2 broscute zapacite

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de Sheppard » 01 Mar 2014, 18:47

Cel mai probabil e de la hrana, biofilm combinat cu bacterii. Scapi usor de ele cu o cadere de apa adecvata care sa agite permanent suprafata apei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 01 Mar 2014, 18:47

Cel mai probabil e de la hrana, biofilm combinat cu bacterii. Scapi usor de ele cu o cadere de apa adecvata care sa agite permanent suprafata apei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 01 Mar 2014, 18:47

Cel mai probabil e de la hrana, biofilm combinat cu bacterii. Scapi usor de ele cu o cadere de apa adecvata care sa agite permanent suprafata apei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 03 Mar 2014, 02:07

Salutare!
Din ce m-am uitat eu, nu prea imi dau seama exact la ce anume te referi, eu nu am reusit sa vad pete in pozele atasate de tine. Incearca te rog sa evidentiezi/incercuiesti cumva "petele" sau sa explici mai bine.
Daca sunt pete foarte fine la suprafata apei, poate fi vorba de la ceva grasime de la peste sau alta mancare din ce le mai dai. Sau poate ai bagat mana in apa si aveai tu ceva grasime sau crema... [eu am patit asta]
Bafta si toat bune! Arata bine aranjamentul tau :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de anditanase » 03 Mar 2014, 17:46

Am schimbat apa si dupa o zi tot apar acele pete la sufrata apei, de la ce sa fie? Sa ma ingrijorez?
Mama e de specialitate inginer chimist si-mi tot zice ca nu are trebui sa ma ingrijorez pt ca este din cauza apei ca nu avem o apa curata si cu toate solutiile tot nu este la fel ca o apa curgatoare. Imi mai zice ca este posibil de la pietrisul care strange excrementele si mancarea testoaselor.
Deci, ce pareri aveti?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Feb 2014, 11:55
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron