Adopt țestoase

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Adopt țestoase

de NatureHouse » 25 Iul 2015, 11:26

Salut!
După cum specificam în subiect adopt sau cumpăr (la prețuri rezonabile) țestoase de uscat (orice specie) și țestoase de apă, mai puțin Trachemys pentru ca dețin deja. La cele de apă m-ar interesa în special Graptemys.
Eventual dacă știți vreun crescător în țară sau vreun petshop care comercializează (în afara de nevertebrate.ro).
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Adopt țestoase

de Sheppard » 25 Iul 2015, 12:02

Zoomania si Animax mai aduc diferite specii, de apa si uscat, dar pe comanda. Trebuie intrebat la un magazin ce pot aduce.

Mai e si crescatorul acesta din Ungaria care are diferite specii, dar livreaza peste tot: https://www.facebook.com/Atireptiles/info?tab=page_info
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Adopt țestoase

de NatureHouse » 25 Iul 2015, 16:58

Mulțumesc. Ideea e ca la lanțurile astea de magazine când întrebi de o anumită specie se uita la ține ca la extraterestru. Nu știu cu cine ai putea vorbi să te-nțeleagă, dar merită încercat. Tipul din Ungaria poate are mai multe specii ,am să văd de prețuri, chestia e ca plătești mult pe transport, cred.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Adopt țestoase

de Sheppard » 25 Iul 2015, 18:45

Transportul la tipul ala e in jur de 30-40 de euro, daca nu ma insel, cel putin pentru testoasele de uscat. O Testudo sulcata spre exemplu, parca era 90 de euro, 130 euro cu transport. Sau ceva de genul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Adopt țestoase

de diego » 26 Iul 2015, 12:57

@NatureHouse, daca locuiesti si chiar daca nu locuiesti in Bucuresti, iti recomand sa-i contactezi pe cei de la Coralis.ro, mai exact pe Alex 0721188781
Eventul poti incerca mai intai sa le trimiti un mesaj privat pe Facebook si sa-i intrebi daca pot sa-ti aduca testoase din speciile enumerate de tine mai sus. Alex mi-a zis odata ca daca sunt interesat de anumite specii de reptile sa-i spun si el imi aduce din Ungaria cam orice doresc. Cred ca merita incercat..
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Adopt țestoase

de NatureHouse » 26 Iul 2015, 14:50

Ok, mulțumesc diego. Pe mine m-ar interesa mult o sulcata sau o geochelone carbonaria, dacă nu, merge orice altă specie, prețul să fie rezonabil. Am să încerc să văd ce reușesc.

Și dacă ar fi să mergi pana-n Ungaria să o iei personal cum intri cu ea în țară? Cu avionul n-ai șanse, iar cu mașină/autocarul...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Adopt țestoase

de Sheppard » 26 Iul 2015, 23:21

Intri fara probleme ca au acte CITES si majoritatea si microchip. De preferat ar fi sa traduci totusi actele si in romana.

Grija la speciile alese unde le vei tine. Sulcata spre exemplu se adapteaza mai greu la climatul nostru mai racoros si umed. E specie de climat mai arid. Iarna oricum trebuie bagata in casa si tinuta la cald. Sa te informezi bine ce microclimat le trebuie, ca sa nu iti moara in 2-3 ani dupa ce le iei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori