Hibernare

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Hibernare

de mica testoasa » 17 Dec 2013, 23:31

Buna seara,
desi a mai fost deschis acest topic de mai multe ori din pacate nu am inteles cum trebuie realizata hibernarea pentru 2 puiuti de broasca testoasa de Florida care sunt tinuti in apartament. Ma puteti ajuta? Va multumesc

Va ofer de asemenea si cateva informatii despre micutii mei: baietelul are 7 luni iar fetita doar 3. De aproximativ o luna refuza sa manance si dorm intruna. Am fost la cativa medici care mi-au spus fie ca sunt raciti si le-au facut injectii cu antibiotic si calciu, fie ca intra in perioada de hibernare, dar niciunul nu mi-a oferit o solutie clara.
Mentionez ca acum dorm intr-o cutie si ii tin la o temperatura de 28 grade.

Va rog din suflet sa ma indrumati astfel incat sa nu le fac rau.
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Sep 2013, 14:19

de diego » 18 Dec 2013, 14:04

Testoasele "de apartament" nu se lasa la hibernat deoarece intr-un apartament lipsesc conditiile necesare pentru asta. Exista varianta "frigiderul" dar eu unul nu m-as risca.
Cred totusi a ar fi fost mai bine daca veterinarii le-ar fi administrat ceva vitamine injectabile si nu antibiotice. Nu cred sa fie vorba despre o infectie.
In cazul testoaselor juvenile este un lucru des intalnit ca in primul an din viata sa intre intr-o stare de letargie odata cu venirea anotimpului rece. Prin natura lor ele trebuie sa hiberneze.

Prin urmare sfatul meu ar fi sa te duci cu ele la acel medic care ti-a spus ca au intrat in perioada lor de hibernare si sa-l rogi sa le administreze niste vitamine. Ar trebui administrate vreo 5 zile consecutiv.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 18 Dec 2013, 18:09

Pune te rog si niste poze cu amenajarea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator