Nu imi mai mananca broasca

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Nu imi mai mananca broasca

de Vladutz » 25 Sep 2013, 19:38

Buna seara!

Sunt Vlad, am 15 ani si de 2 luni a luat tata o broasca de Florida pentru sora mea. De cand am luat-o, a mancat chiar foarte bine, dar de circa 3 saptamani nu mai a mai mancat absolut nimic. Trebuie sa mentionez ca nu are lucrurie necesare: filtru, incalzitor, termometru. O tin intr-un vas pe care l-am luat de la petshop. I-am zis tatei de ce are nevoie broasca pentru ca m-am documentat cand a luat-o, dar el spune ca o sa-si revina in timp, plus ca nu are timp, e foarte ocupat cu munca. Intamplarea face ca nici eu nu pot avea grija mai indeaproape de ea deoarece am fost operat si trebuie sa stau in pat. Chiar as vrea sa stiu de ce nu mananca pentru ca nu vreau sa moara.

P.S.: am mai avut o broasca in trecut tot de Florida, am tinut-o primele zile tot in acest vas, dar nu prea se misca si nici nu manca. Am pus-o in acvariu si s-a adaptat foarte bine, a mancat, s-a dezvoltat, numai ca am dat-o.

Multumesc!
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Sep 2013, 22:00

de Sheppard » 25 Sep 2013, 23:30

Pai tocmai lipsa acelor lucruri e de vina. Vasul acela de la pet-shop, probabil cu palmier in mijloc, e o porcarie si bun de nimic.

Cum e mai frig afara, implicit si in casa e mai rece si si apa se raceste, mai ales noaptea. Din moment ce nu ai incalzitor care sa tina apa pe la 25 de grade, cat e normal pentru specia aceasta, si nici un bec pentru incalzit insula, nici testoasa nu se poate incalzi pentu a-si desfasura activitatea normala.

Lipsa filtrului inseamna ca trebuie sa schimbi apa foarte des, ceea ce va duce la probleme de sanatate (cheaguri de sange pe plastron, conjunctivite de la clor spre exemplu).

De asemenea, pentru dezvoltare fara malformatii, digestie si apetit iti trebuie un bec Reptiglo 5.0; acuma ii zice ReptileUVB100.

Citeste asta pentru mai multe informatii: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php

Fara astea, sansele ei de supravietuire si revenire a apetitului sunt minime, mai ales ca vine iarna si o sa se faca tot mai frig.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Vladutz » 26 Sep 2013, 09:00

Nu e vorba de vasul acela cu palmier :) . Oricum voi asculta sfaturile. Multumesc ! Scuze pentru ca am deschis 3 topicuri, greseala mea. :D
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Sep 2013, 22:00

de Sheppard » 26 Sep 2013, 11:46

E un buton in dreapta sus a post-ului cu "Delete" - da click pe ala si dispar.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Vladutz » 26 Sep 2013, 22:12

In seara asta am observat ceva neobisnuit la broasca. I-am dat mancare, dar bineinteles ca nu a mancat, iar apoi isi ridica capul si deschidea gura si o inchidea. A facut asta de cateva ori. Si un scotea un sunet ciudat in timp ce deschidea gura.

I-am spus tatei de cele necesare, dar nimic. Nu vrea sa-i ia un acvariu sau alte lucruri, chiar am avut o discutie mai aprinsa. Tot ce a facut, a fost ca a mutat broasca din bucatarie, unde era mai frig, pe hol. I-am spus, macar sa o dea daca nu poate sa aiba grija de ea.
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Sep 2013, 22:00

de Sheppard » 26 Sep 2013, 22:56

S-ar putea sa aiba o afectiune respiratorie. Inoate intr-o parte, are secretii in nas si/sau gura, sta mai mult pe uscat?

In acest caz necesita un consult veterinar si tratament: http://www.testoase.com/topic8.html

Dar repet, suntnecesare treburile de mai sus URGENT. Altfel nu garantez ca o mai duce mult. Roaga-l pe tatal tau sa se documenteze cateva minute pe acest site despre cele necesare. Ii stam la dispozitie daca are nelamuriri. Nu sunt un lux obiectele acelea - sunt absolut necesare pentru a imita mediul natural al testoasei. Asa cum unui caine ii trebuie cusca si loc de plimbat/alergat, asa si lucrurile astea unei testoase.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Broscuta mea e o mancacioasa

de lunajoy » 17 Oct 2013, 09:37

Stimati utilizatori, nu stiu daca asta este un motiv de ingrijorare dar de cand i-am cumparat broscutei mele incalzitor pentru apa, are o pofta de mancare extraordinara!
Nu stiu daca sa ma ingrijorez sau sa ma bucur?! Exista vreo limita sau o recomadare cu privire la alimentatia broscutelor? Pt ca ea mananca tot de fiecare data cand o hranesc si asta se intampla mai mult de trei ori pe zi.
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Oct 2013, 16:38

de Sheppard » 17 Oct 2013, 22:20

Pai odata ce ii asiguri cele necesare, normal ca se simte bine, e sanatoasa si mananca si se dezvolta. Nu uita si de restul.
Ai grija sa ai temperatura apei pe la 25-27 de grade si seara e de preferat sa stingi incalzitorul ca sa ai variatii de temperatura zi-noapte ca in natura (dar nu mai mult de 10 grade variatie intre temperatura apei peste zi si temepratura apei peste noapte).

Puii se recomanda sa se hraneasca de 2 ori pe zi. Acuma depinde si cat ii dai sa manance. Eu personal ii hranesc o data pe zi pe saturate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Broscuta mea e mancacioasa

de lunajoy » 18 Oct 2013, 06:23

Broscuta mea care are 4 ani mananca fish sticks sau carnita, de fiecare data cand o hranesc! Multumesc pt sfaturile legate de variatiile de temperatura ca in natura! O sa tin seama de ele!
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Oct 2013, 16:38

Nu imi mai mananca broasca

de acvariu » 06 Feb 2014, 20:32

ar pute fi mai multe motive! ori nu-i convine mediul in care traieste si ar trebuii sa ii iei filtru si incalzitor . ori nu ii place mancarea. sau e bolnava! cel mai bine mergi la un medic veterinar.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator