Broasca testoasa si peste sanitar specie hoplo

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Broasca testoasa si peste sanitar specie hoplo

de andrei88 » 29 Aug 2014, 15:58

salut ! am cateva intrebar !
1. Se pot aseza in acelasi loc o broscuta testoasa cu tample galbene si un peste sanitar hoplo ?
2. daca am bec reptiglo 5.0 mai este nevoie neaparatat sa pun si un bec simplu de 60 w ?


multumesc anticipat !
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Aug 2014, 12:25

de Sheppard » 29 Aug 2014, 18:30

1. Nu e niciodata garantat ca nu il va manca. Poti incerca. La fel si cu melcii.
2. Becul reptiglo 5.0/Reptile UVB 100 cum ii zice mai nou, e pentru a imita radiatia solara de raze UV. Becul normal/special pentru incalzit emite radiatie in infra-rosu si e, cum ii zice numele, pentru incalzit. Reptiglo nu emite suficienta caldura pentru a functiona ca si sursa de caldura.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de andrei88 » 30 Aug 2014, 08:37

iti multumesc foarte mult. cred ca totusi am sa incerc cat e mica acum cu un peste hoplo sa vedem cum va fi. daca vad ca il va ataca voi gasi o solutie.

as mai avea totusi o mica intrebare.... acum deh.... la inceput vreau sa ma documentez foarte bine pt ca vreau sa ii ofer broscutei cele mai bune conditii.

incalzitorul de apa , am citit, dar inca nu sunt sigur... il pot scufunda in totalitate in apa, adica si termostatul ... ? as vrea sa il pun sub insulita dar imi este teama de scurt circuit ... am un resun ... de 50 w

si aceasi chestie o am si cu filtru de apa ... il pot scufunda in totalitate tot sub insulita, pe langa incazlior ? ca asa am citit ca ar trebui sa stea unul langa altul ...

am citit despre lucrurile astea pe forum dar vreau sa ma asigur ca ce fac, nu fac rau

inca o data iti multumesc mult.
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Aug 2014, 12:25

de Sheppard » 31 Aug 2014, 00:29

Da, le poti scufunda complet. Sunt facute sa nu intre apa pe la fire, desi, daca stau firele alea indoite multa vreme, se uzeaza mai repede si trebuie reparate.

Nu e obligatoriu ca incalzitorul sa stea langa filtru. Le pui cum iti convine mai bine. Recomand la incalzitor si o protectie de plastic (se gasesc protectii universale, de la Fluval spre exemplu); astfel nu se sparge cand schimbi apa si nu esti atent, nu il sparge testoasa daca se izbeste de el sau il izbeste de ceva, nu se arde testoasa la el.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de andrei88 » 31 Aug 2014, 06:54

iti multumesc foarte mult !! asa am sa fac , o sa ii achizitionez incalzitorului si o protectie. nu vreau ca broscuta mea sa pateasca ceva. vreau sa pozitionez filtru si incalzitorul sub insulita... acvaterariul este prevazut cu insulita de sticla pe care sunt asezate scoici pentru aderenta

azi merg sa iau si broscuta... abia astept !!!

poate zilele astea o sa postez cateva poze cu noul locatar al casei !

o zi buna!
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Aug 2014, 12:25

de acvariu » 31 Aug 2014, 20:05

s-ar putea ca broscuta sa manance pestele. eu am avut un melc si mi l-a mancat. :|
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de andrei88 » 01 Sep 2014, 07:59

salutari !!!

va anunt ca sunt fericitul posesor al unei fetite sau a unui baietel extrem de vioi, dar deocamdata putin timid caruia ii place sa stea cocotat pe conducta filtrului de apa ! este atat de mica, sigur nu exagerez daca o compar cu o moneda de 50 de bani...

acum sunt la munca si ma gandesc intruna ce face oare acasa ?

imi pare rau, dar ieri nu am reusit sa ii gasesc pe nicaieri lampa cu uv dar am vazut deja pe la emag si am sa fac comanda zilele astea

poate revin dupa amiaza cand ajung acasa cu niste fotografii !
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Aug 2014, 12:25

de Gradinaru Alin » 05 Sep 2014, 02:46

Eu unul, astept cu nerabdare pozele cu instalatia finala :mrgreen:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de acvariu » 10 Oct 2014, 20:41

si eu astept pozele :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori