incepator here - plz help

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

incepator here - plz help

de nightelf » 16 Iul 2007, 22:19

Salutare tuturor!
Nu stiu daca ma pot numi incepator in adevaratul sens al cuvantului deoarece am mai avut 2 broaste testoase ( una mica de Florida care am omorat`o cu zile ca eram mic si nu stiam o gramada de chestii despre ea :oops: :shock: ) si mai tarziu am primit de la o colega de generala o borasca daia de traieste in balti ( neagra cu puncte galbene ) pe care am tinut`o cam 1 an dupa care m-am dus si i`am dat drumul in mediul ei natural ( cand a venit primavara - ca a hibernat toata iarna :D ) si sa stiti ca mi`a facut saracuta de ea oua in lighean ( si eu n`am stiut ce sa fac cu ele ) .. ma rog .. si m-am hotarat de cateva zile sa imi cumpar alta broscuta , am fost la mai multe magazine din pitesti si majoritatea nu aduc :( norocul meu ca am gasit la un nene care sta la casa si are si petshop in curte ... o sa aduca intr-o saptamana jumate cam asa ... ).

Am citit cam toate topicurile de pe aici si mi-am facut o oarecare idee. Vreau sa va intreb insa daca pentru o broscuta mica ( cat or avea astea de se comecializeaza ) ii este suficient un acvariu de 10 l ( pentru inceput ) ?? adica 10 L are cu totul , apa sa zicem ca or sa fie vreo 5 maxim.
Trebuie sa cumpar termostat , termometru , probabil acvariu , insulite ceva nici nu stiu , ma gandeam sa-i fac o chestie din spuma de mare ca o platforma si cu o rampa pentru inceput , pana cumpar alt acvariu mai mare ca in 10 litrii ai cam putine optiuni. Filtru de apa am unu mai vechi pe care il foloseam la pesti. Un neon din acela mic este suficient pentru broscute sau trebuie sa cumpar lampa speciala ? mentionez ca o sa ii cumpar si calciu in forma de broscuta ca stiu de la cealalta micuta pe care o aveam ca avea carapacea moale...
Stiti cumva cam la ce suma o sa ma duca achizitionarea lucrurilor de mai sus ?

Pana una alta astep cu nerabdare sa treaca saptamana ca sa pot sa imi cumpar broscutza ...

Multa bafta tuturor si broscutelor voastre!
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Iul 2007, 20:18
Localitate: pitesti

de Florin » 17 Iul 2007, 10:22

O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de nightelf » 18 Iul 2007, 22:02

multumesc mult pentru linkuri dar le mai citisem odata .. tot nu m-am lamurit , e bun un neon simplu pentru iluminare ?
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Iul 2007, 20:18
Localitate: pitesti

de Monoceros » 18 Iul 2007, 23:46

nu
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 19 Iul 2007, 05:53

Neoanele normale din cate stiu eu nu prezinta UV, iar daca prezinta acestea sunt prea putine si nu ajuta broscuta cu nimic
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de toto_alex2rap4ever » 19 Iul 2007, 10:13

singurul lucru care il poti face cu un neon e sa incarci obiecte fosforescente daca ai asa ceva in acvariu.. :P ....oricum.....monoceros a fost scurt si la obiect cu raspunsul si are si dreptate deoarece un un tub florescent cu neon nu aduce nimic bun unei testoase....fiind asemanator unui procent mic de uvc la om adica un factor extrem de periculos.. :d ... pe timp de vara te sfatuiesc sa iei un tub florescent cu uva de preferat si uvb....si mai incolo cand se mai racoreste..spre toamna sa il combini cu un bec cu uva daca e posibil si cu uvb pentru o temperatura mai ridicat in atmosfera.... o combinatie ti se prezinta pe situl http://www.exo-terra.com/
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori