Micoz?, cheaguri de sânge

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Micoz?, cheaguri de sânge

de Esther » 24 Apr 2014, 20:43

Bun? ziua/seara!
De curând am primit cadou e ?estoas? de ap?( nu ?tiu ce ras?, cu tâmple ro?ii în niciun caz)
Ei bine, timp de o lun? am ?inut-o în "castronul" teribil în care am primit-o îns? doar ce m-am mobilizat s? îi cump?r tot ce trebuie( poimâine cel târziu are c?su?a ei, hihi)
De ceva timp au început s? îi apar? ni?te pete pe plaston ?i nu în?eleg cauza, la început îi puneam ap? cald?, ceea ce am citit c? e teribil, a?a c? acum îi pun ap? rece ?i las înc?lzitorul s? î?i fac? treaba apoi o pun în ap?. Am în?eles c? ar mai putea fi din cauza cre?terii îns? am impresia c? sunt tot mai proeminente ?i m? sperie, poate fi ?i dac? se urc? pe înc?lzitor ?i cade mereu cu burta în sus? Nu am ce s? îi fac în privin?a asta, momentan abia am spa?iu s? pun înc?lzitorul dar?mite s? îi pun protec?ie pentru el.
O alt? problem? ar fi faptul c?, cred, are micoz?, o s? pun poz?, am citit c? trebuie dat? cu betadin? ?i baneocin o dat? pe zi, e corect? În rest nu am probleme cu ea, e juc?u??, m?nânc? tot, etc. Plastonul în mijloc e normal s? fie mai moale sau ar trebui tot tare s? fie? Doar ce i-am comandat becuri, night glo ?i în loc s? îi iau repti glo 5.0 i-am luat sun glo, pl?nuiesc s? achizi?ionez cât mai urgent ?i repti glo, îns? pot s? îi pun ?i sun glo deasupra pietrei ca s? o înc?lzeasc?? Eu a?a m? gândeam.
Mul?umesc mult, sunt nou? cu toat? treaba ?i încerc s? îi dau de cap, iar veterinar care s? fie familiarizat cu ?estoasele nu am în zon?.
http://imageshack.us/photo/my-images/842/xlll.jpg/
http://img843.imageshack.us/img843/3914/i7ffw.jpg
http://img842.imageshack.us/img842/3472/ugj5.jpg
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Apr 2014, 18:11

de Sheppard » 25 Apr 2014, 00:09

Posibil sa fie de la incalzitor arsuri sau de la apa schimbata des. Odata ce pui protectie la incalzitor si ai un filtru calumea (recomand extern) care sa mentina apa curata cu saptamanile, o sa dispara.

Fiind pui, e normal ca toata carapacea sa fie mai moale, mai ales in primii ani cand cresterea e accelerata.

Pe carapace nu cred ca e micoza. Poate doar depuneri sau naparleste. Vezi daca apar supuratii pe carapace si daca iis cade pofta de mancare, atunci sa iti faci probleme.

Specia e Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene.

Pune dupa ce ai amenjat totul si niste imagini cu toata instalatia pentru a-ti ami putea oferi sugestii tintite.

Presupun ca ai citit asta deja: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Esther » 25 Apr 2014, 16:49

Sheppard multumesc pentru raspuns, chiar ma ingrijoram cu privire la pete. O sa pun poze de indata ce ii amenajez casuta.
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Apr 2014, 18:11

de Esther » 28 Apr 2014, 20:55

Mai am o dilem?, am achizi?ionat, din gre?eal?, un sun glo, are ceva dac? pe lâng? night glo ?i repti glo 5.0 pun ?i sun glo într-un col? unde sunt pietre ca s? le înc?lzeasc??
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Apr 2014, 18:11

de Gradinaru Alin » 28 Apr 2014, 22:45

-Becul Night Glo este pentru noapte, asa ca nu ii vad rostul sa il tii si ziua...
-Sun Glo este DOAR pentru caldura, nu emite nici un fel de UV benefice.
-ReptiGlo 5.0 (Reptile 100) este pentru sintetizarea vitaminii D3 care ajuta la osificarea corecta. Acesta emite raze UV-A si UV-B(marea majoritate) si un procent extrem de mic de UV-C(care in cantitati mari sunt periculoase, fiind folosite la iazuri pentru dezinfectarea apei).

Deci, este chiar recomandat sa combini Sun Glo si ReptiGlo. Daca le vei pune separat, testoasa se va duce la cel cu caldura si nu va baga in seama ReptiGlo-ul .

Cand se arde, Sun Glo il poti inlocuii cu un bec normal de vreo 75w si e destul . Ideea e sa fie un mediu asemanator cu cel din natura, deci cand pui tu mana sub bec sa simti putina caldura dar nici sa te arda. Poti pune termometrul(trebuie sa fie aprox. 30grade celsius).

Spor!
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Esther » 29 Apr 2014, 10:00

Mul?umesc! Night Glo am luat mai mult de "fi??", eu nu pot s? adorm f?r? o surs? de lumin? în camer? :oops: ?i am spus s? îi iau ei Night Glo ca s? lumineze.
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Apr 2014, 18:11

de Esther » 04 Mai 2014, 14:00

Heei, am revenit cu acvariul g?lu?cu?ei. :3
Momentan nu e foarte decorat îns? în viitorul apropiat îmi propun s? îi fac un capac pentru a pune becurile, s? îi diversific decorul, ?sta fiind doar din pietre ?i s? îi cump?r 1-2 sanitari, a?a m? gândesc, dac? îi pap?, asta e..
Acum ne cam chinuim cu înotatul pentru c? nu suntem înv??ate, dar v?d c? nu ne speriem de apa mare ?i ne plimb?m de colo-colo.

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Apr 2014, 18:11

de acvariu » 04 Mai 2014, 17:16

frumos acvariu. dar ma intreb daca o sa iti traiasaca pestii. as vrea si eu sa imi iau pestii in acvariu. si in acvariul tau ai mai putea pune niste plante.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de acvariu » 04 Mai 2014, 17:17

frumos acvariu. dar ma intreb daca o sa iti traiasaca pestii. as vrea si eu sa imi iau pestii in acvariu. si in acvariul tau ai mai putea pune niste plante.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de Sheppard » 04 Mai 2014, 17:28

As avea cateva recomandari:

1. Pune incalzitorul pe orizontala pentru ca daca scade nivelul apei (prin evaporare), risti sa iti crape si sa electrocuteze testoasa si pe tine.

2. Avand in vedere ca ai multe pietre, se poate intampla ca una sa cada peste incalzitor sau sa fie impinsa de testoasa i el si sa ii crape sticla. De aceea recomand o protectie de plastic pentru incalzitor. Cele de la Fluval sunt vreo 10ron.

3. Plante naturale cat mai multe; curata apa, reduc stresul testoasei, sunt locuri pentru asuns, arata superb si sunt parte din alimentatia testoasei: http://www.testoase.com/topic17.html
Plantele se pot pune si in ghivece ceramice; nu e neaparat necesar un substrat in tot acvaterariul.

4. Eu as zice sa optezi pentru o insula separata in locul maldarului de bolovani. Se va aduna mizeria printre pietre si va fi destul de greu de curatat. Daca ai o insula separata, o sa maresti si suprafata de apa disponibila pentru inotat, spatiul va fi uscat complet, asa cum trebuie, iar acvaterariul va fi mai usor de intretinut. Idei de insule sunt pe forum si pe internet cu duzina, in caz ca vrei sa iti faci una acasa.

5. Nu recomand capac, doar daca e extrem de bine aerisit. Altfel se creeaza umezeala excesiva intr-un spatiu inchis, ceea ce va duce la condens pe becuri cu riscul ca acestea sa crape si sa explodeze sticla, la dezvoltarea mucegaiului si la probleme de piele si respiratorii la testoasa. Eventual se poate instala un capac doar pe jumatate, dar pentru becuri sunt mai bune veiozele; se pot suspenda si instala in nenumarate feluri.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de acvariu » 04 Mai 2014, 17:36

eu nu cred ca o sa-ti traiasca pestii :roll: sincer sa fiu pestilor le trebuie plante si ascunzarori. altfel se streseaza si mor. hai ca la broscute mai merge cum e dar la pesti nu prea cred ......
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de acvariu » 04 Mai 2014, 21:29

inafara de pesti si plante ai mai putea pune 1-2 melci pomacea. au culoare galbena si dau un aspect frumos acvariului.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de Esther » 04 Mai 2014, 22:55

Dup? cum spuneam, chestia asta e foarte provizorie, nu am mai avut r?bdare ca s? spun a?a, mul?umesc pentru sfatul cu înc?lzitorul, iar capacul exact a?a pl?nuiam s? în fac, pe jum?tate doar pentru a avea suport pentru becuri, o veioz? nu mi se pare o idee foarte bun? din moment ce am 2 becuri si urmeaz? s? iau si un neon repti glo. Pe?tii cred c? vor tr?i dac? îi pun mai m?ricei ?i le fac ni?te ascunz?tori mai micu?e, ca pentru ei astfel încât ?estoasa s? nu p?trund?. Dac? îi m?nânc?.. asta e. Sper ca în urm?toarele s?pt?mâni s? îl decorez cum trebuie ?i s? îi pun plante, s? vedem deoarece am multe teze prgramate. :(
Mul?umesc pentru sfaturi, ea momentan pare destul de mul?umit? de c?minul ei actual fa?? de cel vechi. O s? postez poze de îndat? ce m? pun pe treab?!
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Apr 2014, 18:11

de acvariu » 05 Mai 2014, 11:10

ai mai putea pune 1-2 melci pomacea. au culoare galbena si dau aspect frumos.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de acvariu » 06 Mai 2014, 14:09

este gata decorarea acvariului ? daca da pune niste poze! :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron