Vreau sa-mi iau o broscuta dar..

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Vreau sa-mi iau o broscuta dar..

de RobertaNatalia » 19 Mai 2014, 20:50

Buna. As dori si eu sa stiu,mai cu exactitate cum se ingrijeste o testoasa dobrogeana (stau in apartament),daca o pot gasi in pet-shoppuri si cam la ce pret? Multumec! :lol:
 
Mesaje: 0
Membru din: 18 Mai 2014, 07:52

de Gradinaru Alin » 24 Mai 2014, 17:15

Testudo graeca, sau Testoasa de uscat dobrogeana, este o specie protejata de lege iar rapirea unui exeplar din natura este pedepsita penal.Deasemenea achizitionarea unui exemplar fara documente care sa ateste provenienta lui dintr-o crescatorie avizata se pedepseste prin lege.

Testoasele de uscat provin din zone aride, cu sol nisipos si temperaturi ridicate. Ideal ar fi sa ii poti oferi un spatiu care sa imite cat mai bine conditiile originare. Testudo graeca NU se tine in interior, intr-un acvariu sau terariu, oricate de generos ar fi spatiul. O testoasa de uscat se tine doar afara pe toata durata sezonului cald. Astfel un colt din gradina este ideal pentru ea. Imprejmuiti cu pietre mari sau cu un gard de plasa un spatiu cat mai mare (cel putin 2mp pentru un adult). Un substrat sau o locatie cu multa umiditate dauneaza major sanatatii testoasei. Este de evitat umezeala deoarece la scurt timp apar afectiunile respiratorii, adesea letale. Testoasele de uscat sunt animale timide asa ca au nevoie si de locuri pentru ascuns. Ofera-i cel putin 2-3 astfel de ascunzatori, lasa-ti imaginatia sa te ghideze in acest sens ( scoarta de copac, crengi si frunze uscate, fan sau paie etc). Contrar idei generale, testoasele de uscat beau apa. Amplaseaza in pamant un vas mai mult larg decat adanc in care sa fie mereu apa curata. Aceste testoase nu stiu sa inoate asa ca evita amplasarea unor vase mai adanci sau din care nu se poate iesi, la fel cum piscinele sau bazinele trebuie sa fie securizate pentru ca testoasa sa nu ajunga acolo. Pasarile, vulpile, dihorii pot fi vanatori ai acestei testoase, dar la apartament nu este cazul...

Iti trebuie neaparat un bec UVB. Testoasa dobrogeana are nevoie de lumina naturala pentru a putea produce vitamina D3 sub influenta razelor UV. Vitamina D3 este esentiala in metabolismul calciului. Privarea de lumina naturala, in special expunere directa la soare, duce la afectiuni ale oaselor si la scaderea rezistentei carapacei.

Testoasa de uscat greceasca este exclusiv ierbivora. Are nevoie de o alimentatie bogata in fibre, saraca in proteine si lipide. Din pacate foarte putini stapani stiu aceasta si ofera testoasei tot felul de gustari de origine animala, care dauneaza tractului digestiv si implicit sanatatii animalului.Din cate stiu, mananca:salata verde, papadie,ceapa verde,spanac, mazare verde,dovlecei,iarba verde sau trifoi(cu 4 foi :mrgreen: ).

Un exemplar traieste aproximativ 80-100 ani, deci gandeste-te extrem de bine daca vrei un animal pentru tot restul vietii , eventual sa o lasi mostenire :D .

Avand in vedere ca este cam greu sau chiar imposibil sa tii o testoasa de uscat intr-un apartament, fara sa o chinui, iti propun sa achizitionezi una de apa de la un pet-shop.Este mult mai usor de ingrijit si de procurat hrana pentru ea.

Spor!
Ultima oară modificat de Gradinaru Alin pe 01 Iun 2014, 23:52, modificat 1 dată în total.
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 25 Mai 2014, 00:55

Te rog sa iti iei timp si sa citesti inainte de toate acest mic articol: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=2510

Testoasa o poti gasi in pet-shop, de obicei doar la comanda.

DAR faptul ca stai la apartament EXCLUDE posibilitatea de a avea grija de o testoasa de uscat!!!!

Nu ai cum, sub nici o forma, sa ii asiguri conditiile necesare. Nici macar umiditatea nu se poate asigura corespunzator si in cel mai bun caz apar deformari de carapace. Fara o gradina MARE in care sa se poata planta o gramada de buruieni si care sa fie gandita special pentru ele si pentru nimic altceva, crede-ma ca nu se pot tine testoase de uscat pe termen lung. Vor muri in cativa ani, in functie de cat de tari sunt si cat o pot duce cu chinurile. Nu sunt vorbe goale, vorbesc din experienta in domeniu si informatii consistente.

Prin urmare, orienteaza-te spre testoase de apa sau alt fel de reptile. Testoasele de uscat NU se pot tine in apartament sub nici o forma! Cine sustine altceva e fie ignorant, fie prost informat sau deloc, fie pur si simplu prost.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori