Pareri

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Pareri

de Pandy » 23 Iun 2007, 09:02

As dori si eu niste pareri de la cei care au experienta mare in crescutul broastelor testoase.Mi-am luat si eu una acum 2 saptamani si as vrea sa-i iau mai tot ce are nevoie (termostat, pietre, lampi cu UV, etc) as dori si eu o parere despre ce este mai important sa le iau asa pe rand in functie de importanta pentru ca nu dispun de bani momentan sa le iau pe toate odata. Am un acvariu de 50*35*10 ... ce ar trebui sa ii cumpar acuma. Multumesc :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Florin » 23 Iun 2007, 10:25

Iti trebuie un incalzitor, un filtru, o insulita, un bec incandescent de 60w si un neon cu UV. Astea sunt cele mai importante.
Pe langa aceste lucruri, ii mai poti lua niste plante artificiale, pietre sau radacini de copac.

PS: sa nu uiti de mancare! :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Pandy » 23 Iun 2007, 12:16

Mancare ii dau ca de asta stiu si am destula pentru moment ... dar asta e problema dintre toate cele pe care le-ai insirat acolo care sunt importante adica sa faci un top asa care e mai importanta dintre ele sa fie luata prima si tot asa ... mersi :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de diego » 23 Iun 2007, 13:30

cel mai bine ar fi a le iei pe toate o data pentru ca toate sunt importante
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 24 Iun 2007, 08:04

am fost ieri prin carrefour orhideea si luasem mai tot ce trebuie dar noroc ca mi-am dat seama ca la incalzitor gresisem ... il luasem de 90-150 l si acvariu meu nu are mai mult de 30 si m-am dus cu el inapoi (mai mic nu avea ca l-as fi schimbat) in schimb am mai luat un filtru de aer niste pietre de rau (de la Bam Boo d-acolo sunt asa misto slefuite nu au lac, e un topic despre pietre si am citit acolo ca a luat cineva si sunt bune si am luat si eu) si i-am mai luat si un termometru ... insulita am dar nu e d-aia incalzita e o insula destul de mare de la acvariu. restu urmeaza sa le iau cand fac iar rost de bani, mult nu cred ca va mai dura. daca se poate sa-mi ziceti si ce firma sau lucruri d-astea sunt mai bune pentru cele care mi-au ramas as fi perfect
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Florin » 24 Iun 2007, 09:33

Insula nu este nevoie sa fie incalzita, daca ai deasupra ei un bec de 60 w. :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Pandy » 24 Iun 2007, 09:38

un bec incandescent asta e si ala norml care il am la veioze sau chestii d-astea ? uite te rog eu da-mi add pandele_14 (e de yahoo) sa iti arat acolo cum am daca vrei si daca ai cum. Multumesc mult de ajutor :wink:
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de adrian25 » 28 Iun 2007, 20:09

e recomandat un repti glo, imi pare rau ca nu am intrat mai devreme, dar sincer, nu era nevoie de incalzitor, ala il puteai cumpara prin octombri, oricum e necesar, dar nu la vremurile astea, eu l-am scos din acvariu prin aprilie si ale mele sufera de caldura si fara incalzitor, ele au nevoie de 26 grade, la mine nu scade niciodata temperatura sub 28, ba kiar ajunge si la 33-34 de grade,le mai pun gheata cateodata, dar nu am ce sa le fac mai mult, imi pare rau pt ele dar vad ca se descurca, si acvariul nu e nici macar la geam sa zici ca bate soarele in el.

dupa parerea mea ordinea de cumparaturi era: filtru puternic, termometru si insula, restul pe parcurs
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

de Florin » 28 Iun 2007, 20:37

Bun, dar Repti glo nu este bec incandescent, si nu ofera caldura testoasei pe insulita!
Pe langa acel repti glo( neon UV) ii trebuie si un bec incandescent deasupra insulitei(30 cm) :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de adrian25 » 28 Iun 2007, 20:44

ok, u vrei caldura, intrebare: pt ce are nevoie o broasca de caldura daca mediul ambiant are 35-40 grade? iar daca a iesit pe insula in max 5 min s-a uscat, crede-ma ca m-am uitat pe ceas

PS: daca ai o reteta noua de broasca prajita, da-mi si mie reteta completa, poate incerc si eu :wink:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

de Pandy » 29 Iun 2007, 06:10

adrian eu am asa la el...insulita este luat odata cu acvariu un model de-al ei dar e super misto, filtru i-am luat atunci cand am zis (nu stiu eu cat de puternic e, adica considerati voi, dar el filtreaza 250 L pe ora, oricum acvariul meu are doar 15 L de apa deci cred ca ii sunt indeajuns pentru moment),acum cateva zile, iar termomentru am luat de la inceput pentru ca am fost curios de fiecare data sa vad cat are apa :). deci din ceea ce zici tu nu mai as avea nevoie de nimic
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Florin » 29 Iun 2007, 08:46

Da! Ai dreptate! Acum vara, nu este nevoie de nici un bec incandescent!(nici eu nu il tin aprins)! Dar la iarna iti zic eu sigur ca ii va trebui!

Ps: Daca testoasa ar simti ca s-ar praji pe insulita, n-ar mai iesi! :wink:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de adrian25 » 29 Iun 2007, 17:56

pt moment nu mai ai nevoie de nimic, sa te bucuri de ea, abia mai spre toamna o sa fie nevoie sa-i cumperi si restul, pana atunci.....nu uita sa o plimbi

multa bafta
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori