Testudo graeca

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Testudo graeca

de adinal » 08 Dec 2015, 10:23

Buna, detin si eu o broscuta de uscat testudo graeca, care se pare ca nu este deloc sfioasa si sperioasa. As dori daca se poate sa-mi spuneti cam cat de des trebuie hranita; toate articolele pe care le-am gasit scriu cu ce sa le hranesti, dar nu si cantitatea si de cate ori. In plus as dori sa stiu cand ajung la maturitate, adica la ce varsta. Si am mai observat ceva, isi roade parca solzii de pe picioare (foarte rar) - din august de cand o avem noi, o data am vazut-o. Dece? E normal?
Va multumesc.
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Dec 2015, 10:15

Re: Testudo graeca

de Sheppard » 09 Dec 2015, 10:38

Salutare,

Acum am vazut ca ai postat ca e testoasa din crescatorie. Foarte important e ca trebuie hibernata in perioada asta, altfel apar tot felul de probleme pe termen lung, de la sterilitate, la deficiente imune.

Ar trebui sa aiba hrana disponibila oricand, mai ales ca pui, cand mananca de mai multe ori pe zi. Mananca singura cand vrea si ce vrea din ce ii pui.

Cu rosul de pe picioare nu stiu ce sa zic. Poate avea ceva resturi de hrana acolo. Cand o mai vezi posteaza te rog un filmulet.

Aici ai o lista extinsa cu alimentatia: viewtopic.php?f=6&t=2611
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testudo graeca

de adinal » 10 Dec 2015, 08:50

Merci de informatii, dar cu hibernarea nu stiu ce sa zic. Este foarte vioaie si tot vrea se se plimbe, mai ales dupa ce sta sub becul de UV si caldura. Iar eu o scot din terariu si o las sa se plimbe prin casa (ii place sa mearga peste tot, si Doamne ce rapida mi se pare ca e pt o broscuta). Nu ar trebui sa fac? Sa nu o0 mai scot din terarie? Veterinarul mi-a spus ca a mea nu prea hiberneaza. Si inca ceva, stii pe la cati ani ajunge la maturitate? A mea are 2 ani ce ceva. Si am mai citit ca nu e bine sa manance prea mult ca sa nu creasca prea repede si sa aiba probleme cu carapacea care se dezvolta, sau creste mai lent. Cred ca fiecare scrie dupa capul lui pe net si tu trebuie sa alegi informatiile care cred ca sunt bune. Nu prea am gasit articole sau carti "acreditate", si mie nu prea imi place sa fac lucrurile dupa ureche. Merci mult. Astept cu nerabdare opinia ta. Adina
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Dec 2015, 10:15

Re: Testudo graeca

de Sheppard » 10 Dec 2015, 11:13

Pentru lectura "usoara" :D : viewtopic.php?f=1&t=3661

Specia ta hiberneaza categoric! E specia care traieste la noi in Dobrogea, unde hiberneaza in fiecare an. Testoasa e activa pentru ca nu i-ai oferit conditii de hibernat si are caldura. Topic despre hibernare: viewtopic.php?f=1&t=3654

Maturitatea sexuala se atinge dupa ani buni. In functie de sex, 7-10 ani. Depinde si de conditii, iar in captivitate se atinge mai repede.

Un site bun cu articole stiintifice si verificate ar mai fi asta: http://tortoisetrust.org/

Recomand sa citesti si forumul asta: viewtopic.php?f=6&t=2510

Cea mai importanta chestie legata de testoasele de uscat este ca nu sunt animale de apartament. Este imposibil sa ii asiguri toate conditiile necesare in mediu inchis. O sa vezi si pe site-ul indicat mai sus, ca in incaperi inchise e imposibil de asigurat conditii adecvate de umiditate, similare variatiilor din natura, pentru a permite o dezvoltare armonioasa a carapacei, astfel ca apare piramidarea. Apoi, dieta principala e alcatuita din buruieni, asa cum am indicat in linkul cu alimentatia. Ar trebui culese zilnic, de mai ulte ori, ceea ce din nou e extrem de dificil daca nu ai campul langa casa. Cu o dieta improprie, mai ales daca e ridicata in proteine, apare piramidarea carapacei si crestere excesiva a maxilarului, pietre la rinichi (litiaza) etc. care vor trebui rezolvate cu tratament medical. Conditiile de hibernare din nou nu se pot intruni intr-un apartament. De aceea e foarte important sa ai curte mare, in care sa plantezi tot felul de plante din alimentatia testoasei. Gradina practic trebuie gandita pt testoasa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron