Salut

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Salut

de anditanase » 06 Feb 2014, 09:59

Salut, acum o sapt am primit cadou o broscuta cu tample galbene(florida) si m-am gandit totusi sa mai cumpar inca una pt a nu se plictisi.

1. Vreau sa-mi fac singur acvariul pt ca asa ies mult mai ieftin, dau undeva la 80 lei pe geamurile necesare cu dimensiunile de 100x40x40x6 sau 80x40x50x8 ( este buna aceasta dimensiune ?), pt ca am tot citit pe forum cum ca ele ar crescut destul de mult dupa 2 ani si au nevoie de spatiu si chiar sa nu sara din acvariu.

2. Problema este ca inca nu am nimic, doar un vas de plastic (cel primit), un termometru, o insula improvizata si o veioza simpla. Incerc sa le fac temperatura apei cat mai ridicata ( am inteles ca trebuie sa stea intre 24-28 ), dar problema este ca pe timpul noptii scade pana la 20 grade, este grav ?

3. Am citit ca sub 5 grade ele ar intra in hibernare, ce inseamna asta ? Este obligatoriu ca ele sa intre in hibernare intr-o perioada a anului?

Am avut pesti multi ani dar nu cred ca se compara si de aceea pun aceste intrebari, nu vreau sa-mi bat joc de ele !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Feb 2014, 11:55
Localitate: Bucuresti

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori