Refuza sa manance

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Refuza sa manance

de kdogg » 09 Mai 2013, 18:00

Buna ziua,
Marti am cumparat un pui de testoasa, dar nu vrea sa manance. In prima zi i-am dat oestisori uscati(mi-a recomandat doamna de la petshop) dar nu a mancat, i-am mai dat morcov, l-a refuzat. Ieri i-am mai dat pestisori, salata, patrunjel, mar, dar nimic :(. Azi i-am cumparat inima de vita, niste viermisori, nu mananca. Mi-a mai dat doamna un pumn de granule raffy baby gram, nici alea nu le mananca. Mi-e cel mai frica sa nu moara, aveti idei? Eu m-am gandit sa mai iau un pui, poate este singur, si sa fie doi sa nu se plictiseasca :( :cry:
EDIT: am observat ca pe burtica I decojeste, e de bine? Sau..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Mai 2013, 18:33

de Sheppard » 09 Mai 2013, 21:31

Pune si niste poze te rog, dar probabil doar naparleste - e normal sa faca asta de cateva ori pe an in functie de cat de repede creste. Doar daca apar semne de inflamatie sau vezi sangerare, sau ca descuamarea e prea profunda poate fi vorba de vreo boala.

Ce specie e testoasa?

E normal ca in primele zile sa nu manance. Trece totusi printr-o eprioada stresanta: e in mediu nou, oameni noi in jur, hrana noua - trebuie sa se obisnuiasca.

Poti sa incerci cu alimente mai tentante ca miros si aspect pentru testoase. Recomand sprot si creveti decorticati cruzi (gasesti in orice hypermarket la vrac, congelati), rame vii, carne de vita sau pui cruda. Ai numai grija si alea congelate sa nu aiba in compozitie sare, conservanti, mirodenii sau alte prostii.

Bec Reptiglo 5.0 ai? Bec pentru incalzit? Insula suficient de mare? Ce temperatura ai la apa? Toate astea pot influenta apetitul.

Citeste pentru inceput asta: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php

In rest, ai topicuri pe forum despre alimentatie corecta, amenajare, ce mai trebuie asigurat etc.

Pune te rog si niste poze cu ce ai amenajat pana acum. Tine-ne la curent.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de kdogg » 10 Mai 2013, 13:29

Salut sheppard,
Azi zici ca am o alta testoasa:i-am pus seara sa manance patru viermisori (gamarus sau cum se numesc) si inima de vita , 2 bucatele mici, a mancat tot !:)
Am sa revin intr-o ora cu pozele, acuma nu pot deoarece am putina treaba :(
Si aveai dreptate, sigur a fost stresata, acuma umbla ca nebuna prin pat!:))

Vreau sa iti spun ca daca nu era acest site, nu stiam ce sa ii fac. Tot respectul pentru "broscutele"de pe site care dau o mana de ajutor ! Revin cu un edit sa pun poze:) :mrgreen:

cum am promis, poze :
bazinul :
Imagine
Imagine
broscutele :
Imagine
Imagine
filtrul si incalzitorul :
Imagine
Imagine
astept pareri, le tin in acest bazin pana mai cresc( bazinul e de 40x30x15)
iar ele fac parte din specia Trachemys scripta scripta
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Mai 2013, 18:33

de bstafie » 10 Mai 2013, 21:17

Recipientul pe care-l ai, daca-l pot numi asa, este o gluma. Nu e conform nici macar unui minim necesar. Ai nevoie de un bazin mai mare(100 l petru primul an minim, daca bugetul nu-ti permite mai mult). Filtrul pe care-l detii e de asemeni slabut(cred ca si printre cele mai ieftine). Mergi si schimba-l cu ceva mai serios, eu am avut ceva asemanator si rapid am constatat ca e inutil. Broscuta din dreapta pare a avea ceva cheaguri de sange la plasture. Nu imi pot da seama exact, din cauza calitatii pozelor. Incalzitorul nu stiu nimic de el , dar cred ca este bun. Ai nevoie de un termometru daca nu il ai deja, si sa mentii temperatura la ~26 grade. Absolut necesare sunt becul repti-glo 5.0 si becul pentru incalzit(poate fi si un bec normal). Punete pe treaba as spune eu, si asteptam poze.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de kdogg » 10 Mai 2013, 22:21

nu sunt cheaguri de sange, m-am utiat eu atent. si am si termometru.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Mai 2013, 18:33

de Sheppard » 10 Mai 2013, 23:09

Ia in considerare si plante acvatice naturale - sunt un element important (curata apa, fac parte din alimentatia testoaselor, ofera locuri de ascunzis si reduc stresul): http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... sc&start=0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de kdogg » 11 Mai 2013, 09:36

Ok, mersi :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Mai 2013, 18:33


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori