Testoasa singura

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Testoasa singura

de RichardParker » 18 Mai 2013, 20:53

De curand mi-am cumparat un pui de testoasa mascul. Eu nu as vrea sa mai cumpar inca o testoasa, pentru ca ma gandesc ca daca e singur se poate atasa mai mult de mine, dar daca e periculos pentru el, o sa mai cumpar una. Ce ma sfatuiti?
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mai 2013, 14:19

de Sheppard » 19 Mai 2013, 01:11

Nu te astepta sa se ataseze prea mult. Reptilele nu pot fi niciodata domesticite si afara de o asociere intre tine si mancare, nu prea o sa arate afectiune. Ideal e sa aiba un semen, dar trebuie sa iei in considerare ca necesita un spatiu mai mare pentru a le acomoda pe amandoua.

PS: La pui nu se poate determina sexul pentru ca inca nu au caractere sexuale secundare dezvoltate. Doar dupa vreo 2-3 ani incep sa se contureze. Prin urmare, nu este sigur ca e mascul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de RichardParker » 19 Mai 2013, 09:54

Sheppard scrie:Nu te astepta sa se ataseze prea mult. Reptilele nu pot fi niciodata domesticite si afara de o asociere intre tine si mancare, nu prea o sa arate afectiune. Ideal e sa aiba un semen, dar trebuie sa iei in considerare ca necesita un spatiu mai mare pentru a le acomoda pe amandoua.

PS: La pui nu se poate determina sexul pentru ca inca nu au caractere sexuale secundare dezvoltate. Doar dupa vreo 2-3 ani incep sa se contureze. Prin urmare, nu este sigur ca e mascul.


:/ Mi-au zis ca e mascul dupa forma stomacului.
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mai 2013, 14:19

de Sheppard » 19 Mai 2013, 10:48

De cele mai multe ori aia din pet-shop nu stiu mare lucru. Daca nu are varsta de 2-3 ani nu ai cum sa iti dai seama.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de RichardParker » 19 Mai 2013, 12:26

Sheppard scrie:De cele mai multe ori aia din pet-shop nu stiu mare lucru. Daca nu are varsta de 2-3 ani nu ai cum sa iti dai seama.


Am observat asta :(:/
Multumesc mult pentru sfaturi/informatii. As mai avea o intrebare, cam cat trebuie/poate o testoasa de apa sa stea pe uscat? Presupun ca nu e sanatos nici sa stea numai in apa, nu?
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mai 2013, 14:19

de Sheppard » 19 Mai 2013, 18:38

Nu e bine sa stea doar in apa. De aceea e nevoie sa amenajezi o insula cu rampa care sa faciliteze acces usor. Insula trebuie sa fie suficient de mare, complet uscata, eventual cu ceva plante si spre care sa fie indreptate becurile Reptiglo 5.0 si cel pentru incalzit; sa ai in vedere ca nu toata insula sa fie incalzita de bec, ci doar o parte, astfel incat sa existe locuri mai reci si mai calde pentru termoreglare.
Sunt cateva idei bune pentru confectionat insule, cum e asta:
- http://www.testoase.com/topic509.html
- http://www.testoase.com/post-26230.html
- http://www.testoase.com/topic3068.html

In rest o mai poti lasa sa se plimbe si prin camera cu orele linistit.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de acvariu » 10 Feb 2014, 15:51

eu as zice sa cumperi doua broaste testoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron