Probleme cu carapacea

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 14 Feb 2016, 22:10

Totusi as putea sa-i fac rau aplicand tratamentul pentru fungi, chiar daca nu ar avea? L-am gasit in alt topic...Adica eu totusi nu as crede ca sunt fungi mai ales ca nici nu s-au luat cu periuta, nici macar cand am dat putin cu unghia, dar acele pete maro tot ma pun pe ganduri. Am observat ca totusi sunt si niste deformari cumva, carapacea parca nu e uniforma, are usoare gauri unde e si maro parca ar fi sapat. Unde era intr-un loc maro, am vazut ca acum acea albeata parca incepe sa acopere locul. Sper ca repti glo sa ajute. O sa o mai las in jur de 1-2 sapt. sa vad cum evolueaza si dupa cred ca incerc sa ma duc la veterinar macar sa stiu daca sunt fungi sau nu. Apropo, acel link cu cabinet vet. de la sectiunea "in tara" sunt prezentate acolo cabinet cu doctor specializat si pe broscute sau doar au ceva experienta cu acestea?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de Sheppard » 15 Feb 2016, 00:53

Nu prea sunt medici specializati pe testoase. La cluj la USAMV e un centru bun de ingrijit testoase.

Tratamentul pentru fungi ar trebui administratpe o perioada lunga. Eu as recomanda un consult mai devreme decat mai tarziu.

Fa-i testoasei si o poza acum si compara cu situatia de peste o saptamana.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 20 Feb 2016, 17:16

Tocmai am vrut sa merg la veterinar cand am observat ca broscutei mele i se vindeca carapacea(scuzati cacofonia). Adica am vazut ca acea albeata incepe sa se retraga desi eu nu am facut absolut nimic in privinta acestui lucru. Singura chestie care s-a intamplat a fost faptul ca de cateva zile s-a terminat blocul de calciu din apa si nu am mai pus altul nou si am schimbat vreo 70% din apa. Ma bucur super mult si sper sa continue tot asa :o :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de Sheppard » 20 Feb 2016, 19:57

Lasa blocul de calciu deoparte acum. Daca nu mai apar, sunt depuneri de calciu printre straturile de keratina.

Eu recomand sa pui pstile efervescente Berocca (se gaseste in orice farmacie) pentru ca astea au pe langa calciu si magneziu + cateva vitamine. Pui 1-2 pastile (in functie de volumul de apa) de fiecare data cand schimbi apa, sau periodic, la 1 saptamana sa zic. Daca mai dai si sprot de mancare, cu tot cu scheletul pestelui, testoasa are suficient calciu si nu o sa ai probleme in privinta asta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 26 Feb 2016, 19:28

Dintr-o problema in alta ca doar era imposibil sa nu fie asa...Celeilalte testoase incepe sa-i dispara acele pete albe, lent, dar incep sa dispara desi in urma lor ramane carapacea mai anormala cu cateva pete maro si verzi ca vad ca e ok..carapacea e tare.Inainte a avut-o moale destul de rau dar cu vita-plus s-a intarit. Acum cealalta testoasa a inceput...am spus parca in primul mesaj ca avea o pata verde spre maro f putin..dap acea pata a trecut prin aceleasi stadii ca la cealalta testoasa(doar ca la aceasta e verde-maronie iar la cealalta era un galben spre alb): in vreo luna chiar doua s-au format cele doua pete si destul de lent, iar in cateva zile au inceput sa se inmulteasca foarte repede pe intreaga carapace. Ma gandesc ca sunt si alge avand in vedere ca peretii acvariului sunt uneori de o culoare verzuie dar apa e foarte curata, nu are nicio culoare. Am vazut un subiect pe forum despre o testoasa mare adoptata care avea si ea pete verzi si parca niste sapaturi care nu se iau nici de cum cu orice perie....bine, acea testoasa era si adoptata si a fost tinuta mult timp intr-un lac fara loc unde sa iasa pe uscat, dar eu am testoasele de abia 2 luni. Exista vreo solutie chimica pt indepartarea algelor sau pt dezinfectar, adica sa zic ca ar fi vorba de niste bacterii dar ele pot sapa in carapace? Ps: am obs incretituri pe carapace odata cu inmultirea acelei chestii verzi
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de Sheppard » 27 Feb 2016, 20:54

Eu personal nu as baga solutii chimice. Sunt, dar nu prea sunt testate pe testoase, doar pe pesti. Parerea mea e ca orice substanta chimica daugata in apa e un risc. Poate ma contrazice cineva cu experienta mai mare intr-ale acvaristicii.

In general, algele le poti controla cu o buna oxigenare a apei, plante naturale care cresc in apa respectiva si sterilizator UV-C la filtru. Apoi mai poti lua melci acvatici care mananca alge si pesti sanitari, dar nu garantez ca nu vor ajunge pe meniul testoasei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 11 Mar 2016, 18:13

Vad ca lucrurile merg bine. Ca si cealalta testoasa, si acesteia incep sa i se retraga petele. Mi s-a parut ciudat ca petele nu au crescut pe acele margini negre de intre placile osoase ale carapacei. Vad ca primei testoase i s-a netezit carapacea si e ff lucioasa mai ales cand sta la repti glo. Dar totui, cum dispar petele acele dungi de un galben deschis de pe carapace se transforma intr-un fel de galben ocru cu o f putina tenta portocalie, de asemenea si petele maro am vz ca au ramas..nu stiu..ori o fi ceva din cauza cresterii..sau o depigmentare a carapacei pt ca am mai auzit de asemenea cazuri...Testoasele sunt foarte,foarte active si fericite, fac plaja, mananca cu o mare pofta..Nicio problema pana acum :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de Sheppard » 11 Mar 2016, 18:39

Eu zic sa mai stai si sa vezi cum evolueaza. La prima naparlire poate dispar complet.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Probleme cu carapacea

de lulu24 » 12 Mar 2016, 14:01

Si am uitat sa mai zic un lucru. La ambele testoase cand au aparut si au evoluat prima data acele pete straturile de la carpace parca erau in plus si putin mai ridicate ca si cum ar naparli dar nu pareau sa se desprinda. Acum la prima testoasa cu acesta problema carapacea e neteda si carapacea nu pare mai groasa, toate placile sunt bine prinse si netede. Acum, ca tot dispar si la cealalta testoasa presupun ca si placile si carapacea vor fi netede si bine structurate. Coloritul am vazut a incepe sa fie unul mai ”haotic”, foarte natural asa cum am vazut la alte testoase(adulte) care stau in iazuri si au un asemenea habitat, adica sa nu mai fie asa cum sunt in petshop-uri cu acel verde perfect parca zici ca-i facut in fabrica..nush, asa mi se pare mie :lol:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 39
Membru din: 09 Feb 2016, 14:46

Re: Probleme cu carapacea

de Sheppard » 12 Mar 2016, 21:55

Da, isi mai schimba modelul si coloritul de-a lungul timpului, e normal.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori