acea albeata apare si in unele zone ale carapacei ca niste linii subtiri. De asemeanea am un acvaterariu de 5 litri cu platform cu o lampa normala, un filtru de la Aquael Fan Mikro Plus si un incalzitor tot de la Aquael de 12w. Apa o schimb in totalitate o data pe saptamana deoarece am vazut ca filtrul nu prea face fata si aprox jumatate din cantitatea apei o data la 3-4 zile. Folosesc Repto Safe de la Tetra pentru a trata apa si le hranesc cu Turtle Sticks, inima de vita, pesti liofilizati si ocazional cu gammarus. Am si un bloc de calciu in apa. O sa incerc mai tarziu sa pun si o poza cu carapacea ei.
Mi-as dori f mult sa ma ajutati pentru ca sincer nu mai stiu ce sa mai fac!! :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de Sheppard » 09 Feb 2016, 22:47

Asteptam pozele.

Poate sunt ceva depuneri de la calciul dizolvat sau apa mai dura. Poate sunt bacterii/alge. Poate e infectie sau nimic. Sa vedem. Incearca te rog sa pui poze cu zonele respective de inalta rezolutie, clare si inclusiv imagini de ansamblu cu toata carapacea/testoasa.

In rest testoasa e activa? Ochii sunt sanatosi? Are pofta de mancare? Prezinta muci, secretii la nas, gura sau in locurile afectate?

Daca e ceva care necesita tratament sau consult specializat, aici e o lista cu niste cabinete veterinare din tara care au experienta cu testoase: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 09 Feb 2016, 22:55

Testoasa e foarte, chiar foarte activa si mancacioasa, nu am vazut sa prezinte secretii. In schimb daca ar fi vreo ciuperca ar fi neaparat sa se mai depuna in mici cerculete? Adica in unele locuri unde e mai putina albeata am vazut ca sunt mici cerculete si asa am vazut ca se intampla si pe pielea omului.In fine, oamenii sunt oameni si animalele, animale dar ma gandeam sa nu aiba o legatura.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 09 Feb 2016, 23:10

Sincer, avand in vedere ca de abia mi-am creat contul pe acest forum inca nu m-am prins cum sta treaba cu atasatul pozelor. Imi poate va rog explica cineva? :lol:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 10 Feb 2016, 09:59

Am incercat sa ma documentez despre cum pot atasa fotografii si am gasit un topic de diego cu acest subiect si preciza ca putem trimite pozele si pe contul de gmail al forumului si vor fi postate. As putea face si acest lucru? pentru mine chiar ar fi mult mai simplu. Scuze...sunt cam offtopic
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de Sheppard » 10 Feb 2016, 22:04

Nu-i problema. Poti atasa poze in mai multe moduri. Cel mai simplu e sa le urci pe un site de genul imgur.com sau tinypic.com si copiezi aici link-ul de forma "[img]link[/img]"

Sau exista un buton, "Upload attachment", scris cu verde, atunci cand postezi un text nou, mai jos de butonul "Submit". Merge si cu asta.

Se poate sa fie si o ciuperca. Dar in acest caz e nevoie de consult veterinar pentru confirmare, eventual cu vizualizarea ciupercii sub microscop.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 11 Feb 2016, 09:55

Cam asa arata carapacea
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 11 Feb 2016, 10:31

Si am vazut ca, pe masura ce trece timpul, acea albeata se inmulteste in mod neregulat.Am incercat sa dau destul de tare dar incat sa nu le ranesc cu o periuta de dinti si sa curat carapacea dar nu s-a luat absolut nimic
Ultima oară modificat de lulu24 pe 11 Feb 2016, 13:25, modificat 1 dată în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 11 Feb 2016, 13:23

De asemenea, am observat ca apare ceva asemanator si pe carapacea celeilalte broscute doar ca acolo e un fel de maro f deschis, dar nu seamana deloc cu albul fungilor si tot asa se imprastie sub forma de mici, mici cerculete
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de Sheppard » 11 Feb 2016, 23:05

Merita un consult veterinar sa se uite mai indeaproape, eventual sub microscop daca e ceva. Dar daca cu periuta nu s-a laut nimic, sar putea sa fie ceva depuneri de calciu sau din apa. Sau poate sub placile de keratina ale carapacei, daca urmeaza sa naparleasca. Nu recomand sa continui sa freci zona respectiva in incercarea de a o curata pentru ca risti sa faci mai mult rau.

Oricum, daca testoasa e activa si nu vezi ceva similar la nivelul pielii, secretii, inflamatie in zonele respective ale carapacei si pofta de mancare e pastrata, nu e motiv de ingrijorare. Vezi si in ce masura se extinde zona respectiva.

Deocamdata as zice un consult veterinar; recomand din lista cu cabinete de pe linkul de mai sus. Daca incearca sa ii faca injectii cu vitamine (o modalitate de tratament generica si des folosita cand nu stiu exact ce sa ii faca sau despre ce e vorba), refuza si schimba cabinetul veterinar. Pe tine te intereseaza doar daca e infectie fungica, bacterii sau doar ceva depuneri, descuamari.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 12 Feb 2016, 08:31

Cum am mai spus, ea e tare activa si are mare pofta de mancare.Adevarul e ca ea naparleste destul de mult, de cand am luat-o si chiar si acum. Mie doar imi e sa nu se agraveze si sa ajunga la deformari ale carapacei.Am vazut ca de la filtru testoasele sunt cam izbite de perete si ma gandesc, ca la cealalta testoasa sa nu fie doar niste mici zgarieturi cumva.Pe piele nu am vazut sa aiba nimic ...chiar ma gandeam ca dupa atatea saptamani s-ar fi luat repede si pe piele.Mie doar imi e sa nu ajunga la deformari ale carapacei grave
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 12 Feb 2016, 08:37

Nici pe plastron nu am observat nimic.Dar adevaru-i ca dupa cateva zile dupa ce am luat-o am vazut ca a aparut pe mijlocul carapacei o dunga uniforma alba dar nu s-a marit deloc doar e acolo si nu e nimic.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 12 Feb 2016, 10:53

As putea sa incep sa le hranesc cu piept de pui, sprot, sau inima de vita? Adica au doar cateva luni si poate nu au voie. Daca da, ar trebui fiarta carnea sau pot sa le dau si cruda?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de Sheppard » 12 Feb 2016, 23:55

La filtru ar fi bine sa ai cadere de apa, deci apa sa cada de deasupra, nu sa fie scufundat tubul de iesire in apa. Dar daca nu merge altfel, poti orienta jetul spre un colt sau o piatra ca sa il sparga.

Poti da carnea de pui si vita si sprotul; se dau crude; le poti da fara probleme.

Dunga aceea alba apare la multi pui dar dispare in 2-3 saptamani. Nu stiu exact ce e, dar banuiesc ca sunt depuneri de la calciul dizolvat in apa sau de la duritatea apei de la robinet. Ideea e ca nu e motiv de ingrijorare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 13 Feb 2016, 08:53

Multumesc mult pentru raspuns! Chiar ma ingrijoram :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron