Decoruri acvaterarii

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Decoruri acvaterarii

de arisch » 04 Sep 2014, 21:08

Salutare tuturor,

Sunt novice intr-ale testoaselor, insa ma pasioneaza si cred ca voi invata repede. Detin 2 testoase(una cred ca e cu tample galbene, iar una cu tample rosii) si de curand am amenajat un acvaterariu, inspirandu-ma din ce am citit pe aici.
Ma confrunt cu o problema...Am cumparat un lemn care se scufunda, iar vanzatorul mi-a recomandat ca inainte sa il introduc in acvariu, sa il tin 24 de ore in apa pentru a se elimina taninul. Zis si facut, doar ca lunea viitoare se implinesc 2 saptamani de cand tot schimb apa din recipientul in care l-am pus la "purificat", iar apa tot capata o culoare maronie, ce-i drept nu ca la inceput, dar e colorata. Intrebare e, pot introduce lemnul asta in acvaterariul in care locuiesc vietatile? Mi-e sa nu pateasca ceva.

P.S.: Nu stiu daca are vreo importanta, dar apa pe care o tot pun peste lemnul cu pricina, este fara clor.
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Apr 2014, 08:36

de adyss000 » 08 Oct 2014, 19:30

Am patit acelasi lucru, si am tinut lemnul acela in apa mult mai mult. Pana la urma am renuntat la el.
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Iul 2014, 19:19

de Sheppard » 09 Oct 2014, 22:25

Eu zic sa incerci o clatire buna sub jetul de la robinet. Apoi mai lasa-l o zi in apa curata si cred ca il poti baga. Daca ai filtru bun, mai ales unul cu carbune activ, plus niste plante naturale, nu cred ca o sa fie problema cu toxine in apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de OsDeRos » 12 Oct 2014, 16:07

pe forumurile de acvaristi, se spune ca e bine sa`l si fierbi inainte ca sa iasa tot taninul din el... asta in caz ca ai vro oala mare, daca nu.... cum zice sheppard... tine`l intr`un lighean 2-3 zile scufundat, desi mie`mi place ca da o nuanta de culoare, un aspect mai natural al apei mai ales daca pui ceva plante naturale
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de SAILORMAN » 22 Oct 2014, 19:44

Salut ! Sunt nou pe forum si am 2 broscu?e cu tâmple ro?ii. Acum 2 luni le-am confec?ionat un terariu mai mare in ideea ca daca vor creste in timp sa nu fiu nevoit an de an sa le tot schimb casa. Terariul este de 80*40*30 (cm) iar apa in el de cca 15 cm. In mare are cam 70 litri de apa. I-am pus o piatra pe care am gasit-o afara dintr-o gradina , ca sa aib? unde sta la soare si mai au si o platforma din plastic in forma de X, cump?rate din petshop. Terariul este cam 'clean' , nu i-am pus nimic pe sol in ideea ca apa sa aib? o circula?ie , iar filtrul extern ( Tetra 700) sa aib? mai un randament crescut. Sincer mi-ar place s?-i mai pun cate ceva pare cam gol si cu un aspect sinistru a?a, dar nu stiu cu ce . Inca nu i-am pus o lampa UV , deocamdat? mai beneficiez de soare , terariu fiind amplasat la geam, dar cat de curând trebuie sa cump?r ceva in sensul asta. I-am luat 2 plante , necitind inca pe forum , dar broscu?ele le-au devastat efectiv. Chestia ce ma deranjeaz? este ca nu le m?nânc? ci doar le rup , de parca le-ar face placere chestia asta.
Daca ave?i vreun sfat in leg?tur? cu terariul , apreciez ajutorul.
Cu stima!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Oct 2014, 21:00
Localitate: Constanta

de Sheppard » 23 Oct 2014, 00:35

Salutare,

In primul rand, e degeaba soarele de la geam; razele UV nu trec prin sticla, deci e nevoie URGENTA de becul Reptiglo 5.0 (Reptile UVB100 e denumirea noua).

Ca si plante, te poti orienta pe aici: http://www.testoase.com/topic17.html
Ce se rupe, poti replanta oricand. Recomand plantele plutitoare si cele cu tulpini mai rezistente. De asemenea, ajuta sa le pui in ghivece, stratul de la suprafata sa fie cu pietre sau o plasa (ca sa nu sape si sa dezradacineze plantele).

Un acvariu fain decorat ai aici - filmuletul youtube: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... c&start=15

Poti amenaja si insule cu spatiu verde pe ele, cum e cea de aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... c&start=90 (ultimele poze cu cutia de plastic)

Daca doresti, poti incerca sa introduci si 1-2 melci acvatici mai marisori, mancatori de alge, care sa faca curatenie sau pesti sanitari. Nu garantez ca nu ajung hrana pentru testoase, dar la unii crescatori sunt tolerati. Mie mi i-a tolerat cateva luni si apoi au fost mancati.

Daca pui niste poze cu toata instalatia, putem da sfaturi tintit.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de SAILORMAN » 23 Oct 2014, 07:33

Da, stiu ca soarele este bun atata timp cat nu trece printr-un geam. Iar eu am soare si las fereastra deschisa pentru a nu estompa razele UV. Oricum am dat comanda de un bec Reptiglo 5.0 ca nu am gasit sa cumpar imediat. Am observat cand am luat broscutele in mana , ca e ceva mai moale carapacea (pe burta nu deasupra) , si chiar vreau sa montez un bec deala cat mai repede.
Referitor la plante am cautat unele mai dure la tulpina , si nu prea am gasit , cel putin prin pet-urile de pe aici. Am una care nu-i cunosc denumirea si este ceva mai rezistenta si nici nu o ataca ca pe cealalta. Are frunzele cu partea dorsala rosie.
Am sa incerc sa mai fac o platforma in acvaterariul meu , ceva de genul cum sunt construite mai toate acvaterariile din petshop. O pun undeva mai sus sa pot completa mai multa apa , astfel cred ca si plantele au ceva mai mult spatiu.
Voi pune si niste poze curand cu ce am eu , sa vedeti si voi.
Multumesc pentru sfaturi !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Oct 2014, 21:00
Localitate: Constanta


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori