Cheaguri de sange si nici un veterinar in zona

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Cheaguri de sange si nici un veterinar in zona

de Jane » 29 Apr 2013, 17:09

Una dintre testoasele mele trachemys scripta scripta are cheaguri de sange. Si am citit pe forum ca in cazul acestei boli trebuie sa consult de urgenta un medic veterinar. Insa pana acum nu am gasit nici un doctor in orasul meu care sa trateze testoase. Cum procedez?

Imagine

Testoasele le tin intr-un "lighean" de la petshop (a venit la pachet cu testaosele) deoarece nu imi permit un acvariu momentan. Dar am incalzitor, filtru si bec normal pentru incalzit. Recent am inceput sa pun si apa la decantat. Inainte puneam apa de la robinet la incalzit pe aragaz, si cred ca asta e principala cauza a cheagurilor de sange.
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Apr 2013, 18:32

de Sheppard » 29 Apr 2013, 17:59

Lista cu cabinete veterinare ai aici - depinde in ce oras stai: http://www.testoase.com/topic8.html
Problema se trage de la faptul ca schimbi apa prea des din moment ce le tii in porcaria aia de plastic, care oricum e prea mica si pentru un pui (presupun ca te referi la vasele acelea mici si transparente cu palmier in mijloc). din postul de mai sus deduc ca ai si mai mult de o testoasa, deci e total inadecvat.
Plus ca incaleai apa pe aragaz, ceea ce din nou nu se face. De asemenea iti lipseste un filtru (oricum la volumul de apa din vasul acela de plastic nu o sa fie bun niciunul pentru ca nu ai cum sa ajungi la un echilibru cu asa putina apa) si becul Reptiglo 5.0 care este ESENTIAL si OBLIGATORIU pentru ca tii testoasele in casa si nu sunt expuse la razele de soare in mod direct.

Citeste asta pentru inceput: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php

Primul pas este sa faci rost de un recipient mult mai mare. Nu trebuie sa fie acvariu. La fel de bine poti lua o cutie mare de plastic sau cutii din polimer care se pun in gradina. Important e sa ai suprafata mare de inot, cu lungime si latime mare; adancimea e mai putin importanta si poate sa fie de 50cm sau ceva de genul.
Dupa aceea iei un filtru si un bec Retiglo 5.0.

Chiar daca ajungi cu testoasa la veterinar si o tratezi e degeaba, pentru ca nu ai rezolvat cauza.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron