Urmeaza sa mi iau broscute

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de Gradinaru Alin » 01 Iul 2013, 11:32

multumim pentru avertizare!

este normal pentru testoasa sa faca asa, daca nu s-a obisnuit inca... incearca sa-i faci mai multe ascunzatori pana se obisnuieste cu tine, apoi scoatele treptat, la mine a mers, si acum dorm cu testoasa :lol:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de micutzu28 » 31 Iul 2013, 10:30

A devenit mai prietenoasa si Fiona, le place mult sa mi cerseasca mancare, adora ramele, sunt inebunite dupa ele, la inceput le era frica de ele, cand le ataca :))

Le-am dat cosasi dupa camp, grashopers din aia, le plac si aia, le mai dau pesti congelati, si putin gamarus intre mese cand cersesc, le mai dau salata verde, le am dat si lebenita putin, au ciugulit ceva. :D

O intrebare am luat ceva mancare congelata care cica contine de toate, dar cum naiba le dau aia sa o manance? Daca o las sa se descongeleze e ca o pasta daca o bag in apa imi murdareste apa doar, si se dizolva pare o tampenie incredibila, daca le o dau jumate inghetata?

Incerc sa le umplu la maxim pana sus pe rampa coloana de apa sa poata inota, plantele le au mancat de tot, cu tulpina cred :))
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 30 Mai 2013, 19:06

de micutzu28 » 02 Aug 2013, 18:50

Cum sa fac cu mancarea aia congelata sa o poata manca? daca o las sa se dezghete cum le o dau ca se imprastie in toata apa.. sunt vreo 10 cubulete pe un set din ala congelat.

Ajutati-ma va rog.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 30 Mai 2013, 19:06

de Sheppard » 05 Aug 2013, 19:40

Congelat/inghetat nu se da niciodata. Nu prea ai cum sa faci, eventual sa o pui intr-un recipient din acela pentru tubifex; e un fel de palnie. Dar tot o sa ai aprte de mizerie daca e ca o pasta. Mai bine renunti la tipul acela de mancare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Salut

de Coddytzza » 09 Aug 2013, 19:04

Sa iti traiasca testoasele, cat despre estetica de, deasupra apei eu am folosit ceva timp niste cercuri de plastic.
Puneam cercul in apa si inauntrul lui puneam mancarea, si a dat rezultate nu era gramarus pe toata apa..
Cred ca se mai gasesc dinalea la magazin cu PVC sunt ceva in genul garniturilor..
Bafta
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

Salut

de Coddytzza » 09 Aug 2013, 19:08

Sa iti traiasca testoasele, cat despre estetica de, deasupra apei eu am folosit ceva timp niste cercuri de plastic.
Puneam cercul in apa si inauntrul lui puneam mancarea, si a dat rezultate nu era gramarus pe toata apa..
Cred ca se mai gasesc dinalea la magazin cu PVC sunt ceva in genul garniturilor..
Bafta
Un baietel pe nume Coddytzza :D ;) :X
Si probabil o fetita pe nume Cita :D ;) :X
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Mar 2011, 11:03
Localitate: Suceava

de micutzu28 » 12 Aug 2013, 09:04

Am o problema..pute apa in camera ca dracu, si dupa ce o schimb de 1, mi se pare exagerat, dar doar de un timp, pana acum nu am simtit asa, au mai crescut si broscutele, apa o schimb cam o data pe saptamana toata, si curat tot acvariul, pietrele, tot plantele.

Apa o tin cam la 28- 29 grade, nu am avut nevoie de incalzitor, m - am speriat cand a crescut la 31 cu caldurile de afara, am mai pus apa in frigider, si am mai racorit apa sa ajunga la 28-29.

Apa o las cateva zile, la decantat apoi schimb apa.

De mancat le dau rame, cosasi, inima de vita, pestisori, gamarus.

Ieri am luat filtrul
http://www.zoomania.ro/index.php/pesti- ... i-380.html

Pare imens pt acvariul meu, l am pus sa aiba cadere apa, inainte aveam modelul:

http://www.zoomania.ro/index.php/pesti- ... -600l.html

Nu stiu ce sa ma fac, sa le pun ambele filtre? ma omoara mirosul ala de cate ore trec pe langa acvariu :(((

Ajutor!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 30 Mai 2013, 19:06

de Sheppard » 12 Aug 2013, 10:44

Ceea ce ti-ar trebui este un filtru extern. Sunt cele mai eficiente. Poti incerca sa pui si ambele filtre interne, dar tot nu o sa se compare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de micutzu28 » 12 Aug 2013, 12:46

Poti sa imi recomanzi un filtru extern preferabil de la zoomania e aproape de mine?

Si un nou tip de acvariu, preferabil de plastic, ca au crescut broscutzele.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 30 Mai 2013, 19:06

de micutzu28 » 12 Aug 2013, 13:08

Poti sa imi recomanzi un filtru extern preferabil de la zoomania e aproape de mine?

Si un nou tip de acvariu, preferabil de plastic, ca au crescut broscutzele.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 30 Mai 2013, 19:06

de Sheppard » 12 Aug 2013, 19:27

De la Zoomania am luat Tetratec Ex700, au si Ex400 mai micut si sunt foarte multumit de el. Numai ca trebuie sa stea mai jos fata de recipient cu vreo 50cm parca. Intreaba acolo ce si cum.

La recipiente depinde cat spatiu ai disponibil. Ori te duci in magazine gen Baumax, Hornbach, Obi la raioanele de recipiente/iazuri preturnate (http://tortoisetrust.org/articles/smpond.html)/cutii pentru gradina si alegi ce iti convine, ori tot la Zoomania au cutii pt rozatoare cu capace de plastic, cum e cea de pe la mijlocul paginii acesteia: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... c&start=90

Depinde si ce vrei sa amenajezi. Insule poti face foarte usor din placi de plexiglass,, tuburi PVC, o balama la rampa, cutii de plastic etc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de micutzu28 » 10 Sep 2013, 18:44

Am fost ca sa caut cutii de rozatoare nu am gasit nici una mare pentru testoase, si au preturi exagerate 400 ron o cutie mica.

Daca are cineva ceva cutie acvariu sau ceva marime mare pentru testoase pt donatie sau la schimb cu 2 acvariu unul mare unul mic, din oradea sau apropiere sa ma anunte, vreau sa le schimb locul ca au crescut testoasele.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 30 Mai 2013, 19:06

de Sheppard » 10 Sep 2013, 20:59

Incearca sa cauti pe net - ai aici cateva exemple:
- http://www.zoomania.ro/index.php/rozato ... savic.html
- http://www.zoomania.ro/index.php/rozato ... savic.html
- http://www.zoomania.ro/index.php/rozato ... plast.html

Sau incearca la magazine cu materiale de constructii, gen Baumax, Obi, Hornbach, Ambient etc. ca au raioane intregi cu cutii si recipiente pentru gradina la preturi mai accesibile.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2839
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de micutzu28 » 12 Sep 2013, 09:09

Alea le-am vazut la animax, zoomania, dar majoritatea au coloana joasa de apa, si atata apa am si eu in acvariu poate mai mult ca in alea, mi-ar trebui ceva cu coloana mai mare de apa.

Trebuie sa vad la alte magazine ceva cutii mai mari.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 30 Mai 2013, 19:06

de micutzu28 » 02 Oct 2013, 13:00

As vrea sa le donez, au crescut marisoare, le am cumparat in iunie, au 4 luni cred ca e o femela si mascul cu dungi galbene, apa azi o schimb maine e murdara, nu e prea ok la bloc in chirie cu ele, as vrea sa le dau cuiva care sa aiba un spatiu mare un lac sau ceva, sa nu le chinui in acvariu mic.

In apropiere de Oradea, daca e cineva, eu stau in oradea, dar nu vreau sa le dau la cineva sa le chinuiasca, acvariul meu e inca decent, inca caut ceva mai mare sau sa construiesc eu un acvariu mai mare, doar cu mizeria din apa nush ce sa fac, am un filtru intern marisor.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 30 Mai 2013, 19:06

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron