Pesti si testoase ?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Pesti si testoase ?

de acvariu » 27 Apr 2014, 06:56

vreau sa va intreb ce specii de pesti au nevoie de aceeasi temperatura cu testoasele. si daca ar putea trai impreuna ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de Sheppard » 27 Apr 2014, 17:28

Nu ma pricep asa de bine la pesti, dar recomand sa fie cat mai mari si agili. Din ce mai aveau crescatori aici pe forum, printre altii, sanitarii au fost tolerati. In iazuri am mai vazut Koi impreuna cu Trachemys.

Ideal e sa fie introdusi de la bun inceput cu testoasele mici pentru ca acestea sa se obisnuiasca cu ei. Dar nici asa nu e garantat ca nu vor ajunge intr-o zi pe meniu.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Esther » 28 Apr 2014, 20:52

Sanitarii mi se par cei mai potrivi?i, din câte ?tiu pe?tii nu fac cas? bun? cu ?estoasele deoarece, l?sând la o parte faptul c? îi pap?, fecalele ?estoaselor sunt toxice pentru pe?ti. Îns?, cred c? nu e chiar atât de r?u, ni?te pe?ti?ori mai mari ?i agili din petshop ar fi perfec?i, nici prea scumpi în caz c? îi pap?. Cred c? ?i majoritatea celor din petshop sunt tropicali, sau ceva de genul, deci au nevoie de c?ldur?.
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Apr 2014, 18:11

de acvariu » 29 Apr 2014, 13:34

multumesc pentru raspunsuri. nu sunt sigur dar as vrea sa-mi iau niste neoni !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de urssu17 » 30 Apr 2014, 01:01

O sa se bucure foarte mult testoasele. :) Nu garantez ca o sa ii mai vezi in viata a doua zi.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 19
Membru din: 21 Apr 2013, 13:17

de acvariu » 30 Apr 2014, 12:03

atunci cred ca o sa imi iau un sigur peste singuratic si o sa-l tin intr-un bol! dar stie cine ce specie de pesti este singuratica ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de Sheppard » 30 Apr 2014, 13:23

Oscarii parca sunt solitari, dar cresc mari si le trebuie conditii
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de acvariu » 30 Apr 2014, 14:05

m-am interesat si cred ca o sa-mi iau un betta
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de acvariu » 30 Apr 2014, 17:07

PE INTERNET SCRIE CA UN PESTE BETTA POATE TRAI SINGUR SI INTRU-UN SPATIU FOARTE MIC !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de urssu17 » 30 Apr 2014, 20:44

Bolurile nu sunt potrivite nici pentru un betta. E ca si cand ai tine testoasa in prostia aia cu insulita. Ia un acvariu de minim 15 litri ca sa te poti bucura de acel bettan. Sunt cel putin trei forumuri mari de acvaristica unde poti primi sfaturi bune.

P.S.: Si tu poti sa stai intr-o camera de 2 mp dar asta nu inseamna ca o traiesti fericit.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 19
Membru din: 21 Apr 2013, 13:17

de acvariu » 30 Apr 2014, 20:53

informeaza-te despre betta si ai sa vezi ca nu au nevoie de spatii mari.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de urssu17 » 30 Apr 2014, 22:29

acvariu scrie:informeaza-te despre betta si ai sa vezi ca nu au nevoie de spatii mari.


Hahaha, cum a sunat asta. Prietene, nu-mi spune mie ce inseamna acvaristica.

Daca tot vrei sfaturi concrete si pertinente, atunci sa stii ca un bol nu este egal cu un acvariu, indiferent de ce specie de pesti esti hotarat sa cumperi.
Motivele sunt destule - nu vei putea sa pui un filtru - care este absolut necesar, nu vei putea observa pestele in toata spendoarea sa - imaginea va aparea deformata, plantele sunt greu de intretinut si nici nu iti vor incapea prea multe, etc.

Un acvariu mai mare va fi mult mai usor de intretinut, pestii se vor dezvolta frumos, fara sa fie chinuiti. La ei trebuie sa te gandesti in primul rand, nu la obiectul de decor pe care il reprezinta un bol cu un caras sau un betta sau altceva.

Din cauza acelei imagini idilice cu un caras auriu intr-un bol, 90% dintre carasii vanduti la noi pe piata nu apuca nici macar varsta de un an.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 19
Membru din: 21 Apr 2013, 13:17

de acvariu » 30 Apr 2014, 22:45

in primul rand vreau sa-ti spun ca pestele betta nu are nevoie de filtru sau de incalzitor. in al doilea rand sa nu crezi ca sunt genul de om care chinuie animale. am doua broaste testoase si un melc pomacea si ii tin intru-um acvariu destul de mare. si in acvariu am introdus cele necesare . adica filtru,incalzitor,plante acvatice. dar betta nu are nevoie de asa ceva.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de urssu17 » 30 Apr 2014, 23:54

Repet. Informeaza-te inainte sa cumperi ceva. Si cand spun sa te informezi nu ma refer sa intrebi in petshop pentru ca acolo vei afla ca pietrisul colorat merge de minune cu acvaristica, ca iti trebuie o corabie si niste plante de plastic si ca betta poate fi tinut si in pahar (dasta arata toti in ultimul hal). Sunt satul de astfel de "acvarii". Citeste despre ciclarea acvariului si despre toate lucrurile esentiale pe care ar trebui sa le cunosti cand vrei sa te apuci de acvaristica. Cauta pe google acvariu.ro, acvarii de vis sau http://forum.acvarist.ro/ si o sa gasesti raspunsul la multe intrebari.

Betta e un peste superb daca are si spatiu unde sa se desfasoare. Gandeste-te ca esti intr-o intersectie si te invarti la infinit in sensul giratoriu. (bol)

Nu spun ca esti genul de om care chinuie animalele, dar vrea sa te fac sa intelegi ca un bol nu e potrivit. Un acvariu de 15-20 de litri nu costa mult (cauta in Hornbach) si cu putina imaginatie o sa iasa un nano reusit.

Daca esti din Bucuresti iti pot dona cu mare placere o multime de plante naturale.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 19
Membru din: 21 Apr 2013, 13:17

de acvariu » 01 Mai 2014, 08:25

ok.am inteles ca un bol nu este potrivit. dar daca ii fac un acvariu ma intreb daca nu se va simti singur. Am auzit ca betta este un peste agresiv si omoara alti pesti. ar fi cam aiurea sa fac un acvariu doar pentru un singur peste.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori