Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de anckusha » 27 Aug 2015, 16:28

Buna! Va rog sa ma ajutati si pe mine. Am un acvariu cu un volum de 60l in care incarc cca 40l de apa. Problema este ca apa se murdareste foarte repede si filtrul meu nu face fata, cu toate ca il spal in fiecare zi. As vrea sa aleg un filtru extern, dar nu stiu cum sa il aleg. Pe viitor intentionez sa schimb acvariul cu unul de volum dublu pentru ca broscuta a crescut foarte mare si e in continua crestere. Ma gandesc ca un acvariu de 120l maxim va fi suficient si pentru viitor. Asa ca va rog sa ma ajutati pentru a putea alege un filtru extern potrivit care sa faca treaba buna si care sa aiba un consum energetic decent. Multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de Sheppard » 27 Aug 2015, 18:22

Problema cu filtrul tau actual e tocmai ca il speli in fiecare zi. Dar poate nu au de ales si este intr-adevar prea mic. Ideea e ca un filtru se curata cat mai rar posibil. Pe mediile de filtrare cresc tot felul de bacterii bune care realizeaza o mare parte din curatirea apei (filtratre biologica). Mediile filtrante se curata in apa veche, ca sa nu speli toate bacteriile acelea de pe ele si sa dai peste cap filtrarea biologica. Daca il cureti in fiecare zi nu ai cum sa ajungi la un echilibru, filtrarea e deficitara, apa se murdareste repede, iar aasa ai un cerc vicios.

In fine, cu testoasele e important sa ai un filtru destinat unui volum cat mai mare. Mizeria e mare, deci si filtrul trebuie sa fie cat mai mare. FIltrele externe sunt excelente pentru asa ceva, deci te-ai gandit bine.

Cand alegi filtru e important sa aiba cat mai multe medii filtrante (bile bio/siporax, bureti de diferite porozitati, panza, carbune activ/zeolit etc.) + un sterilizator UV-C care sa te scape de alge si bacterii nasoale si sa tina apa limpede. Unele filtre au asta inclus, altele nu.

Eu am de vreo 3 ani la 300L afara un Tetra Ex 700. E solicitat cam la maxim, deci pentru volum mai mare sau similar recomand totusi modelul Tetra Ex 1200. Trebuie doar sa curat relativ des tuburile pentru ca se infunda cu alge, dar asta pentru ca se afla afara. In casa nu o sa ai problema asta. E silentios si sunt multumit de el. Mi-am achizitionat in plus un sterilizator UV-C (se monteaza pe tubul de iesire) de pe site-ul asta - la un pret bun, zic eu - http://iazz.ro/iaz/echipament-iaz/steri ... e-uvc-iaz/ - l-am luat pe cel mai mic.

Filtre bune sunt si cele de la Eheim, dar mai scumpe. Nici Tetra nu e fleac. De aceea, eu personal ti-as recomandat sa cauti filtre sub presiune pentru iazuri. Cele de la Heissner sunt extrem de ieftine in comparatie cu altele, au si sterilizator UV-C, iar partea buna e ca sunt destinate unor volume mari de apa, deci chiar ca nu mai ai probleme cu filtrarea: http://iazuri-acvarii.ro/filtru-sub-pre ... 0-set.html
Becul UV-C se inlocuieste anual pentru ca ii scade eficienta in timp.

Bineinteles ca orice alta alternativa similara e buna.

Ca si volum final la acvaterariul tau, orienteaza-te la 300-350L pentru o singura testoasa adulta. 150L e putin. Importanta e suprafata mare de apa, deci lungimea si latimea recipientului, adancimea mai putin. 50cm adancime la un adult e super. De aceea recomand ideea asta, practica, estetica si ieftina: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

In concluzite: cauta filtru extern de capacitate cat mai mare (mai bine mai mult decat mai putin), cu multe medii filtrante, adauga sterilizator UV-C daca nu are si gata. Daca merge bine, minim o luna nu ar trebui sa schimbi apa si o tine cristal, fara mirosuri, fara nimic, doar completezi ce se evapora.

Mai multe detalii despre filtratre ai si aici: viewtopic.php?f=4&t=9&hilit=filtrarea+apei
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de anckusha » 28 Aug 2015, 17:24

Ok! Am inteles perfect! Dar la acvariul in care adaug 40-45l de apa, pot pune un filtru extern sau voi avea curenti prea puternici? Nu am inca posibilitati sa ii ofer un acvariu de volum mai mare testoasei, intentionez sa il inlocuiesc, dar cel mai devreme anul viitor. Sunt constienta ca trebuie sa ii ofer spatiu, dar nu cred ca voi putea sa ii ofer mai mult de 80l intr-un acvariu de 120l, deci ii pot dubla practic spatiul, si atat. Vreau sa stiu daca e in regula sa ii atasez la volumul prezent un filtru extern, pe care sa-l pot folosi mai tarziu la urmatorul acvariu.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de Sheppard » 28 Aug 2015, 20:04

Poti lua linistita un filtru extern mai puternic, chiar daca acum ai volum mic de apa. Astea externe au iesirea sub forma de cascada. Il amplasezi pur simplu mai aproape de pereti, intr-un colt, daca chiar vrei mai pui o piatra sa spargi jetul si gata. In privinta curentilor se rezolva usor.

Eu personal nu recomand acvarii. Sunt scumpe, grele, fragile si de aceea nu tin foarte mult. Eu folosesc cutii de plastic, mai ales cele pentru rozatoare. Ai un exemplu de o astfel de cutie cu aprox. 80L amenajata - da scroll mai jos pana la ultimele poze: viewtopic.php?f=5&t=2537&hilit=modele+terarii&start=90
E modelul acesta: http://www.zoomania.ro/index.php/colivi ... plast.html
Sunt si altele cu grilaje, mai mari. Pana la urma orice cutie mare de plastic se poate amenaja fain. Mai sunt unele mari, negre, din polimeri similar iazurilor prefabricate, pentru gradina, tot asa cuve de mortar. Toate se pot amenaja daca au dimensiuni bune (latime si lungime mari ca sa ofere suprafata de apa, respectiv de inot, mare). Recipientele din plastic si iazurile prefabricate snt muuuuult mai ieftine decat acvarii la aceleasi dimensiuni.

Incearca sa gasesti un spatiu cat mai mare, poate intr-un colt de casa ceva. 80L de apa e putin. Merge pentru inceput, inca cativa ani, dar nu multi. O testoasa adulta Trachemys are peste 25cm carapace si poate ajunge la 2kg greutate. Monstruleti nu tocmai mici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de yonzy » 28 Aug 2015, 22:01

De acord cu acvariile, luna trecută mi s-a spart cel de 350L. Şi acum le-am luat o cuvă de mortar de 90L pe care am dat 37 lei. Un acvariu de 90L sare de 100 lei.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de anckusha » 29 Aug 2015, 09:40

Multumesc pentru sfaturi. Imi prind foarte bine si voi tine cont de ele in viitorul foarte apropiat.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de anckusha » 13 Sep 2015, 23:55

Ce parere aveti despre acest filtru http://iazuri-acvarii.ro/filtru-sub-pre ... 0-set.html . Mi se pare ca este intr-un pret bun, tinand cont ca are si lampa UVC de 7W, dar nu imi dau seama cate medii filtrante are.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de Sheppard » 14 Sep 2015, 00:34

Eu zic ca e ok. Eu am filtru gravitational de la ei pentru helesteu si sunt extrem de multmit de el. Avea doar saculeti de zeolit si le-am mai bagat eu unul cu carbune activ.

Video-ul de prezentare cu intretinerea filtrului il ai aici: https://www.youtube.com/watch?v=ngSej1Qt58A
Pe la 2:30 iti arata mediile de filtratre: 2 bureti de porozitati diferite si ceva ce seamana a bio-balls cred.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de anckusha » 14 Sep 2015, 22:26

Acum am vazut ca mi-ai specificat despre Heissner, dar nu inteleg de ce e asa de mare diferenta de pret comparativ cu alte marci. Au consum energetic ridicat? Vad in specificatii ca puterea este de 35W, dar nu gasesc consumul energetic. Puterea se confunda cu consumul energetic la ele?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de Sheppard » 14 Sep 2015, 23:11

Eu prin putere la un filtru inteleg volumul de apa circulat intr-o ora, care depinde de pompa. Prin consum energetic inteleg cei 35W de la pompa + 7W de la sterilizatorul UV-C. Dar nu sunt prea cunoscator la partea electrica, deci e posibil sa ma insel. Poate stie altcineva de pe forum mai multe aici.

Nu stiu nici eu de ce au preturi atat de mici (poate datorita design-ului simplu si minimalist?). Ideea e ca e marca germana, fiabila si calitatea e buna. De cand am filtrul, de 3 ani, nu am avut probleme si imi tine cei 3500L+ din iaz cristal cu saptamanile. Sunt si flexibile si poti adauga tu medii de filtrare in plus daca ai chef, poti inlocui si adapta usor alte pompe, furtunuri etc.

Sa ai grija doar cu pompa aia cand o scoti din apa sa nu o prinzi de cablu, ca se poate uza si se degradeaza izolarea si exista risc de electrocutare (e valabil pentru toate pompele de la orice filtru). La filtrul meu gravitational Heissner, cu pompa similara, aveam cablul bagat sub o piatra si cand trageam pompa din apa, o trageam de cablu si s-a uzat. Deoarece toata pompa e incastrata in ceva rasina pentru impermeabilitate, nu se poate inlocui cablul. Dar am tras un bulgare de silicon peste partea uzata si e ca nou. Asta in caz ca abuzezi si tu ca mine de cablul ala si ti se uzeaza :D
Acum am grija mai mare si o prind de furtun cand o scot din apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de anckusha » 15 Sep 2015, 06:27

Multumesc mult! O sa si fac comanda. E adevarat ca designul e cam simplist, dar nu ma deranjeaza.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de Sheppard » 15 Sep 2015, 14:29

Nu e rau ca e simplist - simplu de intretinut si mai putine chestii care se pot strica. Sa ne zici cum isi face treaba.

Sa ai in vedere ca isi va atinge capacitatea maxima de filtrare abia dupa 2-3 saptamani, cand incep bacteriile sa colonizeze mediile si sa realizeze o filtrare biologica adecvata. Pentru a grabi procesul asta, daca vrei, poti lua asa ceva, tot de la Heissner: http://www.heissner.de/en/products/pond ... 00-ml.html - e si la 250ml.

Iar in filtru sau acvaterariu poti baga asa ceva in plus: http://www.heissner.de/en/products/pond ... 1000g.html sau mai mare http://www.heissner.de/en/products/pond ... 0-3-l.html
Zeolitul chiar merita si curata fain apa. La sfarsitul anului poate fi regenerat in solutie salina 5% timp de 24h si e ca nou; nu trebuie inlocuit.

Produsele astea eu le-am gasit la Baumax si Obi de cumparat. Nu stiu la Hornbach daca au produse Heissner, dar poate ai unul din magazinele astea prin apropiere si compari preturile de acolo cu cele online.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de anckusha » 15 Sep 2015, 22:03

Am plasat comanda. Cum procedez la inceput? Mut broscuta intr-un alt loc pana cand isi face filtrul ciclarea, doua saptamani?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de Sheppard » 15 Sep 2015, 22:38

Nu, nu e nevoie. Dejectiile de la testoasa vor facilita procesul. Doar ca poate va trebui totusi schimbata apa putin mai des la inceput.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Este o idee buna sa folosesc filtru extern?

de anckusha » 16 Sep 2015, 10:02

Mai des decat o schimb acum, nu cred! :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori